Švédští symfonikové na turné v ČR

Vrcholem kulturní prezentace Švédska během předsednictví EU bylo turné Norrköpingského symfonického orchestru po České republice. Konalo se pod osobní záštitou Její excelence Catherine von Heidenstam, švédské velvyslankyně a také ministra kultury ČR, Václava Riedlbaucha. Klavíristka Patrícia Bretas se loučí po posledním koncertě s šéfdirigentem SON Alanem Buribayevem. Oba spolu s orchestrem připravili posluchačům nezapomenutelný hudební zážitek. Jaroslav Šonský, iniciátor a manažer turné před posledním koncertem v Praze. Složitá práce dvou let se zúročuje.
Norrköpingský symfonický orchestr (SON), jeden z nejvýznamnějších velkých severských orchestrů, přiletěl na sérii koncertů do ČR již v pátek 20. listopadu. Českému publiku se představili v Ostravě (21. 11.), ve Zlíně (22. 11.), v Hradci Králové (23. 11.). Všude s obrovským úspěchem, standing ovations. Orchestr vzbudil velký zájem i u odborné veřejnosti.
Dne 25. 11. hrál SON také na Slovensku, v Bratislavě, kde hostoval v rámci festivalu Bratislavské hudobné slávnosti.
Turné vyvrcholilo dvěma koncerty v Praze, kde byl SON jediným hostem této sezony České filharmonie. Představil se ve vyprodaném pražském Rudolfinu 26. a 27. listopadu 2009. Jak orchestr, tak dirigent a sólistka i v Praze po oba večery předvedli mimořádně kvalitní výkon, který byl odměněn bouřlivými ovacemi. Vysoká úroveň orchestru byla dokonce pro mnohé zasvěcenější posluchače, zvyklé v Praze slýchat nejen Českou filharmonii, ale i mnohá symfonická tělesa zvučné pověsti, až překvapením.
Norrköpingský symfonický orchestr absolvoval turné se svým šéfdirigentem Alanem Buribajevem. Charizmatický, teprve třicetiletý dirigent z Kazachstánu vzbuzuje svými vynikajícími výkony stále větší zájem na evropských pódiích a nyní již i v České republice, kde dirigoval poprvé. Zazněla zde severská hudba (u nás téměř nehraná Symfonia Singuliere švédského skladatele Franze Berwalda a Symfonie č. 2 Fina Jeana Sibelia), ale také Concertino pro klavír a orchestr Bohuslava Martinů, od jehož úmrtí letos uplynulo 50 let. Jako sólistka se na všech koncertech představila vynikající brazilská pianistka Patrícia Bretas. Její umění je českému publiku již známé z řady dřívějších komorních i sólistických koncertů, na nichž vystupovala v duu s houslistou Jaroslavem Šonským. A tento skvělý houslový virtuoz, ale zároveň také výborný organizátor, byl právě iniciátorem a manažerem celého turné Norrköpingského symfonického orchestru.
Koncertů ve Zlíně i v Praze se zúčastnila švédská velvyslankyně Catherine von Heidenstam, v Praze pak i ministr kultury ČR Václav Riedelbauch. Následovalo ještě slavnostní setkání v Kaisersteinském paláci na Malé Straně, kde bylo turné zakončeno vyslovením díků a tak trochu také již rozloučením s paní velvyslankyní. Ta se závěrem švédského předsednictví EU ukončuje i svoji působnost v Praze a v diplomatických službách vůbec. Toto turné proto považovala za vyvrcholení své snahy prezentovat to nejlepší ze švédské kultury v ČR.
Jsme velice rádi, že Jaroslav Šonský, který turné inicioval a pak také zrealizoval, je čtenářem a příznivcem Českého dialogu, a že jsme mohli přípravu i uskutečnění tak velkého mezinárodního projektu sledovat blíže. V příštím čísle proto přineseme rozhovor o tom, jaké to je, být střídavě vyslancem české kultury ve Švédsku nebo švédské v Česku, interpretem nebo manažerem, umělcem nebo politikem...
MafJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad