Oslava Jana Antonína Bati

Když prý Jan Baťa přijel do Brazílie, žili zde převážně indiáni. Bylo vedro 40 stupňů celsia, ponořil se do řeky, z které se i napil a vykřikl: Dobrá voda. Indiánsky to zní YPORA. Jan Baťa tam založil v Brazílii tři města, jedno nese název Bataypora. Je to pěkné městečko, kde mají školu s názvem Jan Baťa. Jeho jména si zde všichni váží. Přijel do Brazílie, založil zde čtyři města a dal lidem práci v obuvnickém průmyslu i jinak. Zavedl plavbu po řekách, nechal postavit pěkné domy pro zaměstnance, postaral se i o emigranty z Československa, kteří neuměli portugalsky a neměli kde bydlet Vybudoval také vodní dopravu a zanechal po své smrti v Brazílii stroje, které se staly základem obuvnického průmyslu v Brazílii.
Nedávno v Bataypora bylo otevřeno i Centro de Memoria Jindřich Trachta. Jindřich Trachta byl zaměstnancem u Bati, poté i starostou Bataypora. Když v roce 2000 zemřel, jeho potomci (v počtu 20) na jeho počest centrum jeho památky. Na zahájení přišel český generální kunzul ze Sao Paula dr. Vladimír Války, konzul Josef Grus, starosta města a další hosté. Místní hudba zahrála českou a brazilskou hymnu. Rodina Trachtova přivítala hosty v moravských a slovenských krojích. Zajímavostí také je, že vnuk Jindřicha Trachty (dr. Evardo Trachta de Silva) mluví česky, studoval v Brně verterinářskou fakultu.
(Dle informace gen. Josefa Součka ze Sao Paula)
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad