Stalo se v květnu

7-8 2010 Slovo redakce česky
obálka čísla

3. května

Už dvacet let existuje pod měnícími se názvy „strana Moravanů“. Žádají pro své území stejnou autonomii, jako má např. Skotsko v rámci Velké Británie. Moravané chtějí vlastní zákonodárný sbor a žádné příkazy z Prahy. Strana má na kontě 32 tisíc korun.

4. května

Prezident Václav Klaus vstoupil do předvolebního boje v těžkých botách. TOP 09 a Věci veřejné označil za největší nebezpečí demokracie, kterým by „ani na mučidlech neuměl jejich politický názor vymyslet“.

5. května

Většina Řeků, kteří žijí v Česku, se v současnosti nechystá vrátit domů. Finanční a sociální problémy země řeší např. i s hosty ve svých restauracích.

6. května

Opilý muž napadl na předvolebním shromáždění v Brně místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Dal mu pěstí do tváře takovou ránu, že poraněného s podezřením na otřes mozku odvezli do nemocnice. Předseda strany Jiří Paroubek prohlásil, že je to výsledek nenávistné kampaně v pravicových médiích!

7. května

ČSSD bude až do voleb bojkotovat novináře z MF DNES, Lidových novin, Hospodářských novin, Respektu a Reflexu!

Podle Jiřího Paroubka se spřáhli s pravicovými stranami.

10. května

Noviny oznámily velkými titulky a fotografiemi, že zemřel první český ombudsman Otakar Motejl (77). Na počátku normalizace odešel tento výjimečný právník od Nejvyššího soudu a začal obhajovat disidenty, chartisty i pronásledované umělce. Ombudsmanovu kancelář ročně žádalo o pomoc přes sedm tisíc lidí, u pěti až šesti stovek se podařilo projednat nápravu.

12. května

Za použití podoby legendárního pražského Golema (z filmů Císařův pekař a Pekařův císař) se budou muset platit autorské poplatky. Dostane je dcera sochaře Jaroslava Horejce.

13. května

Během dvou měsíců má Ústav pro studium totalitních režimů druhého odvolaného ředitele. Po Pavlu Žáčkovi to je Jiří Pernes. Provalilo se, že ve své odborné publikaci opsal část práce jiného autora.

14. května

TOP 09 začala v rámci předvolební kampaně lidem posílat „složenky“ na úhradu 121 000 korun, což odpovídá velikosti státního dluhu na jednoho obyvatele Česka.

Místo zamyšlení nad současnou politikou plýtvání však stovky zděšených lidí volalo na sekretariát strany, jestli to fakt musejí zaplatit.

15. května

Magisterský titul má být odebrán 44 absolventům plzeňské právnické fakulty, na které někteří politici a známé osobnosti studovali místo mnoha let jen pár měsíců nebo dokonce týdnů.

17. května

Jiří Paroubek odvolal bojkot své strany, namířený proti některým novinářům. Vydržel deset dní a pak prohlásil, že to „dělá v zájmu občanů“.

18. května

Nepřetržité lijáky postihly Ostravsko a Beskydy. Přehrady přetékají, není elektřina, voda ve studních je znečistěná a hroutí se podmáčené domky.

19. května

Organizační problémy trápí vystavovatele na EXPO 2010 v Číně. Složité osobní prohlídky a komplikované noční zásobování pavilonů auty znepříjemňují život tisícům lidí.

20. května

Sídlo komunistické strany v Praze se opět stalo terčem odpůrců komunismu. Budova a chodník byly pocákány nesmytelnou rudou barvou, symbolizující krev obětí bývalého režimu.

21. května

Nejchudší obcí v Česku jsou Prameny u Mariánských Lázní. Starostu nechce nikdo dělat, obecní úřad má vymlácená okna, centrální vytápění ani osvětlení nefungují. Obec má dluh 80 milionů korun.

23. května

Českobratrská církev evangelická si pozvala na předvolební jednání předáky politických stran. Představitelům 117 tisíců věřících vyhověli jen zelení a lidovci. Ostatní strany se ani neomluvily.

24. května

Bylo oznámeno, že v Českém pavilonu na EXPO 2010 v Šanghaji bylo v neděli 47 351 návštěvníků, což je 157 % denní kapacity. Nejzajímavějším exponátem jsou reliéfy z Karlova mostu, na které si chce pro štěstí každý sáhnout.

25. května

Necelé dva měsíce po nastoupení do funkce dokázal pražský arcibiskup Dominik Duka uzavřít dohodu mezi církví a státem o společném spravování Chrámu sv. Víta na pražském Hradě. Spor o vlastnictví trval 18 let, v poslední době také kvůli nesympatii prezidenta Klause vůči Miloslavu Vlkovi.

27. května

Zatímco pravicové strany v rámci předvolebních aktivit upozorňují na hrozbu státního bankrotu, ČSSD to považuje za strašení pracujících.

27. května

Informace o předvolebních akcích přehlušila zpráva o zmizení místopředsedy českého fotbalového svazu Miroslava Kříže. Utekl před dluhy, byl unesen nebo zavražděn? Nebo je jako svědek na místě, chráněném před mafií?

28. května

Tři čtvrtiny sázejících věří, že nadcházející volby vyhrají sociální demokraté. Předpokládá se, že lidé vsadí přes deset milionů korun.

29. května

Ve volebních komisích jsou překvapeni, kolik lidí přišlo už první den k volbám. Je to dvojnásobek oproti minulým průměrům, chodí také hodně mladých lidí!

31. května

Nemožné se stalo skutkem: ODS a ČSSD ztratily ve volbách jeden a půl milionu hlasů. Kvůli prohře už pár hodin po prvních informacích se poroučel z křesla šéfa sociálních demokratů Jiří Paroubek, odešel také lidovec Cyril Svoboda a zelený Ondřej Liška. Zpět na vejminek na Vysočině se vrátil předseda Strany práv občanů Miloš Zeman, skončil také lídr pražské ODS a primátor Pavel Bém, manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík a exministr vnitra Ivan Langer.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012