Slovo šéfredaktorky Konference? Konference!

Vždycky, když se vracím odněkud domů letadlem či zdlouhavě (přes noc) autobusem, říkám si: už nikam nepojedu, už toho mám dost. Tahání těžkých kufrů plných časopisů, knih atd. Moje páteř není nejmladší a každé kufrové kilo po jakýchkoli schodech mně s ní hezky „hovoří“.
Ale znáte to... za nějaký čas tento pocit zmizí a člověk zase jede, letí.
Nedávno zase na konferenci Velké pláně v Nebrasce. Jak tak jsem skoro doma v Texasu, kde žije spousta českých potomků, kteří sem přišli před dávnými léty, bylo mi vyčítáno, že nejedu také do Nebrasky, kde je také hodně Čechů – starousedlíků a že bych o nich měla napsat. (Nebylo moc těžké mě přemluvit.) A nelituji. Češi v Nebrasce nejsou na rozdíl od Čechotexasanů většinou rodilí Moraváci a katolíci, ale jsou také milí, srdeční a zajímají se o českou historii, kulturu. O konferenci si laskavě přečtěte na str. 18. a o dalších bohatých zážitcích z Nebrasky, ale také z Kansasu, kde jsem pobývala po konferenci, v dalších dvojčíslech a hlavně v dalším dílu mé knížky Howdy from Texas, rozšířené o Nebrasku a Kansas. Zkrátka, Velké pláně mne zaujaly a Vás moje psaní o nich, doufám, zaujme také.
Další, velmi významná konference, týkající se evropské židovské diaspory, se konala ve Washingtonu. Reportáž o ní z pera Pepiho Lustiga si nenechte ujít na str. 6 a 7.
Ve stejné době se konala v Čechách Česká konference (str.7) A vrcholem všech mých letošních konferencí (i když nepřiznávám další pozvání a možnosti, např. do Bratislavy na konferenci..., nemohu být všude...) je Kongres SVU (Society of Arts and Sciences) v Táboře v posledním červnovém týdnu.
Těším se, že tam vyslechnu spoustu zajímavých příspěvků a potkám tam spoustu prima lidí z celého světa, jako například z USA: Mílu Rechcígla, který letos oslavuje kulatiny – congratulation! Lindu Vlasákovou, u které jsem nedávno v Kansasu na farmě strávila krásný čas, Aničku Balev z New Yorku, u které možná strávím týden na podzim, manžele Vodičkovy z Marylandu, ale i třeba prof. Ing. Zdeňka Pavlíka, DrSc., z Prahy, prof. dr. Ivo Bartečka z Olomouce a mnoho dalších báječných a tvůrčích lidí včetně organizátorů z Tábora, toho krásného města na jihu Čech. (Doufám, že jste se pokochali jeho obrázky v minulém vydání Českého dialogu.)
V tomto vydání máme (na str. 36) velmi závažné téma: knihu anglické báby, bohužel jinak vzdělané profesorky, naštvané na svého českého exmanžela natolik, že neváhala sednout a napsat pomlouvačnou knihu o České republice, o Československu i o Češích vůbec. Vypovídá to nejen o její zlobě, ale i (a co je snad i horší) o naprosté nevědomosti o české historii ve světě, když to mohla vydat tak význačná univerzita, jako je ta v Yale v USA. Nu, těším se na Vaše názory, které ráda otisknu...
A když už jsme u té zloby – blíží se další zoufalé volby v ČR. Politické strany, kterým (všem) podle mého názoru, kouknu-li se do politické historie – bude doufám v brzké budoucnosti odzvoněno – se předhánějí v házení bláta na své oponenty. Bláto je zcela zasloužené... všem jim.
A něco radostného na konec? Ano, těším se do Tábora...
Eva StřížovskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad