Stalo se v prosinci

1-2 2010 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. prosince

Po osmi měsících se vrátila do nového domova dvouletá Natálka, která byla těžce popálena (80 % těla) při útoku skinheadů na domek romské rodiny.

3. prosince

Letos bylo ukradeno o čtvrtinu méně aut než loni. Naopak více se kradou drahé kvalitní bicykly.

4. prosince

V babyboxu v Praze-Hloubětíně byl nalezen asi roční chlapec. Dostal jméno Richard a je nejstarším z 27 odložených dětí v českých babyboxech.

5. prosince

Policie letos věnovala na náborovou kampaň 20 milionů korun a do jejích řad se přihlásilo 10 tisíc lidí. Během akce však policie přišla o peníze, a tak nemůže potřebných 3 tisíce nováčků přijmout!

8. prosince

U Karlova mostu se objevily dvě dívky jen v kalhotkách. Byly pomalovány vzorem hadí kůže a rozdávaly letáky proti surovému zabíjení zvířat kvůli módě.

9. prosince

Poslanci z kontrolního výboru Sněmovny měli prověřit hospodaření NKÚ. Prezident NKÚ jim odmítl poskytnout podklady, protože je to protiústavní.

10. prosince

V pražském metru se skoro po devíti letech znovu objeví koše na odpadky. Ty byly odstraněny po teroristickém útoku na Dvojčata v USA. Koše budou speciálně upravené odborníky z Izraele.

11. prosince

Kanada hromadně odmítá žádosti českých Romů o azyl, a proto se jich osm set vrátí domů. Problém je, že před odjezdem prodali všechen majetek a přišli o byty.

12. prosince

Současná vláda premiéra Jana Fischera má důvěru 55 % obyvatel Česka. Novináři jsou na tom s 36 % lépe než ministři.

14. prosince

Nejméně každý dvacátý obyvatel Prahy pochází ze zemí bývalého Sovětského svazu. Kromě obchodů je v Praze i pět poboček ukrajinských a ruských vysokých škol.

15. prosince

Vláda rozhodla, že nebude trestné držet 1,5 gramu heroinu, 1 gram kokainu a dva gramy pervitinu. Marihuany může mít jeden člověk u sebe až 15 gramů.

16. prosince

Václava Klause označil místopředseda TOP 09 Miloslav Kalousek za viníka současných problémů s financemi. Klausova vláda v roce 1997 a 1998 sestavila nerealistický rozpočet a stát se dostal do prvních schodků.

17. prosince

Řidiči dostali od policie předčasný dárek: upozornění, že při každé silniční kontrole budou foukat do balonku. Zabitých a raněných kvůli alkoholu totiž přibývá.

18. prosince

Praha má jednobarevnou vládu: v Radě hl. m. Prahy už není nikdo jiný, než členové ODS. Problém je, že většina z nich nemá mezi obyvateli dobrou pověst (dotace, korupce).

19. prosince

Prezident Václav Klaus dostal první dárek: vánočku a knihu s ukázkami nejkrásnějších světových biblí. Dárcem byl biskup z Hradce Králové Dominik Duka, jeden z možných nástupců arcibiskupa Miloslava Vlka.

21. prosince

Jen do sedmi let věří české děti, že dárky jim nosí Ježíšek. Většinou se to dozvědí od spolužáků, ale nijak tragicky je to nezasáhne.

22. prosince

Čeští jazykovědci připravují příručku, kde budou ženské podoby slov s dosud jen mužskou gramatickou podobou (např. strážnice, psovodka, vědkyně, porodnice...) Příručku se slovy, která respektují genderově korektní jazyk, bude rozesílat ministerstvo školství.

23. prosince

Václav Klaus oznámil, že pokud by v roce 2013 byla uzákoněna přímá volba prezidenta, už by nekandidoval. Odmítl tak obavy předsedy ODS Mirka Topolánka, že by chtěl vládnout dál. Jiří Paroubek z ČSSD by naopak proti Klausovi neprotestoval.

27. prosince

Pokud plzeňský pivovar vyveze lahvové pivo do Německa a obchodníci z Česka je tam nakoupí a dovezou zpět, ušetří na půllitrovce pětikorunu!

28. prosince

Tisíce lidí si v Kutné Hoře přišlo prohlédnout vzácnou miniaturu z 15. století o práci horníků. Tu za 17 mil. korun koupil v aukci středočeský hejtman D. Rath.

29. prosince

Velký gang pěstitelů a distributorů marihuany rozbila česká policie. Vietnamci měli kupce především v Německu a Maďarsku. 30. prosince V druhé polovině ledna se k nám znovu chystá bývalý vůdce Ku-klux-klanu David Duke. Známého rasistu pozvali neonacisté.

31. prosince

Jako nejlepší v roce 2009 označili Češi vyznamenání Karla Gotta, vládu Jana Fischera a české předsednictví EU.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012