Odporovat zlu...

3-4 2010 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

V těchto dnech přemýšlím hodně o naší české historii a povaze, a hlavně o tom, proč to u nás v republice nedopadá dobře. Stále mi přichází na mysl několik citátů z knihy Viktora Fischla: Hovory s Janem Masarykem, a to kapitola: Vojna a mír (str. 46–47). Jan tam říká:

„Můj táta jel do Ruska a debatoval o tom s Tolstým, který učil, že se prý nemá odporovat zlému. Můj otec byl taky křesťan, ale zdravý chlap a nedal by si líbit, aby ho někdo praštil a on mu to nevrátil s úroky. Já myslím, že táta měl pravdu. Člověk musí dělat všechno, co jen může, aby odporoval zlému. Hitler měl nějaký čas úspěch, protože věřil na to, že svět nebude odporovat zlému. Po téhle válce budeme muset být opatrnější. KAŽDOU ZMIJI ZAŠLÁPNOUT DŘÍV, NEŽ SE VYLÍHNE... Víc flitovat.“ (To byl prostředek proti různému hmyzu.)

Později Flit byl nahrazen DDT a lidé se zbavili štěnic. Pak naši ekologové zakázali DDT a nevím, co se teď používá. Rozhodně v naší vlasti jsme moc málo „flitovali“, a proto nám to různé zlo přerůstá přes hlavu. Úpadek morálky a pohodlnost se nám nevyplatila a nevyplácí.

Moc o tom všem přemýšlím a trápí mě to.

Marie, San Diego

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012