Stalo se doma - únor

3 2002 Slovo redakce česky
obálka čísla

1.   Čtyřkoalice se včera rozpadla. Lidovci zavrhli Občanskou demokratickou alianci a to kvůli letitým dluhům, které nedokázala vyrovnat. Unie svobody se k nim přidala. Ze čtyř stran nyní zbývá vlastně dvoustrana - UN-DEU a KDU-ČSL.
    Po třech měsících byl včera propuštěn z vazby právník šéfa TV Vladimíra Železného Aleš Rozehnal a to na desetimilionovou kauci. je obviněn z poškozování věřitele, protože podle policie pomáhal Železnému ukrývat jeho majetek a vyhnout se tak milionovému dluhu.
2.   Podnikatel a bývalý špičkový tenista Milan Šrejbr má nastoupit trest do 25. února. Šrejbr byl odsouzen na pět let za zneužívání informací v obchodním styku.
    Vícepremiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla odmítl jakékoliv jednání o platnosti poválečných dekretů prezidenta Edvarda Beneše. Reagoval tak na usnesení raskouského parlamentu, který vyzval splkovou vládu, aby usilovala o jejich zrušení.
5.   Výbuch záhadné hvězdy objevili čeští astronomové. Zvečera se nachází na východě v souhvězdí jednorožce.
    Předlistopadový ministr vnitra Jaromír Obzina, který včera usedl na lavici obžalovaných kvůli akce Asanace, se opět snažil soudce přesvědčit o své nevině.
7.   Sněmovna včera schválila předpis, který i nadále dovoluje propagovat produkty výrobců léků a cigaret. Znamená to, že farmaceutické firmy mohou veřejně inzerovat své výrobky, které hradí zdravotní pojišťovny. Verdikt Sněmovny je v rozporu s doporučením Světové zdravotnické unie i odbornýchb lékařských společností v ČR.
    Akcionáři Investiční a poštovní banky podali ústavní stížnost pro odložení trestního oznámení na někdejšího ministra financí Pavla Mertlíka a generálního ředitele ČSOB Pavla Kavánka.
    Předseda KSČM Miroslav Grebeníček odsoudil účast české vojenské chemické jednotky v boji proti teroristům.
8.   Revoluce v ústavě: referendum prošlo včera Směmovnou. A to i přes odpor ODS. Zavedení všelidového hlasování podpořilo 120 poslanců. Pokud zákon podpoří i Senát, budou moci Češi vbrzku rozhodovat sami o zásadních otázkách.
    Ministr obrany Jaroslav Tvrdí, pracuje na projektu nového velícího centra české armády. Vojáci by měli opustit několik desítek svých budov na území Prahy a přestěhovat se do nově postaveného objektu poblíž ruzyňského letiště.
    Temelín se opět zastavil. Odborníci nevědí proč jej bezpečnostní systém sám odstavil.
    Prezident Havel udělil letos již osm milostí. Reakce médií a zúčastněných jsou rozpačité, neboť mezi nimi jsou i vrazi.
    Senát včera schválil tři české vyjednavače v Konventu, kde mají hájit zájmy republiky v EU. Je to bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec, současný Jan Kavan a stínový ministr Jan Zahradil.
    Českému králi komiků Vlastovi Burianovi, který byl pol válce neprávem obviněn z kolaborace s fašisty, přišly dnes vzdát hold stovky lidí. A to při pietním setkání za účasti řady osobností veřejného života na vyšehradském Slavíně, kam byly přeneseny jeho ostatky.
9.   Dva hasiči zahynuli v Brně při požáru kasina v Lidické ulici, když se snažili zachránit z plamenů člověka.
10.   Lyžařka Kateřina Neumannová získala v úvodu olympijských her v Salt Lake City bronzovou medaili. Byla by na tom s největší pravděpodobností ještě lépe, kdyby její kolegyně nebyly zdopované.
    Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu za sedm let své existence stíhal v 82 trestních věcech celkem 170 lidí. Velkou část z nich tvoří náčelníci komunistické Státní bezpečnoasti, její vyšetřovatelé a příslušníci, ale také vojáci pohraničních stráže. Pravomocně však bylo v těchto kauzách zatím odsouzeno pouze 9 osob, z toho jen 4 k nepodmíněným trestům.
