MČK

11-12 2009 MČK česky
obálka čísla

Pestrobarevný podzim nenastal jen v přírodě, ale i u nás v klubu. Na celé řadě zajímavých večerů jsme přivítali mnoho hostů, členů a přátel klubu, ale i návštěvníků z řad široké veřejnosti, z čehož máme velikou radost. Dobře se „ujaly“ naše Smetanovské večery nad Vltavou, které jsme připravili ve spolupráci se Smetanovým muzeem, jmenovitě za pomoci PhDr. Olgy Mojžíšové. I jí patří dík za výborný průběh prvních dvou koncertů.

První z nich, kdy na téma vztahů mezi B. Smetanou a A. Dvořákem (a dodejme, že byly vždy korektní a kolegiální) vyprávěl a zejména skvěle hrál díla obou Mistrů klavírista Tomáš Víšek. Sál Smetanova muzea, situovaný přímo nad vltavským jezem na Novotného lávce, s jedním z nejkrásnějších výhledů na Prahu, téměř praskal ve švech, tolik hostů přišlo – a všichni byli spokojeni.

Velkým úspěchem byl i koncert číslo 2, tentokrát netradičně pojatý do podoby jazzu či šansonu. Skladatel, klavírista a básník Jakub Zahradník zase rozezněl klavír úplně jiným způsobem – a přítomní se mohli nechat unášet na vlnách inspirace smetanovskými motivy. Mezi hraním nám Jakub namíchal koktejl úvah a názorů na Smetanovu hudbu a životní osudy, který podával s mírnou nadsázkou, ale i velkou úctou a pokorou.

Nezbývá, než se těšit na koncert s číslem 3, jehož datum bylo stanoveno na 31. března 2010. Interprety budou dva skvělí hudebníci – český houslista Jaroslav Šonský (žijící ve Švédsku, viz také str. 32) a francouzská klavíristka Sylvaine Wiart. Na programu bude zcela jistě nádherné Smetanovo duo pro housle a klavír Z domoviny a další skladby pro toto obsazení. A určitě se zase dozvíme něco nového a zajímavého.

To ale nebylo zdaleka všechno...

Mezitím jsme také měli Hovory bez hranic o Češích v Norsku s Věrou Doušovou, která pro vás připravuje vždy onu zajímavou barevnou dvoustranu Barevný svět. Již poněkolikáté jste našli v Českém dialogu, i dnes s můžete přečíst. Ti, kdo na besedě nemohli být, mají tedy alespoň tuto možnost.

A protože podzim byl opravdu nabitý událostmi, stalo se, že rovnou z této besedy 26. 10. jsme s Evou Střížovskou a Janou Volfovou, historičkou, jely nočním vlakem na Slovensko. Na pozvání Čechů z Košic jsme zde promítaly dva krásné dokumentární filmy, o nichž jsme vás již také vícekrát informovali. Písničkář, který nezemřel je film o Karlu Hašlerovi, Naše první armáda zase o českých legiích v Rusku. I na Slovensku následovaly po promítnutí besedy – viz str. 27.

Mimořádnou akcí mezi našimi pravidelnými Hovory bez hranic byla pak beseda s horolezcem a cestovatelem Mirkem Lukešem. Konala se 11. listopadu v Českém centru Praha. Mirek Lukeš se letos vrátil už ze své páté cesty do Tibetu a přivezl s sebou nejen nové poznatky o životě okupovaných Tibeťanů, ale také zajímavé fotografie a mapy. Beseda vyvolala zájem i v rozhlase, který si pana Lukeše pozval do vysílání. Jsme rádi, že alespoň takto můžeme pomoci rozšíření informací o útlaku tibetského obyvatelstva Číňany a o bezpráví, které se tomuto mírumilovnému národu děje.

Poslední letošní Hovory bez hranic se konaly 23. listopadu v 17.00 v Městské knihovně v Praze, hostem byla Marie Imbrová, která se stará o předškolní děti v africké sochařské kolonii Tengenenge. Dozvěděli jsme se i mnoho zajímavého o mimořádném sochařském umění v Zimbabwe a shlédli krásný film z Tengenenge, který tam natočila fotografka Ivana Weberová, další host besedy. Jak lze takovým dětem daleko od lékařské péče, bez školy a dalších civilizačních vymožeností pomoci? Jde to, když máte dost nadšení a kolem sebe lidi dobré vůle, říká Marie Imbrová.

V pátek 11. prosince proběhlo tradiční předvánoční setkání členů a přátel MČK a Českého dialogu. Domácí občerstvení vyrobila šéfredaktorka (vynikající kuřecí řízečky) a ostatní dobrovolní pomocníci redakce. Výborné víno dodal Náš vinař Stanislav Mádl (zdarma jako vždy! Děkujeme) Sešlo se kolem 40 přátel, pokřtil se další (již 15! Český kalendář) a bylo proneseno mnoho krásných slov. Slavnostní zahájení obstaral se svým cellem a skladbou J. S. Bacha Jiří Hošek, violoncellový virtuos. Zástupci Českého rozhlasu, krajané ze všch koutů světa (hosté z Nového Zélandu, Austrálie, ale taky z Bosny a Hercegoviny....), všichni přáli našemu časopisu a klubu ať vydrží nejméně do své „dvacítky“, která nastává právě v příštím roce, ale raději ještě více.

Kromě Českého kalendáře bylo ke koupi mnoho krásných maličkostí a vánočních dárků v podobě knižní, hudebních i jiných CD, afrických drobnůstek od Marie Imbrové, která takto podporuje „své africké děti“. Zpívaly se koledy i jiné veselé písně, zkrátka vládla vynikající atmosféra. Kéž by taková u nás všude vládla po celý rok!

Jarní série Hovorů bez hranic

(vždy od 17.00 v Městské knihovně v Praze 1, na Mariánském náměstí):

21. ledna - AUSTRÁLIE V ČESKU, ČESKO V AUSTRÁLII

Betty Knězová, původem Australanka se svojí českou přítelkyní Ninou Klestilovou vytvořily unikátní duo. Věnují se zpěvu starých anglických nebo irských, ale i českých písní a hře na harfu a kytaru. Jak se žije Australance v Praze? Betty Knězová to nejen vyzpívá, ale i vypoví s pomocí vlastních uměleckých fotografií.

Opačné zušenosti Čechů v Austrálii připomene šéfredaktorka Českého dialogu Eva Střížovská.

15. února – PREMIÉRA dokumentárního filmu České kořeny ve Švédsku

Autorský tým Tom Kubák, Martina Fialková, Veronika Hollerová

29. března - host v jednání

26. dubna - host v jednání

Další akce

31. března - Třetí koncert v Muzeu B. Smetany na Novotného lávce

Jaroslav Šonský (housle) + Sylvaine Wiart (klavír) – začátek v 18.00

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012