Stalo se v únoru

3-4 2010 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. února

Barokní zámek Koloděje u Prahy, kde po revoluci zasedala vláda, byl vrácen restituentovi. Vítězslav Kumpera jej nabízí ke koupi za 250 milionů korun.

2. února

Vláda zkomplikovala očkování proti prasečí chřipce: aby vybraných 200 000 lidí vakcínu dostalo, musí být chřipka nejen rozšířená, ale také mít těžký průběh. Prezident V. Klaus se očkovat nenechá.

3. února

Domečky ve Zlaté uličce na Pražském hradě čeká rekonstrukce. Zničená kanalizace podmáčela zdi a celá ulička by mohla „ujet“ do Jeleního příkopu.

4. února

Milan Kundera se stal čestným občanem Brna. Do Paříže za ním jel primátor Roman Onderka. Spisovatel od 70. let žije ve Francii a vrácení českého občanství mu zatím nikdo nenabídl.

5. února

Česká vláda pojede v polovině března do Ostravy, aby se přesvědčila o tamním špatném ovzduší. Výjezdní zasedání o smogu bude stát 400 000 korun.

6. února

Prezident Václav Klaus vyhlásil termín jarních voleb: 28. a 29. května. Pozdní termín odůvodnil tím, že nechce poslancům krátit jejich mandát – ten ovšem platí bez ohledu na cokoli do 3. června.

8. února

Na plesu v pražské Opeře byla hlavní hvězdou francouzská herečka Michele Mercierová. Mezi hosty byl i skoro devadesátiletý Jan Domabyl, který se účastnil prvního plesu v roce 1947, a oblékl si i stejný frak.

9. února

Primátor Pavel Bém odmítl omezit rozsah a kvalitu městské dopravy v Praze kvůli úsporám.

10. února

Senátor Jaromír Štětina, který několik let pracoval jako novinář v bývalých zemích Sovětského svazu, ukrývá v Praze na neznámém místě čečenského bojovníka. Tomu hrozilo vyhoštění a ohrožení života při návratu na Kavkaz.

11. února

Česká republika pošle NATO navíc několik desítek milionů korun, které organizace potřebuje kvůli zvýšeným nákladům na misi v Afghánistánu.

V Brně nastalo politické zemětřesení: starosta městské části Žabovřesky a čelný kandidát ODS do sněmovny Aleš Kvapil byl zadržen kvůli korupci. Stejný přečin má na svědomí i tajemník radnice Brno-střed Radovan Novotný (též ODS). Žádali úplatek čtyři miliony korun.

12. února

Skoro po padesáti letech vrátili lékaři zrak Karlu Pavelkovi z Teplic nad Bečvou. Ten oslepl jako sedmnáctiletý při výbuchu ve slévárně. Teď uviděl svou ženu a dva dospělé syny.

13. února

Všichni se chystáme na ponocování: zimní olympijské hry v kanadském Vancouveru budou v přímém přenosu vzhledem k časové vzdálenosti vysílány v noci. Velké naděje vkládáme především v rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, lyžaře Bauera a Záhrobskou a samozřejmě v hokejisty v čele Jaromírem Jágrem.

15. února

Nastávající volby budou možná rozloučením lidovců a zelených s vysokou politikou. Obě strany se potácejí na hranici zájmu voličů.

16. února

Nově jmenovaný pražský arcibiskup Dominik Duka převezme svůj úřad 10. dubna. Slavnostní bohoslužba se bude konat ve Svatovítské katedrále.

17. února

Rusko neprodloužilo vízum redaktorovi ČT v Moskvě Josefu Pazderkovi. Je to odplata za vyhoštění ruského zpravodaje Parlamentskaja gazeta z Prahy. Před čtyřmi roky se musel domů vrátit redaktor ČT Jan Moláček, což byla odveta za vyhoštění zpravodaje ruské agentury Novosti.

18. února

Nejvyšší správní soud rozpustil Dělnickou stranu. Bylo předloženo obrovské množství důkazů o tom, že tato pravicová strana propaguje rasismus, podněcuje k násilí a ohrožuje demokracii.

19. února

Praha je čtvrté evropské město s nejlepší hromadnou dopravou. Lepší jsou jen Mnichov, Helsinky a Vídeň. Nejhorší je Záhřeb, Lublaň a Budapešť.

20. února

Komunisté vyhrotili svou předvolební kampaň: kritizují i šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka. Viní ho z podpory snížení finanční pomoci v mateřství.

22. února

Bývalý eurokomisař (a předtím premiér a šéf ČSSD) Vladimír Špidla bude za sociální demokraty kandidovat do Senátu.

23. února

V Praze začal festival Mene Tekel, který na výstavách, koncertech, přednáškách a promítání filmů připomene zločinecká období nacismu a komunismu.

24. února

Primátor a předseda pražské ODS Pavel Bém odmítl na březen svolat sjezd ODS, na kterém měl být z místopředsednického postu odvolán jeho kontraverzní spojenec Milan Jančík (starosta Prahy 5). Nechce před volbami prát na veřejnosti špinavé prádlo.

25. února

Radnice v jihočeském Husinci naletěla firmě, která slibovala sehnat 150 milionů korun na opravu rodného domku Mistra Jana Husa. Město přišlo o zálohu 600 tisíc.

27. února

Odboráři odvolali stávku v dopravě, plánovanou na 1. března. Dál jednají o profitech pro zaměstnance v dopravě po celé zemi.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012