Švédští symfonikové na turné v ČR

Vrcholem kulturní prezentace Švédska během předsednictví EU bylo turné Norrköpingského symfonického orchestru po České republice. Konalo se pod osobní záštitou Její excelence Catherine von Heidenstam, švédské velvyslankyně a také ministra kultury ČR, Václava Riedlbaucha. Klavíristka Patrícia Bretas se loučí po posledním koncertě s šéfdirigentem SON Alanem Buribayevem. Oba spolu s orchestrem připravili posluchačům nezapomenutelný hudební zážitek. Jaroslav Šonský, iniciátor a manažer turné před posledním koncertem v Praze. Složitá práce dvou let se zúročuje.
Norrköpingský symfonický orchestr (SON), jeden z nejvýznamnějších velkých severských orchestrů, přiletěl na sérii koncertů do ČR již v pátek 20. listopadu. Českému publiku se představili v Ostravě (21. 11.), ve Zlíně (22. 11.), v Hradci Králové (23. 11.). Všude s obrovským úspěchem, standing ovations. Orchestr vzbudil velký zájem i u odborné veřejnosti.
Dne 25. 11. hrál SON také na Slovensku, v Bratislavě, kde hostoval v rámci festivalu Bratislavské hudobné slávnosti.
Turné vyvrcholilo dvěma koncerty v Praze, kde byl SON jediným hostem této sezony České filharmonie. Představil se ve vyprodaném pražském Rudolfinu 26. a 27. listopadu 2009. Jak orchestr, tak dirigent a sólistka i v Praze po oba večery předvedli mimořádně kvalitní výkon, který byl odměněn bouřlivými ovacemi. Vysoká úroveň orchestru byla dokonce pro mnohé zasvěcenější posluchače, zvyklé v Praze slýchat nejen Českou filharmonii, ale i mnohá symfonická tělesa zvučné pověsti, až překvapením.
Norrköpingský symfonický orchestr absolvoval turné se svým šéfdirigentem Alanem Buribajevem. Charizmatický, teprve třicetiletý dirigent z Kazachstánu vzbuzuje svými vynikajícími výkony stále větší zájem na evropských pódiích a nyní již i v České republice, kde dirigoval poprvé. Zazněla zde severská hudba (u nás téměř nehraná Symfonia Singuliere švédského skladatele Franze Berwalda a Symfonie č. 2 Fina Jeana Sibelia), ale také Concertino pro klavír a orchestr Bohuslava Martinů, od jehož úmrtí letos uplynulo 50 let. Jako sólistka se na všech koncertech představila vynikající brazilská pianistka Patrícia Bretas. Její umění je českému publiku již známé z řady dřívějších komorních i sólistických koncertů, na nichž vystupovala v duu s houslistou Jaroslavem Šonským. A tento skvělý houslový virtuoz, ale zároveň také výborný organizátor, byl právě iniciátorem a manažerem celého turné Norrköpingského symfonického orchestru.
Koncertů ve Zlíně i v Praze se zúčastnila švédská velvyslankyně Catherine von Heidenstam, v Praze pak i ministr kultury ČR Václav Riedelbauch. Následovalo ještě slavnostní setkání v Kaisersteinském paláci na Malé Straně, kde bylo turné zakončeno vyslovením díků a tak trochu také již rozloučením s paní velvyslankyní. Ta se závěrem švédského předsednictví EU ukončuje i svoji působnost v Praze a v diplomatických službách vůbec. Toto turné proto považovala za vyvrcholení své snahy prezentovat to nejlepší ze švédské kultury v ČR.
Jsme velice rádi, že Jaroslav Šonský, který turné inicioval a pak také zrealizoval, je čtenářem a příznivcem Českého dialogu, a že jsme mohli přípravu i uskutečnění tak velkého mezinárodního projektu sledovat blíže. V příštím čísle proto přineseme rozhovor o tom, jaké to je, být střídavě vyslancem české kultury ve Švédsku nebo švédské v Česku, interpretem nebo manažerem, umělcem nebo politikem...
MafJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad