Rudolfinum Celebrates 125 Years of its Existence

This remarkable building on Palach Square in Prague is also referred to as The Home of the Artists. It was named for the Austrian crown prince Rudolf who was to be present at its opening in 1885, but who actually never made it. The composer Josef Forster gave an organ performance at the first concert held here and played the Czech song “Kde domov muj” at this occasion.
The building itself is the work of two outstanding architects- Josef Zitek and Josef Schulz. The central music and concert hall is known for its unusually beautiful architecture and excellent acoustics.
The outside of the building is decorated with thirty sculptures picturing Czech composers and other artists. In the front of the building near the staircase is the statue of Antonin Dvorak. The financial support for building the Rudolfinum was provided by the Czech Savings Bank.
Rudolfinum served many purposes. There were always exhibitions of paintings in its gallery. The Applied Arts Museum had its original collections here; and the Prague Conservatory of Music was housed here, as well as the Academy of Musical Arts (UMPRUM) in later years. The first concert of the Czech Philharmonic took place here in 1896 under the direction of Antonin Dvorak himself!
When Czechoslovakia was founded in 1918, its first Parliament used the Rudolfinum as its “temporary” home.
The latest reconstruction and modernization of the building was done in 1990- 1992. In addition to the Czech Philharmonic Orchestra many other orchestras and other musical groups or individual artists love to perform at the Rudolfinum. Concerts are held here almost daily.
Martina FialkovaTranslated by Marie Dolanska
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad