Stalo se v červnu

7-8 2010 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. června

Ústavní soud potvrdil, že extremistická pravicová Dělnická strana je rozpuštěna. Její příznivci však už přecházejí do Dělnické strany sociální spravedlnosti.

2. června

Už koncem května jsme dosáhli 60% předpokládaného ročního deficitu. Je to vinou celkově nižšího výběru daní i povodně. Dluh 95,4 miliardy korun je pro toto období nejhorší v dějinách Česka.

3. června

Po čtrnácti dnech se znovu na Moravu a do Slezska vrátily povodně. Silné deště decimují přírodu i lidi...

4. června

Pořád prší a je zima. Už půl roku se sluníčko objevuje vzácně, ani ne polovinu normálu. Podle některých teorií za to může sopka na Islandu.

5. června

Češi ze všech ostatních národností nejméně tolerují Romy. Tři čtvrtiny tázaných v průzkumu CVVM je odmítá jako spoluobčany a má k nim neskrývaný odpor.

7. června

Zemřel režisér, scenárista a herec Ladislav Smoljak (78), spoluzakladatel legendárního Divadla Járy Cimrmana. Všichni jsme smutnili...

8. června

V Česku je asi 400 km2 nevyužitých průmyslových areálů v různém stupni devastace. Je to plocha Prahy. Nevyhovují energeticky nebo ekologicky a krize jen zvyšuje jejich neprodejnost.

9. června

Britská punková kapela Criminal Mind odjela z koncertu v Česku s podivným nákladem: celníci v Doveru našli v reprobednách čtyři Vietnamce. Ukryl je tam zřejmě český řidič.

10. června

Na paintballovém hřišti v Brně si školáci mohli objednat akci „Zastřel svého učitele“! Učitelé protestovali...

11. června

Česko opouštějí ruští podnikatelé, kteří se k nám přestěhovali v posledních dvaceti letech.

12. června

Čtyřicet pět stížností na průběh voleb zaznamenal Nejvyšší správní soud. Většinou se jedná o konkrétní problémy – např. nedoručení volebního průkazu. Petr Cibulka z Pravého bloku si však stěžoval na nevěrohodné sčítání hlasů.

14. června

Cizinec (44), který na ulici napadal lidi, byl předveden na policejní stanici. Když zaútočil na strážníka hlavou, narazil na zeď a zemřel.

15. června

Prezident Václav Klaus podporuje zavedení školného, protože tak podle jeho názoru odpadnou lidé, kteří si ve skutečnosti jen chtějí prodloužit bezstarostné mládí. Také zanikne mnoho nekvalitních vysokých škol.

16. června

Česká lékařská komora doporučuje svým členům, aby tvrdě žádali zvednutí tabulkových platů. V případě neúspěchu by měli dávat hromadné výpovědi.

17. června

Pražský arcibiskup Dominik Duka má internetové stránky s adresou: www.dominikduka.cz.

18. června

Nastávající fotbalové mistrovství světa v Jižní Africe bude podle prognóz sázkových kanceláří nejvýdělečnější sportovní akcí v historii českého sázení.

19. června

V Ústavu pro studium totalitních režimů došlo v posledních dvou letech k poškození nebo ztrátě mnoha dokumentů. Jedná se např. o materiály o kauze Jana Palacha nebo spisy o politických akcích v 50. letech.

21. června

Nový předseda ODS Petr Nečas má ve vedení strany jen ty lidi, které si přál. Při volbách totiž nebyli zvoleni ti, kteří se ve vedení drželi pomocí dohod regionálních bossů!

22. června

Do vedení Poslanecké sněmovny se poprvé po osmi letech nedostali komunisté – a označili to za nedemokratické!

23. června

Politické zemětřesení pokračuje: velmi kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) končí ve své funkci. Oznámil svou rezignaci také na místo předsedy strany v této městské části.Většina pražských členů ODS volá také po hlavě primátora Pavla Béma.

25. června

Primátor Pavel Bém potvrdil, že zůstává primátorem Prahy a zároveň bude vykonávat jako nově zvolený poslanec mandát ve Sněmovně.

26. června

Premiér Jan Fischer včera podal demisi a od prezidenta Václava Klause si vysloužil pochvalu „za výkon“. Vláda bude však pracovat až do ustavení nové vlády nového premiéra.

28. června

Bývalý komunistický poslanec Josef Vondruška si podle svých slov „užívá jako důchodce klidných dob a relaxuje“. V osmdesátých letech byl jako dozorce ve věznici Minkovice a politického vězně Jiřího Wolfa týral. Vyšetřování se však táhne už od 26. 9. 2007, kdy byl zbaven imunity.

29. června

Nový premiér Petr Nečas odmítl bydlení ve vládní Kramářově vile, vládní auto Audi a dokonce nechce ani ochranku. Policejní prezidium mu však nenápadný dozor stejně poskytne.

30. června

Americký prezident Barack Obama navrhuje jako velvyslance v Česku svého poradce Normana Eisena. Eisenova matka byla Češka, jeho otec Polák a oba přežili holocaust.

Připravila Venda Šebrlová

Nový ruský exodus

Podle nejnovějších informací Česko národnostně zchudne, protože ubývá rusky hovořících podnikatelů. Jedná se o pár tisíc lidí – ti však ze země odvážejí peníze, spousty peněz. Na rozdíl od svých krajanů, kteří před dvaceti lety museli odejít zpět na Východ a doma je nečekala žádná extra budoucnost. Vojáci si tenkrát domů odváželi i vodovodní baterie a všechno, co mohli ze služebních bytů a kasáren ukrást. To „noví Rusové“ si odvážejí jen svá bankovní konta...

Prodávají své luxusní byty, o které ještě před dvěma lety byly rvačky. Naříkat budou i majitelé luxusních obchodů, protože budou chybět kupci. Rusky si totiž libuji v krásných věcech, na kterých je čitelná cena. Radost naopak budou mít v Rakousku, Německu a na Jihu.

Nejvíc Rusů bydlí v Praze a v Karlových Varech. V Praze to není tak viditelné, ale v západních Čechách si Rusové dělali co chtěli. Pověstné je jejich odmítání našich zákonů a nařízení v oblasti stavebnictví. V Karlových Varech vyrostlo i srubové městečko, kam se nedostane nikdo cizí. O provázání zájmů ruských boháčů a jejich českých poskoků se mluví otevřeně – a bezvýsledně.

Rusové si stěžují, že je pořád ještě považujeme za nebezpečí. Že je vidíme jako potomky okupantů. Na Západě čekají laskavější přijetí – což je vzhledem ke krizi v Evropě pravděpodobné. U nás na jejich místo nastoupí druhá vlna Rusů, ale těch chudších. Jak to bude probíhat, se nikdy nedozvíme. Už teď realitní kanceláře odmítají informovat – např. specializovaná Perspektiva Imperial, vedená Sergejem Soljanykem, slíbila Lidovým novinám statistiky, ale pak vycouvala.

Je jisté, že ruská klientela bude jezdit do „svých“ hotelů na Západě, kde se bude mluvit rusky a všechno se přizpůsobí jejich zvyklostem. U nás zchudnou tedy nejen realitky, ale také hotely a butiky.

Tak to vždycky bylo a bude – že zlatá horečka přijde a zase odejde. A vždycky je to v nevhodnou chvíli...

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012