Stalo se v březnu

5-6 2010 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. března

Nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes pokládá diskuse o svém studiu na „Večerní universitě marxismu-leninismu“ za snahu ho zdiskreditovat. „Studium“ ale nepopírá.

2. března

Krajský soud v Hradci Králové oznámil, že na uvězněnou komunistickou prokurátorku Ludmilu Brožovou-Polednovou se vztahují tři prezidentské amnestie (1953, 1955 a 1990). Nepřímo má na tomto poznatku zásluhu prezident Václav Klaus, který už koncem minulého roku zvažoval, že ji osvobodí. Nechtěl to však vyhlásit přímo, protože měl strach z veřejného mínění.

3. března

Politické strany si mezi sebou rozdělují státní úřady, oznámil Tomáš Kramár z občanského sdružení „Oživení“, bojujícího proti střetu zájmů a klientelismu. Česko je prý poslední zemí EU, kde se úředníci vybírají podle politických dohod a ne podle odbornosti.

4. března

Šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík prohlásil, že stávkou budou odboráři hrozit vždy při ohrožení jejich zaměstnaneckých výhod (levné obědy, režijní jízdenky atd.).

5. března

Rada OSN pro lidská práva vydala dokument, podle kterého Romové v Česku a na Slovensku trpí stále víc diskriminací a rasistickými útoky.

6. března

NATO požádalo naši republiku o nasazení dvou lékařských klinik a dalších školitelů v letectví do Afgánistánu.

7. března

Před 160 lety se narodil T. G. Masaryk. U jeho hrobu s Lánech se kromě Livie Klausové objevili i pánové Paroubek a Rath z ČSSD, kteří pietní akt změnili na předvolební agitku.

9. března

Na akcích Jiřího Paroubka si začala jeho družina fotografovat lidi, kteří vyjadřovali s předvolebními argumenty ČSSD nesouhlas.

10. března

Prokurátorce L. Brožové-Polednové byla zamítnuta žádost o přerušení šestiletého trestu. Není těžce nemocná, těhotná ani nemá dítě mladší jednoho roku.

11. března

V Praze se objevily reklamní plakáty, varující proti nepromyšlenému zadlužování. Do města se stahují lidé bez přímů a bez bydlení, o které je připravili lichváři.

12. března

Koncernu Volkswagen se nelíbí, že vozy z mladoboleslavské Škodovky jsou prodejnější, než dražší a technicky srovnatelná auta německá.

13. března

V bývalé věznici v Uherském Hradišti má vzniknout Muzeum svědomí národa. V padesátých letech tam byli mučeni političtí vězni. Jedním z dozorců byl otec komunisty Miroslava Grebeníčka, který je členem sněmovny. Grebeníček obstrukcemi neustále oddaluje jednání o vzniku muzea.

15. března

Komunistický svaz mládeže oficiálně obnovil svou činnost.

16. března

Před 25 lety bylo odstřeleno nádraží Praha- Těšnov, nejhezčí nádražní budova ve střední Evropě. Trojkřídlou stavbu z let 1872-1875 však komunisté považovali za symbol buržoazní úpadkové architektury.

18. března

Předseda ČSSD Jiří Paroubek chce v případě vítězství ve volbách navrhnout Evropské unii, aby vytvořila Radu moudrých. Chce tam pozvat nejvýznamnější politiky, ani on by nechyběl.

19. března

Šéf Českých energetických závodů Martin Roman a ředitel pražského soukromého gymnázia PORG Václav Klaus ml. chtějí otevřít v Ostravě základní školu a gymnázium. Roman již dlouho finančně Klause ml. podporuje.

20. března

Předseda ODS Mirek Topolánek řekl při focení pro magazín pro homosexuály LUI, že církve vymývají lidem mozky. Přitom však vždy požadoval navrácení majetku, ukradeného církvím.

22. března

Už popáté byl na návštěvě Prahy korunní princ Charles s manželkou Camillou. Mj. navštívil zahrady Pražského hradu, které nechal před dvaceti lety na vlastní náklady opravit. Praha se mu líbí a dal hodně peněz i na rekonstrukci dalších památek (barokní zahrady, sochu a barokní klášter).

23. března

Na sociální síti Facebook se objevila petice proti vyučování romštiny na českých školách. Ministerstvo školství to chce nabídnout jako volitelný předmět. Reakce odpovídaly náladě ve společnosti.

25. března

V Hrádku nad Nisou byla objevena kostra, která leží obličejem dolů a v ruce drží pět mincí. Sedm set let starý hrob patří ženě, která zřejmě byla nařčena z čarodějnictví nebo vampýrismu.

26. března

Mirek Topolánek odstoupil z čela jihomoravské kandidátky ODS do voleb a skončil jako volební lídr ODS. Proti němu hlasovalo 37 členů výkonné rady z celkových 45.

27. března

Prezident Václav Klaus, který byl před osmi lety také donucen odejít z čela ODS, se zatím nevyjádřil k politické popravě Mirka Topolánka. Mezi oběma muži vládne značná neláska.

28. března

Podle březnového průzkumu veřejného mínění lidé nejvíc věří televizi, rádiu a armádě. Nejméně církvím, bankám a odborům.

29. března

Nový pražský arcibiskup Dominik Duka má jako prioritu vyřešení vlastnictví Svatovítské katedrály. Spory mezi církví a státem trvají od roku 1992.

30. března

Změny zákonů, které u nás povolují beztrestné držení omezeného množství drog, vyvolaly v Rakousku strach z nájezdů českých dealerů.

31. března

Policie odvedla přímo z budovy pražského magistrátu šéfa odboru dopravních přestupků Zbyňka Bernata. Kryl dopravní nehody prominentů.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012