Udělení Cen Český patriot 2009

V sobotu 27. 2. 2010 byli v pražské Lucerně na XIX. reprezentačním leteckém plese vyhlášeni nositelé Ceny Český patriot 2009. Cenu uděluje Asociace nositelů legionářských tradic jako poděkování osobnostem, které významně a trvale přispívají k zachování historie České republiky.
Filozofií Ceny Český patriot, kterou asociace založila v roce 2008, je podpořit význam výchovy mládeže a občanů ke zdravému patriotismu, k národní hrdosti. Vychází z faktu, že kdo je hrdý na historii svého národa, dokáže být platným občanem své země i členem mezinárodních společenství. Dokáže svou zemi hájit a prosazovat její zájmy.
Cena Český patriot 2009 bude předána těmto osobnostem:
PhDr. Olga Bezděková
Dcera válečného pilota plk. Stanislava Rejthara a jeho ženy Vlastenky, roz. Horníčkové (viz kniha Dobří vojáci padli). Olga Bezděková je podle názoru badatele Jaroslava Čvančary českou vlastenkou, českým patriotem – bystře myslícím i hovořícím, ženou důstojnou, nikdy nepoklonkující, neposluhující. Svými veřejnými vystoupeními, články, úvahami, ať již do Českého dialogu, Svobodných novin, Kaleidoskopu, apod. uplatňuje nekonvenční myšlenky, aforistickou úsečnost, i satiru. Ujímá se zapomenutých, zneuznaných, a to vše samozřejmě, neokázale, bez ohledu na následky a osobní rizika.
Vladislav Severin
Zabývá se historií našeho odboje za 2. světové války, zvláště letectva, parašutistů i pozemního vojska. Je spolupracovníkem Muzea obozów jenieckich v Žagán (Saganu), pro který spolu se svým kolegou vytvořil stálou expozici a zpracoval údaje o všech 42 čs. letcích, kteří táborem Stalag Luft 3 prošli. Publikuje na téma 2. odboje, spolupracuje s medii, je autorem a spoluautorem zajímavých výstav.
Ivan Vápenka
Je sběratelem, oldskautem, členem Svojsíkova oddílu. Jeho největší akcí bylo založení a instalování stálé skautské expozice Z historie českého skautingu na zámku v Nižboru u Berouna. Jeho celoživotní sběratelské krédo bylo: Nejen mít, ale i vědět a předávat vše i ostatním. To po celý život dělal ve formě odborných příspěvků, sestavování katalogů, pořádání výstav a přednášek věnovaných historii ČR ve 20. století.
Ivan Vápenka je rodilým Pražákem, Prahu bezmezně miluje a snaží se ji na veřejnosti co nejvíce propagovat. Cenu veřejnosti získal JUDr. Jan Kux
Historik, právník , publicista a spisovatel se aktivně zabývá historií více než 35 let. Téma internační tábor Svatobořice ho provází celý život a má hlavní zásluhu na zvyšování jeho významu ve válečných dějinách. Od roku 1981 často válečnou tématiku přednáší na různých úrovních – od škol až po vědecké kruhy. Za tato desetiletí odpřednášel stovky hodin bez nároku na honorář. Jeho trvalá badatelská a publicistická práce, vztah k dějinám válek vůbec, který prokládá v textech či přednáškách svým jednoznačným postojem a vlastenectvím, svědčí o tom, že je již dávno patriotem nejen na Slovácku, odkud pochází, ale i vlastencem Čechem na svém místě.
(Z tiskové zprávy)How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad