Inspirace Muchou

11-12 2009 Ostatní česky
obálka čísla

Chtěli byste si zkrášlit příbytek něčím neobvyklým a obdivujete umění Alfonse Muchy? Objevili jsme pro vás skleněné vitráže z pražského Sekyt Studia.

SEKYT STUDIO PRAHA je rodinná firma manželů ak.mal. Mileny a Borise Sekytových s dvanáctiletou tradicí. Zaměřuje se především na ručně malované a dekorované výrobky, jejíchž design je založen na vysokém precizním, individuálním a uměleckém ztvárnění. Nejčastěji se věnuje malbě na sklo s využitím světla a malbě na hedvábné materiály.

Výrobky studia Sekyt jsou velmi úspěšné také díky spolupráci s českými skláři a dobré znalosti české secese. V roce 2001 získal Boris Sekyt exkluzivní licenční smlouvu pro používání replik z díla Alfonse Muchy k výrobě skleněných vitráží pro Evropu, v roce 2003 i pro USA. Licenci udělila společnost Mucha Trust Londýn zastoupená vnukem Alfonse Muchy Johnem Muchou. Skleněné vitráže ve stylu Mucha jsou stále žádanějším a oblíbenějším doplňkem interiérů mnohých milovníků secese, ale vůbec všech, kdo si chtějí zkrášlit domov kvalitním a neobvyklým uměleckým dílem.

Celá výroba vitráží je výhradně ruční. Skleněné komponenty se vkládají do olověných profilů stručně malovanou reprodukcí z díla Alfonse Muchy. Olověné profily jsou potaženy cínem a upraveny měděnou patinou.

Použité skleněné díly jsou z ručně vyráběných tabulových skel, většinou z produkce českých a italských skláren, doplněné skleněnými kamínky z výroby českých bižutérek. Malba je věrná reprodukce Muchovy předlohy, speciální barvy na sklo a jejich vypálení v peci zaručují stálou a neměnnou kvalitu reprodukce.

Vitráže je nejlépe pověsit do okna nebo do prostoru před světelný zdroj.

Dodávají se v dřevěné kazetě vyrobené speciálně pro tento produkt, která slouží pro bezpečnou přepravu a zároveň umožňuje použít vitráž jako reprezentační dar.

Práce je nesmírně náročná na přesnost a kvalitu při každé výrobní operaci. Tyto unikáty jsou vyráběny v malých sériích a jsou signovanými originály. Milena a Boris Sekytovi říkají: Do své práce vkládáme maximum. Našim krédem je, s precizností nejdál dojdeš. Studio Sekyt tvoří s citem pro tvarovou, barevnou a světelnou harmonii a proto jeho výrobky přinášejí trvalou radost a krásu.

Boris Sekyt je původním zaměřením šperkař. Vystavoval své práce například na Salónu mladých výtvarníků v Praze, v galeriích po ČR, ale i v USA či na Světové výstavě EXPO v Montrealu. Vyrábí vitráže, lampy, zrcadla a produkty ze skla.

Akademická malířka Milena Sekytová vystudovala pražskou UMPRUM. Vystavovala doma i v zahraničí. Maluje olejem, vytváří grafiku, tvoří originály na hedvábí a na sklo.

Její originály obrazů, grafiky,vitráží, skla, šátků, šál jsou zastoupeny v soukromých sbírkách v Německu, Rakousku, Švédsku, Dánsku či Rusku.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012