Stalo se v květnu

3. května
Už dvacet let existuje pod měnícími se názvy „strana Moravanů“. Žádají pro své území stejnou autonomii, jako má např. Skotsko v rámci Velké Británie. Moravané chtějí vlastní zákonodárný sbor a žádné příkazy z Prahy. Strana má na kontě 32 tisíc korun.
4. května
Prezident Václav Klaus vstoupil do předvolebního boje v těžkých botách. TOP 09 a Věci veřejné označil za největší nebezpečí demokracie, kterým by „ani na mučidlech neuměl jejich politický názor vymyslet“.
5. května
Většina Řeků, kteří žijí v Česku, se v současnosti nechystá vrátit domů. Finanční a sociální problémy země řeší např. i s hosty ve svých restauracích.
6. května
Opilý muž napadl na předvolebním shromáždění v Brně místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Dal mu pěstí do tváře takovou ránu, že poraněného s podezřením na otřes mozku odvezli do nemocnice. Předseda strany Jiří Paroubek prohlásil, že je to výsledek nenávistné kampaně v pravicových médiích!
7. května
ČSSD bude až do voleb bojkotovat novináře z MF DNES, Lidových novin, Hospodářských novin, Respektu a Reflexu!
Podle Jiřího Paroubka se spřáhli s pravicovými stranami.
10. května
Noviny oznámily velkými titulky a fotografiemi, že zemřel první český ombudsman Otakar Motejl (77). Na počátku normalizace odešel tento výjimečný právník od Nejvyššího soudu a začal obhajovat disidenty, chartisty i pronásledované umělce. Ombudsmanovu kancelář ročně žádalo o pomoc přes sedm tisíc lidí, u pěti až šesti stovek se podařilo projednat nápravu.
12. května
Za použití podoby legendárního pražského Golema (z filmů Císařův pekař a Pekařův císař) se budou muset platit autorské poplatky. Dostane je dcera sochaře Jaroslava Horejce.
13. května
Během dvou měsíců má Ústav pro studium totalitních režimů druhého odvolaného ředitele. Po Pavlu Žáčkovi to je Jiří Pernes. Provalilo se, že ve své odborné publikaci opsal část práce jiného autora.
14. května
TOP 09 začala v rámci předvolební kampaně lidem posílat „složenky“ na úhradu 121 000 korun, což odpovídá velikosti státního dluhu na jednoho obyvatele Česka.
Místo zamyšlení nad současnou politikou plýtvání však stovky zděšených lidí volalo na sekretariát strany, jestli to fakt musejí zaplatit.
15. května
Magisterský titul má být odebrán 44 absolventům plzeňské právnické fakulty, na které někteří politici a známé osobnosti studovali místo mnoha let jen pár měsíců nebo dokonce týdnů.
17. května
Jiří Paroubek odvolal bojkot své strany, namířený proti některým novinářům. Vydržel deset dní a pak prohlásil, že to „dělá v zájmu občanů“.
18. května
Nepřetržité lijáky postihly Ostravsko a Beskydy. Přehrady přetékají, není elektřina, voda ve studních je znečistěná a hroutí se podmáčené domky.
19. května
Organizační problémy trápí vystavovatele na EXPO 2010 v Číně. Složité osobní prohlídky a komplikované noční zásobování pavilonů auty znepříjemňují život tisícům lidí.
20. května
Sídlo komunistické strany v Praze se opět stalo terčem odpůrců komunismu. Budova a chodník byly pocákány nesmytelnou rudou barvou, symbolizující krev obětí bývalého režimu.
21. května
Nejchudší obcí v Česku jsou Prameny u Mariánských Lázní. Starostu nechce nikdo dělat, obecní úřad má vymlácená okna, centrální vytápění ani osvětlení nefungují. Obec má dluh 80 milionů korun.
23. května
Českobratrská církev evangelická si pozvala na předvolební jednání předáky politických stran. Představitelům 117 tisíců věřících vyhověli jen zelení a lidovci. Ostatní strany se ani neomluvily.
24. května
Bylo oznámeno, že v Českém pavilonu na EXPO 2010 v Šanghaji bylo v neděli 47 351 návštěvníků, což je 157 % denní kapacity. Nejzajímavějším exponátem jsou reliéfy z Karlova mostu, na které si chce pro štěstí každý sáhnout.
25. května
Necelé dva měsíce po nastoupení do funkce dokázal pražský arcibiskup Dominik Duka uzavřít dohodu mezi církví a státem o společném spravování Chrámu sv. Víta na pražském Hradě. Spor o vlastnictví trval 18 let, v poslední době také kvůli nesympatii prezidenta Klause vůči Miloslavu Vlkovi.
27. května
Zatímco pravicové strany v rámci předvolebních aktivit upozorňují na hrozbu státního bankrotu, ČSSD to považuje za strašení pracujících.
27. května
Informace o předvolebních akcích přehlušila zpráva o zmizení místopředsedy českého fotbalového svazu Miroslava Kříže. Utekl před dluhy, byl unesen nebo zavražděn? Nebo je jako svědek na místě, chráněném před mafií?
28. května
Tři čtvrtiny sázejících věří, že nadcházející volby vyhrají sociální demokraté. Předpokládá se, že lidé vsadí přes deset milionů korun.
29. května
Ve volebních komisích jsou překvapeni, kolik lidí přišlo už první den k volbám. Je to dvojnásobek oproti minulým průměrům, chodí také hodně mladých lidí!
31. května
Nemožné se stalo skutkem: ODS a ČSSD ztratily ve volbách jeden a půl milionu hlasů. Kvůli prohře už pár hodin po prvních informacích se poroučel z křesla šéfa sociálních demokratů Jiří Paroubek, odešel také lidovec Cyril Svoboda a zelený Ondřej Liška. Zpět na vejminek na Vysočině se vrátil předseda Strany práv občanů Miloš Zeman, skončil také lídr pražské ODS a primátor Pavel Bém, manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík a exministr vnitra Ivan Langer.
Připravila Venda ŠebrlováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad