Přijïte na Tetín

3-4 2010 Ostatní česky
obálka čísla

Když přijde jaro, na lukách kolem Berounky kvetou blatouchy, stráně hýří modrou a žlutou, stromy bílou a růžovou. Příhodný čas navštívit krásný, historií posvěcený Tetín. Hezký výlet je např. z Prahy - Smíchovského nádraží osobním vlakem do Berouna a pak dva kilometry stezkou podél řeky a kousek do stráně.

O starobylém Tetíně, kde žila v předminulém tisíciletí Krokova dcetra Teta, a kde byla o několik století pozdějí zavražděna první česká křesťanka kněžna Ludmila, píšeme v našem listě snad každoročně. A přesto při svých cestách – zvláště do zahraničí – bývám překvapena (a je mi to i líto), že Češi, hlásící se k vlastenectví, vůbec toto romantické místo neznají.

Obec Tetín dnes neoplývá velkým počtem obyvatel, domky rozeseté na kopcovitém místě by se snad daly spočítat na prstech obou rukou (když by se event. přidaly i prsty na nohou). Ale je tu hned několik kostelů. Původně jich bylo pět. A hlavně – paní doktorka Jana Brajerová. Narodila se tady, v Praze vystudovala na Univerzitě Karlově obor historie a do domku svých rodičů se stále vrací. Začala tady s podporou pana starosty vydávat Tetínský zpravodaj, založila Muzeum, nechala vyrobit a víceméně sama zaplatila zvonkohru na průčelí místního statku na náměstí, která vyhrává každou hodinu písničku Nad Berounkoou pod Tetínem, napsala o Tetíně několik knih. Ochotně vítá návštěvníky, kteří na Tetín přijedou jako turisté, a provádí je po kopcích, odkud je nádherný výhled na okolí, do údolí Berounky i na Vladislavský hrad zhroucený do skal. Stejně nezištně a s radostí zajišťuje koncerty, které rozeznějí místní kostely i venkovní prostory. Po řadě význačných umělců sem brzy zavítá například kytarový virtuoz Štěpán Rak, který zahraje v kostele Sv. Ludmily 30. května od 14 hodin. Ale ještě dva týdny předtím se na volném prostranství před kostelem Jana Nepomuckého představí s harmonikou Sylvie Macáková (v případě deště v Kulturním domě).

Ať už jste z Českých Budějovic, Brna, z pražského Černého Mostu či z Nebrasky a jiné dálky, při návštěvě Prahy si nenechte ujít toto krásné blízké místo.

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012