Stalo se v dubnu

5-6 2010 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. dubna

Pražský magistrát dostal pokutu 3,25 mil. korun za znehodnocení opravovaného Karlova mostu. Původní kameny byly vyměňovány za nové, byla použita nevhodná malta a nebyly respektovány tradiční stavební techniky. Šéf památkář z magistrátu Jan Kněžínek byl v únoru dokonce obviněn z trestného činu.

2. dubna

Šéf ODS Mirek Topolánek oznámil, že odejde z funkce.

3. dubna

Geofyzikálními metodami bylo potvrzeno, že ostatky padlých rudoarmějců, pohřbených v Brně – Králově Poli skutečně leží u tamního památníku. Kolem památníku se vedou dlouhé diskuse, po úpravách z pomníku zmizí srp a kladivo.

5. dubna

Brněnské děti říkají toluenu „droga hloupých“. Čichání rozpouštědla se lavinovitě šíří mezi romskými dětmi a tím je ještě víc separuje od ostatních.

6. dubna

V pražské čtvrti Libuš, kde je velká vietnamská tržnice Sapa, se má utvořit domobrana. V obřím areálu jsou restaurace, obchody i služby a nikdo neví, kolik tisíc lidí se v tomto ghettu opravdu zdržuje.

7. dubna

Nemocnice zastavily operace prsních implantátů firmy Poly Implant Prothese (PIP), které lékaři používají po amputaci prsu kvůli rakovině. PIP jsou plně hrazeny pojišťovnami, jsou levné – ale obsahují neschválený gel a praskají.

8. dubna

Zemřel Miroslav Kácha (87), významný bojovník proti nacismu a komunismu. Po roce 1948 byl krutě vyslýchán a za údajnou velezradu odsouzen k smrti. Trest mu byl změněn na doživotí. Generál Kácha byl nositelem Řádu bílého lva.

9. dubna

Ve Španělském sále Pražského hradu byla 8. dubna podepsána dohoda o snížení arsenálu jaderných zbraní. Fotky prezidentů Obamy a Medveděva především dokazovaly, že státníci jsou přáteli a nikdo nevyhrál, ani neprohrál.

10. dubna

Asi 240 historicky cenných kamenů z Karlova mostu bylo rozdrceno na štěrk a písek. Některé měly být až ze 14 století! Šéf památkářů na pražském magistrátu Jan Kněžínek odmítl kritiku s tím, že byly ve špatném stavu – „prostě takový šunt“!

12. dubna

Arcibiskup Dominik Duka se při ceremoniálu v katedrále sv. Víta oficiálně ujal funkce. Od Miloslava Vlka převzal arcibiskupskou berlu.

13. dubna

České energetické závody jsou jako veřejná instituce povinny poskytovat informace a nevztahuje se na ně obchodní tajemství. To vyhovuje mj. ekologickým aktivistům, kteří chtějí např. znát dokumentaci o Jaderné elektrárně Temelín.

14. dubna

Nový šéf ODS Petr Nečas zastavil obstrukce, kterými jeho strana po dva měsíce blokovala jednání parlamentu. Přes veto prezidenta Klause prošla krajská referenda i zdaňování zaměstnaneckých výhod a přes senátorské veto byla schváleno i navýšení mateřské na loňskou úroveň a proplácení ošetřovného v prvních třech dnech nemoci.

15. dubna

Brněnský Ústav botaniky a zoologie oznámil, že jeho vědci objevili dva druhy pavouků, kteří vylučují nemrznoucí látku glykol a mohou tak lovit i v zimě do -4 stupňů! V jejich tělech se nemění voda v krystaly a žaludeční enzymy normálně fungují.

16. dubna

Se staronovými hesly vstoupila do předvolebního klání ODS. Nové jsou jen agitující postavičky, které se nyní objevily: Václav Dobrák, Marie Slušná, Karel Pracovitý a důchodce Svatopluk Lazar.

17. dubna

V pražské katedrále sv. Víta se konala smuteční mše za oběti letecké katastrofy, při které v Rusku zahynul polský prezident Lech Kaczynski s manželkou a dalších 94 významných osobností Polska.

19. dubna

CIA zveřejnila stovky dokumentů o invazi spojeneckých vojsk do Československa v srpnu 1968. Varovala naši vládu už 2. srpna!

20. dubna

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb se pár dnů po zrušení svého postu dočkal jmenování vládním zmocněncem pro lidská práva!

21. dubna

Praha odmítla žádost Japonska, aby zapůjčila do Tokia Slovanskou epopej malíře Alfonse Muchy. Přitom Japonci mj. nabídli i restaurování některých obřích pláten.

22. dubna

Předvolební průzkum z konce dubna ukazuje, že v květnových volbách zvítězí ČSSD (30% hlasů), druhá je ODS (23%), pak KSČM (13%), TOP 09 (12%), Věci veřejné (9%). Problémy budou mít lidovci, zelení a strana bývalého premiéra Miloše Zemana.

23. dubna

Dosavadní předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) rezignoval a nebude ani kandidovat v nastávajících volbách. Odchází z politiky kvůli podivně přiděleným dotacím a penězům, které si půjčoval za podezřelých okolností.

24. dubna

Aktivista za práva otců Jiří Fiala dostal půl roku nepodmíněně za blokování vstupu do budovy státního zastupitelství v Nymburku. Členové Sdružení K213 např. odmítají platit výživné na děti, které jim bývalé manželky odmítají půjčovat.

26. dubna

V Česku se objeví poštovní známka, které na sobě nebude mít cenu v korunách, ale písmenko: A – zásilka pro Česko, E – pro Evropu a Z – pro zámoří. Také padlo pravidlo, že na známkách se kromě prezidenta nesmějí objevit žijící lidé. Přesto na nové známce bude portrét komiksové figurky Fifinka.

27. dubna

Kdyby letošní volby mohli ovlivnit středoškoláci, zvítězila by TOP 09 s Karlem Schwarzenbergem, zelení a jen o fous by se do vlády dostala i ODS. Přesto třetina studentů je nerozhodnuta a deset procent volit nechce.

28. dubna

Češi našli způsob, jak investorům zabránit v bourání staveb moderní architektury a technických památek. Podají žádost na ministerstvo kultury, aby objekt byl zapsán mezi kulturní památky. Řízení trvá dva roky.

30. dubna

Češi v průzkumu společnosti CVVM odmítli euro! Proti je 55%, společnou měnu chce 38%. Opatrnost způsobily nejen domácí ekonomické problémy, ale i ostře sledovaná katastrofální situace v Řecku.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012