Stalo se v lednu

3-4 2010 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. ledna

Tradiční prezidentský projev na Nový rok nesl jako hlavní poselství radu, abychom se starali o současnost a blízkou budoucnost. Ne o to, jak budou žít generace našich vnuků. Tento Klausův názor je stabilní a dá se tlumočit starým známým „Po nás potopa“.

4. ledna

Pražský arcibiskup kardinál Miroslav Vlk oznámil, že se bude stěhovat z arcibiskupství na Hradčanském náměstí. Po devatenácti letech opouští svůj úřad a jen čeká, až Vatikán oznámí jméno jeho nástupce.

5. ledna

Stále víc Čechů je neschopno platit své dluhy. Aby se vyhnuli exekucím, žádají soudy o vyhlášení osobních bankrotů.

6. ledna

Velmi rozporuplnou reakci vyvolalo oznámení policie, že je ochotna tolerovat při dechových zkouškách malé množství alkoholu (0,24 promile). Přestupkové odbory na úřadech totiž taková oznámení neprojednávají a rovnou odkládají.

7. ledna

Odešel Ivan Medek, jeden z nejlepších před - i polistopadových žurnalistů. Redaktor Svobodné Evropy a porevoluční spolupracovník Václava Havla zemřel „na nemoci a stáří“ ve věku 84 let. Ztratili jsme velmi vzdělaného a velmi slušného člověka.

8. ledna

Konečně se dostala Cena Karla Čapka do rukou spisovatele Ivana Klímy. České centrum PEN klubu ji od roku 1994 udělilo mj. Arnoštu Lustigovi, Jiřímu Kratochvílovi, Josefu Topolovi a Ludvíku Vaculíkovi.

Václav Havel, biskup Václav Malý a další významné osobnosti veřejného života u nás se pokusily předat čínskému velvyslanectví dopis prezidentovi Chu Ťin-Tchaovi. Protestují v něm proti potlačováni politických práv v Číně. Vrata nikdo neotevřel, i když na ně herec Pavel Landovský bušil holí.

9. ledna

Česko-vietnamská společnost žádá, aby česká police zasáhla proti pěstitelům marihuany. U nás žije přes 35 tisíc Vietnamců a drogové podsvětí jim kazí pověst. Zdejší Vietnamci jsou pouhými „zahradníky“, šéfy jsou především jejich krajané v Německu, Polsku, Anglii a Kanadě.

11. ledna

Tlaková níže „Daisy“ zahrnula Česko obrovským množstvím sněhu. Desítky tisíc domácností zůstaly bez elektřiny, nejezdily vlaky a silnice se na bílých pláních docela ztratily.

12. ledna

Pražský primátor Pavel Bém se ztratil z politického života. Zatímco sněhovou kalamitu řešil jeho náměstek R. Blažek, primátor byl na dovolené v Antarktidě.

13. ledna

Milan Knížák už nebude ředitelem Národní galerie! Po deseti letech neustálých protestů odborné i laické veřejnosti tato problematická osoba (už ne osobnost, to bývalo!) opustí milované šéfování.

14. ledna

Český cestovatel a publicista Vít Štěpánek označil Haiti, kde loni (tedy před zemětřesením) byl dva týdny, za nejhorší místo, které kdy viděl. Život tam nemá žádný řád, nic nefunguje a lidé mají jediný cíl – sehnat jídlo. Země získala svobodu v roce 1804.

15. ledna

Středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD) prohrál soud s vydavatelstvím Ringier. Na obálce týdeníku Reflex byl jeho portrét vyzdoben hitlerovským knírkem.

16. ledna

Dalším uraženým politikem je primátor Pavel Bém. Reflex měl na obálce tohoto pražského politika s prasečím rypákem a radnice z toho logicky vyšla jako synonymum pro chlívek.

19. ledna

Podle celoevropského průzkumu agentury Eurostat z roku 2008 je v Česku nejméně lidí ohrožených chudobou – 9%. Za námi jsou Slováci a Nizozemci, nejhorší je situace v Bulharsku (21%), Rumunsku (23%) a Lotyšsku (26%). Největšímu riziku jsou u nás vystaveni lidé do 17 let (13%), důchodci jen v 7%.

20. ledna

Bez zásadních změn veřejných financí se naše pověst v zahraniční výrazně zhorší a přijetí eura jako měny v roce 2015 bude nereálné. Přiznal to v Bruselu náš ministr financí Eduard Janota.

21. ledna

Prezident Václav Klaus udělil Řád bílého lva polskému prezidentovi Lechu Kaczynskému „za vynikající zásluhy ve prospěch České republiky“. Oba pánové patří k nejzavilejším euroskeptikům.

22. ledna

Předseda senátu Přemysl Sobotka (ODS) odjel do Austrálie. Tento kontinent má největší zásoby uranu na světě a proto s ním mj. jeli i experti z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy.

23. ledna

Primátor Pavel Bém přiznal, že Praha přestává být bezpečnou baštou ODS. Stranu poškodil především malér s nefungující elektronickou kartou Opencard, a spojenectví s velmi kontraverzním starostou Prahy 5 Milanem Jančíkem, který se stal místopředsedou pražské ODS.

24. ledna

Za jeden den přibylo na kontě humanitárních organizací na pomoc zničenému Haiti 9 milionů korun. Zatím se díky koncertům, sbírkám a dárcovským SMS vybralo přes 45 milionů korun.

25. ledna

Prezident Václav Klaus pozval na Hrad expremiéra a lídra nové Strany práv občanů Miloše Zemana. Jejich spolupráce na tzv. opoziční smlouvě, která spojila dvě ve volbách nepřátelské strany, před lety zaskočila všechny slušné lidi.

26. ledna

Čeští zemědělci o práškování polí z letadel nestojí a tak z oblohy mizí i pověstní „žlutí čmeláci“ – letadla Zlín Z-37.

27. ledna

Vojáci dostali rozkaz, aby podstoupili očkování proti prasečí chřipce. Týká se to 16 tisíc vojáků i civilních zaměstnanců. Mluvčí generálního štábu J. Růžičková se předem omluvila tím, že pandemii si nevymysleli na štábu, ale vyhlásila ji celosvětová zdravotnická organizace.

28. ledna

Soud zrušil rozhodnutí ministerstva vnitra o rozpuštění Komunistického svazu mládeže. Ten údajně nepředstavuje pro demokracii reálnou hrozbu.

29. ledna

Bývalý ministr životního prostředí a bývalý šéf Strany zelených Martin Bursík pracoval v letech 200-2003 pro severočeské těžaře hnědého uhlí „jako poradce“. Jeho firma za to vyfasovala 1,5 milionu korun.

30. ledna

Prezident Václav Klaus přidal do svých odborností také řešení pandemie prasečí chřipky. Zúčastní se zasedání Bezpečnosti rady státu a předem zkritizoval rozhodnutí o očkování vojáků a zpochybnil jednání hlavního hygienika Michaela Víta.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012