Music In Their Blood The Vejvoda Family Saga

One of the most popular pieces of music ever written is the Beer Barrel Polka. You can hear it performed all over the world, yet not everyone knows that it was actually composed in 1927 by a Czech musician and band leader by the name of Jaromir VEJVODA (1902-1988) from the town of Zbraslav near Prague. Originally, it was called “Modranska polka” - later “Skoda lasky” (“Wasted Love”). It was called “Rosamunde” in Germany - in fact, over the years, it has been translated into more than twenty languages, including Chinese and Japanese.
I recently had a chance to talk to one of the three sons of the composer of this famous polka, namely Josef Vejvoda. Born in 1945, he started to study music at a very early age. At first he played and composed jazz music, performed in many bands, founded his own trio, and eventually composed some classical music and pieces for brass bands. He told me: “My father gave me some valuable advice: If you ever start composing music, remember that good music must have a nice melody, good rhythm and dynamics.” Josef conducted the famous polka himself in Carnegie Hall in 2002. He played for several presidents including Vaclav Havel and George W. Bush. A recording of the famous Beer Barrel Polka was presented as a gift to Mr. Bush and now resides in the White House library.
The Vejvoda family owns a restaurant in Zbraslav near Prague, called, not surprisingly, “Skoda lasky.” Two concerts take place annually in Zbraslav to commemorate Jaromir Vejvoda. In 1996, his granddaughter Monika took part in this concert as a conductor. Josef’s other daughter is an actress.
And the famous polka has even been in outer space! Josef Vejvoda was informed by a NASA representative that they had it on board of the spaceship Discovery and used it instead of an alarm clock every morning to wake up the astronauts!
Eva StrizovskaTranslated by Marie Dolansky
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad