Charita po česku

3-4 2010 Aktuality česky
obálka čísla

Charita po česku Klub bohatých Češek nedokáže říct, kam jdou peníze od sponzorů Kýč, nevkus a výsměch občanům této země v době krize. Amorálnost za spolupráce místopředsedkyně Sněmovny Lucie Talmanové, družky Miroslava Topolánka a nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Dámský VIP klub LATA BRANDIS LADIES CLUB připomíná prezentovanými způsoby spíše hampejz než ctihodnou organizaci a ctihodné dámy. Členkou je i Kateřina Neumannová, která by se měla držet jen sportu a nezaštiťovat svým jménem pochybné podniky a rozkrádání veřejných peněz, ačkoliv i v tom má praxi – viz předloňské MS v klasickém lyžování v Liberci.

Tento skutečně nemravně exkluzivní dámský klub lze vidět na: http://www.ladiesclub.cz.

LATA BRANDIS LADIES CLUB je nový ojedinělý společenský projekt, který si klade za cíl vytvořit mezinárodní prvotřídní dámský klub určený pro setkávání, volný čas, společné zájmy, výjimečné společenské zážitky a v neposlední řadě také pomoc potřebným. Pro jeho vytvoření jsme se rozhodly využít prvorepublikových tradic a prostředí, které vždy bylo spojeno s exkluzivitou a tou nejvyšší společenskou prestiží – dostihový sport... Již po mnoho století jsou dostihy ideálním spojením výjimečného sportu a společenské prezentace, kdy mnoho královských rodin a osobností z celého světa navštěvuje právě tuto vzrušující podívanou. Není proto náhodou, že klub vznikl v prostředí domova Velké pardubické Steeplechase na Dostihovém závodišti v Pardubicích, kde do bohaté historie „Velké“ zasáhla významně žena - komtesa Lata Brandisová. Její jmeno je proto vtěleno do názvu klubu. Stalo se tak se souhlasem hraběte Dr. Radslava Kinského ze slavného rodu Kinských – zakladatelů Velké pardubické a Petra Jaroševského , který je jediným přímým potomkem - synovcem Laty Brandisové.

Klub bohatých Češek nedokáže říct, kam jdou peníze od sponzorů

Bohaté a vlivné Češky v červnu 2008 založily exkluzivní dámský klub Lata Brandis ladies club, který na svou charitativní činnost získává peníze od velkých firem. Přitom údajně nelze zjistit, kam peníze určené na charitu jdou. Na problém upozornila Česká televize (ČT) v nedělním pořadu 168 hodin.

Zakladatelka a šéfka klubu Radka Jírková získala podle ČT na dobročinné účely velké peníze. Klub své sponzory nikde oficiálně neuvádí. Získal však například 2,5 milionu korun od polostátní společnosti ČEPS, o jejíchž charitativních darech rozhoduje dozorčí rada, v které sedí třeba senátor za ODS Tomáš Julínek nebo lobbista Vladimír Johanes.

Spolku přispěla i loterijní společnost Synot. Z jedné ze smluv podle ČT vyplynulo, že mu darovala 4,7 milionu korun.

Televize ale zjistila, že charita, kterou dámský spolek rozdává, se pohybuje jen v řádech desetitisíců, maximálně statisíců korun. Na dotaz ČT, kam peníze jdou, Jírková osobně neodpověděla.

Zaslala jen písemné vyjádření. „Někdy pomůže pár tisíc na řešení aktuálních potřeb, někdy statisíce na dlouhodobé projekty zasahující širokou veřejnost, je to případ od případu,“ napsala ČT Jírková, která je současně i majitelkou mediální firmy, jež řídila část volební kampaně středočeské a ústecké ODS.

Prevence proti únosům dětí

Motto klubu podle ČT slibuje také preventivní programy proti únosům dětí. Program slibuje interaktivní pořady, webové stránky a časopis Smolíček, který měly dostávat školy. Podle televize ale jeho jediné číslo vyšlo loni v zimě a bylo rozdáváno na libereckém mistrovství v lyžování. Objevilo se ještě v říjnu, ale stále šlo o totéž číslo časopisu, uvedla ČT.

Za členství v klubu se ročně platí 50 000 korun. Členky spolu chodí na koňské dostihy, jezdí na výlety, pořádají módní přehlídky a pravidelně se scházejí v salonku pětihvězdičkového pražského hotelu Le Palais.

Do klubu vstoupily například i místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Lucie Talmanová, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nebo manželka místopředsedy ODS Tamara Bendlová.

Talmanová dnes uvedla, že členství v klubu přijala kvůli pomoci charitě a této formální role nemohla nijak zneužít. Na Jírkovou se prý obrátila s tím, aby všechny spekulace kolem klubu vyvrátila.

„Velmi by mě mrzelo, pokud by mé jméno spolu se jménem řady dalších respektovaných osobností bylo využito k jakékoli netransparentní aktivitě,“ uvedla Talmanová v tiskovém prohlášení.

Lidovky, ČT

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012