Mezinár odní filmový festival Praha – Febiofest

3-4 2010 Ostatní česky
obálka čísla

Febiofest byl založen v r. 1993 nezávislou filmovou a televizní společností FEBIO. Během posledních 15 let se proměnil v největší nesoutěžní filmový festival v České republice. V roce 2008 byla úspěšně zavedena první mezinárodní soutěž v dějinách Febiofestu, která uvedla 15 filmů mladých evropských režisérů. Febiofest si stále zachovává svůj původní profil a cíl: všechno pro diváka. Festival proběhl v době od 25.března do 2.dubna, letos se ho zúčastnilo 185 filmů z 57 zemí v kině Cinema Anděl, v kině Ponrepo a v kině Lucerna. Po skončení v Praze pokračuje ozvěnami v šesti městech Moravy i Čech během dubna.

Slavnostní zahájení tvořila čtveřice filmů: Manželství Marie Braunové od legendárního režiséra Rainera Wernera Fassbindera, novinka Roberta de Nira Všichni jsou v pohodě, snímek Olgy Špátové Oko nad Prahou a film Květ pouště od režisérky Sherry Hormann.

Programová skladba 17. Febiofestu navazuje na předchozí ročník. Festival pokračuje v orientaci na hrané filmy. Filmy byly rozděleny do sekcí: Panoráma světového filmu, kino Made in USA, Asijské a Latinskoamerické panoráma, Gay a lesbické kino, Proti proudu, Jiný břeh, Íránské jaro, Nový polský film, V hlavní roli dítě, Soutěž nová Evropa, Kýč po česku, Febiofest Junior.

Letošní ročník Febiofestu přivítal (nejen v tradičním Kině osobností) výtečnou sestavů hostů jako je Hanna Schygulla, Sherry Hormann, Larisa Sadilová, Peter Brosens, Jessica Hope Woodworth, Martin Huba, Terence Davies, Alex van Warmerdam, Hugh Hudson, Bruno Ganz, Wojciech Smarzowski, Bruno Dumont, Ivan Vojnár, Gaspar Noé, Bronius Kutavičius.

Filmovou cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografie obdržela německá herečka Hanna Schyygulla (Manželství Marie Braunové, Lili Marleen, Falešný pohyb, Falšování, Třetí generace a další filmy) a švýcarský herec Bruno Ganz (Pád Třetí říše, Baader Meinhof Komplex, Nebe nad Berlínem, Juliino zmizení a další filmy).

Festival uvedl také snímky od režisérů jako Jane Campionová, Theo Angelopoulos, Ken Loach, Sally Poterová, Tim Burton, Naomi Kawase a dalších slavných jmen. Speciální lahůdka bylo promítání legendárního němého filmu režiséra Carla Theodora Dreyera Utrpení panny Orleánské (1928) s živým hudebním doprovodem Orchestru Berg.

Doprovodným programem Febiofestu byla výstava Roman Polanski – Herec a režisér, Výstava na Piazzettě – svá velkoformátová díla vystavil sochař Jaromír Šimkůj. Součástí Febiofestu byl již tradičně oblíbený Music Festival s programem 44 koncertů + 18 dalších kapel a to v podzemních garážích festivalového centra. Na programu se objevila i Animační dílna Dany Bubákové, absolventky FAMU a autorky krátkých animovaných filmů.

Helena Karasová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012