Události sněhem zaváté...

3-4 2010 Slovo redakce česky
obálka čísla

Počátek roku 2010 poznamenaly mrazy a sněhové záplavy. Řešili jsme, jak se bez rizika zlomených rukou a nohou dostat do práce. Naši šéfové nám na náladě taky nepřidali!

Například se ztratil pražský primátor Pavel Bém. Všichni jeho podřízení se zaklínali, že nevědí nic, ale opravdu vůbec nic... Novináři pracně zjistili, že odletěl do Antarktidy dobýt tamní nejvyšší horu Mount Vinson. Škoda, že nepočkal: celou republiku a tedy i Prahu zasypalo tolik sněhu, že každoroční proklínané kalamity s pěticentimetrovými závějemi byly zapomenuty. Všude na chodníkách a na ulicích byly obří hromady, jezdilo jen metro a kdo neměl boty ke kolenům, nemohl ven. Pavel Bém mohl dobývat Petřín a ušetřil by ze svého kapesného čtvrt milionu.

Se situací kolem magistrátu souvisí i akce před jeho budovou: lidé chtěli upozornit na údajně korupční praktiky úředníků. Tak zorganizovali „čtvrtou pražskou defenestraci“. Jenže to (zatím) byla jen taková legrace... Navíc se Pavel Bém dostal na obálku týdeníku Reflex: měl místo nosu prasečí rypák a obrázek doprovázela otázka: ,Dochrochtá?‘ Chce týdeník žalovat, protože poškozuje nejen jeho osobně, ale 20 tisíc zaměstnanců města a Pražany vůbec“. Reflex v polovině ledna vyhrál spor se středočeským hejtmanem Davidem Rathem, který se ocitnul na obálce s přimalovaným knírem – kříženec mezi Hitlerem a Chaplinem. Bylo to poté, co Rath dost slabomyslně vzpomínal na úspěšné řešení hospodářské krize v nacistickém Německu.

Stále pokračoval boj kvůli očkování proti prasečí chřipce. Hlavní hygienik Michael Vít tuto chřipku dostal, protože očkování nestihl. Velkou radost z toho měl prezident Václav Klaus, který oznámil, že přeje propagátorovi akce brzké uzdravení. On že pokládá pandemii za stejnou bublinu, jako globální oteplování a rozhodně se očkovat nedá. Přitom hlava státu by měla být očkovaná v první skupině asi 200 tisíce lidí, kteří jsou pro chod státu nezbytní. Ale může mu to být jen doporučeno, ne poručeno. Že by se pan prezident nepokládal za nezbytného?

Lepších zpráv není moc:

V kostele sv. Haštala nebyly nalezeny ostatky sv. Anežky, v což doufali nejen archeologové a věřící. Ale naděje umírá poslední a sv. Anežka nad námi drží ochrannou ruku pořád, i když nevíme, kde odpočívá.

Pražským arcibiskupem se stal Dominik Duka, kterého si váží i prezident Klaus. Oba pánové se o Vánocích setkávají na Hradě a vyměňují si dárky, chodí spolu i na Sněžku při pouti sv. Vavřince. Snad to pomůže vyřešit alespoň některé ze zamrzlých problémů!

Chystá se oprava fasády historické budovy Národního divadla. Bylo vypsáno výběrové řízení, stát to bude 160 miliónů kč.

Vypadalo to, že už je konečně konec zimy. Sníh pomalu roztál a všude se objevily hromady posypového materiálu a vyházených odpadků. Binec byl tak velký, že počátkem března se nebe ustrnulo a opět jej zasypalo sněhem.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012