V berlínské zahradě Komenský vychovává národ i 340 let po smrti

Každý den se zde potkávají desítky neznámých lidí, přesto se pozdraví a mnohdy se na sebe usmějí. Tak na návštěvníky působí Komenského zahrada v berlínské čtvrti Neukölln podle německého historika Henninga Viercka.
Už 15 let zde trvá netradiční výzkum, jak zeleň uspořádaná podle filozofie Jana Amose Komenského ovlivňuje příchozí. Cestu si sem podle Viercka nacházejí i lidé ze vzdálených míst planety. Známý český učenec tak uprostřed německé metropole dostává své pověsti učitele národů i 340 let po smrti.
„Když jdete po Karlově mostě, nikdo se nepozdraví. Tady se pozdraví všichni. Chovají se tady jako sousedé nebo přátelé,“ líčí vysoký muž s hustým plnovousem své dosavadní poznatky. Ačkoli svůj výzkum započal už v roce 1995, kdy byla zahrada otevřena, ještě prý zdaleka není u konce. „Chodí sem stále noví lidé, je to na dlouho,“ dodává přední německý odborník na Komenského, který v zahradě mluví s malými i velkými návštěvníky a zjišťuje jejich dojmy.
Uspořádání zahrady odpovídá Komenského vidění cesty člověka za poznáním. Začíná dětským hřištěm představujícím mateřskou školu. Pěšinou skrz záhony fialek a treláže s pnoucími růžemi pokračuje mezi ovocné stromy symbolizující školu základní, která návštěvníka přivede do netradičně pojatého labyrintu, v němž není možné zabloudit. Procházka i lidské vzdělání končí univerzitou, kterou reprezentuje trojúhelník, v jehož vrcholech jsou mikroskop, dalekohled a zrcadlo.
Každý, kdo do zahrady zavítá, většinou nevědomky také projde místy úzce spjatými s českou historií. V minulosti zde totiž stávala česká vesnice vybudovaná evangelíky z Podorlicka, kteří kvůli své víře museli opustit domovy a v roce 1737 se na pozvání pruského krále Fridricha Viléma I. usadili ve vsi Rixdorf (dnešní Neukölln), jež tehdy ještě ležela mimo Berlín. Českou stopu zde dodnes připomíná malé muzeum v budově bývalé školy, plakety na soše pruského panovníka, ulice pojmenovaná po Janu Husovi nebo české nápisy na náhrobcích na místním hřbitově.
Dosud tu žijí i potomci bývalých uprchlíků z Horní Čermné na Ústeckoorlicku, k nimž patří také manželé Beate a Manfred Motelovi. Vitální pár je osmou generací někdejších exulantů a stále se snaží udržovat povědomí o zdejší české minulosti.
zdroj ČTK, Filip Nerad...Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad