Jarní cvokhaus

5-6 2010 Slovo redakce česky
obálka čísla

Letos mohly kvést stromy sebekrásněji a stejně si jich málokdo všímal. Okolí silnic a ulic se totiž změnilo v jedno velké předvolební divadlo. Na billboardech jsou dva typy politiků: usměvaví a zarputilí. Usměvaví jsou většinou obklopeni spokojenými rodinami s dětmi, případně zdravím kypícími důchodci. Zarputilí jsou nepřáteli strany, která reklamní plochu zaplatila. Jejich zlým obličejům odpovídají i texty: budete platit jako mourovatí, zadlužíme stát i vás, kašleme na prosté lidi...

Lidový dům má polovinu ze své tisícovky billboardů negativních, ODS a TOP 09 sázejí většinou na pozitivní informace. Proč? Podle ústředního volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka mají voliči této strany jen základní vzdělání, případně jsou vyučeni a proto musí být kampaň jednoduchá a čitelná. Fakt je, že by si někdo mohl vzpomenout, co strana před volbami slibovala a pak nedodržela (což u nás ovšem už dvacet let dělají strany všechny a některé to i přiznají!). Ale zostudit svého soka, to každému projde.

ODS vsadila na to, že Paroubek je sliboválek a tak na reklamách občanských demokratů předseda nepřátelské strany slibuje např. pivo za dvě koruny, zrušení ranního vstávání nebo prodloužení mateřské do 60 let... Taky je na jednom obrázku se zelenými mužíčky a slibuje, že přijede Elvis.

TOP 09 vsadila na dvojportrét knížete Schwarzenberga s titulkem, že politik musí být průhledný. Jedna z fotek je obyčejná – v červeném svetru s nezbytnou dýmkou, druhá je rentgenový snímek - taky s dýmkou.

Návrat Miloše Zemana vypadá na stejnou ostudu, jako jeho nepovedená volba prezidentem republiky. Na billboardech má vyžehlenou tvář a líbezný úsměv. Taky slibuje změnu.

KSČM má své jisté a do reklamní kampaně by investovala pravděpodobně jen se zárukou, že tím prodlouží život svým přestárlým voličům.

Lidovci a zelení se snad domluvili, že to vzdají. Alespoň tři týdny před volbami byli tiší jako myšky. Takže čekám, s jakou bombou přijdou...

Nová strana Věcí veřejných, prezentovaná bývalým publicistou Radkem Johnem hledá své voliče mezi vzdělanými lidmi. Ale slibně vystrkuje růžky.

Takže letos u nás kvetou politici. A to ještě nezačaly na předvolebních shromážděních lítat vajíčka! To bude vůně!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012