12.   Prezident ČR Václav Havel navrhl do Ústavního soudu předsedkyni Nejvyššího soudu Elišku Wagnerovou za rezignující Ivanu Janů, která odešla soudit do Haagu. To se setkalo s nevolí ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše. který si myslí, že se s ním prezident o takovém kroku má poradit.
    Po deseti letech existence Internetu jej užívá třetina Čechů. Zprvu se připojili vědci a studenti, později se přidaly i firmy a domácnosti.
13.   Sněmovna schválila zákon, podle něhož mohou být ojetiny dovážené do ČR staré až osm let. Proti tomu protestoval ministr dopravy Jaromír Schling, který se obává o bezpečnost na silnilcích a o státní rozpočet, v kterém budou zvýšeny výdaje na likvidaci vraků.
    Vysokoškoláci nebudou ani nadále muset platit školné. Dolní komora parlamentu zavrhla hned v počátcích návrh zákona o školném, který předložil Petr Matějů z Unie svobody.
14.   ODS přišla s mediálním předvolebním tahem: stejná daň pro všechny ve výši 15 procent. Z málo průhledného daňového systému by tak zmizela stovka výjimek a úlev, vyplnit daňové přiznání by bylo hračkou a většina berních úředníků by přišla o práci.
    Podnikatelé, kteří použili bezcenné kameny jako zástavy bankám (škoda je 900 milionůů korun) půjdou k soudu. Od skupiny podvodníků se nechala od roku 1991 napálit Komerční banka, Česká spořitelna, Investiční a poštovní banka, AB Banka aj. Stíhán je i "odborník", který kameny ocenil.
15.   Žalobce Vrchníhos tátního zastupitelství v Praze Vlastimil Kraus usiluje o revizi verdiktu vrchního soudu, který zastavil trestní stíhání někdejšího komunistického prokurátora Karla Vaše. Toho poslal rozsudek Městského soudu na sedm let do vězení za vraždu generála Heliodora Píky. Vrchní soud však v odvolacím řízení verdikt zrušil a stíhání Vaše zastavil jako promlčené.
18.   18. Premiér Miloš Zeman si opět "pustil pusu na špacír". V rozhovoru pro izraelský deník Haarec přirovnal palestinského předáka Jásira Arafata k Hitlerovi.
    Encyklopeii předních českých současníků připravuje česká pobočka švýcarského nakladatelství Who is Who. Porušuje přitom platné zákony. Stovky osobností české kultury, vědy, politiky apod. kontaktovali v minulých dnech zástupci zmíněné firmy a lákali od nich osobní data. Firma nemá povolení Úřadu na ochranu osobních údajů a ani o něj nepožádala. Navíc porušuje autorská práva českého vydavatelství, které od roku 1992 vydává tituly Kdo je kdo.
19.   Opoziční poslanci shodně kritizují výroky Miloše Zemana na adresu Jásira Arafata, které on, mimochodem, jak je jeho zvykem, popřel. Vedle opozice se s protesty ozvali i zástupci Německa, Rakouska, Francie a samozřejmě i Palestiny. Egypt zrušil premiérovu plánovanou návštěvu. Kritiku si Zeman vystoužil i z Hradu. Ministr zahraničí Jan Kavan se snaží Zemanovy výpady "žehlit".
20.   20. Senát Obvodního soudu pro Prahu 7 osvobodil Lubomíra Štrougala žalovaného za zneužití pravomoci veřejného činitele a to pro nedostatečné důkazy. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu však má za to, že podal dost listinných důkazů.
    Maďarský premiér vyzval ke zrušení Benešových dekretů. Podle Viktora Orbána jsou dekrety v rozporu s evropskými zákony.
    "Sociální taťka národa" Vladimír Špidla již delší dobu prosazuje plošné přídavky na děti a to i boháčům, což by přišlo daňové poplatníky na 4 miliardy. Nyní to halasně připomíná před volbami a přidává k tomu další bonbónek: každému narozenému dítěti dají daňoví poplatníci do kolébky 50 tisíc korun. To, aby se prý rodilo více dětí.
21.   "Občanská společnost, tedy přímá a dobrovolná účast občanů na jejím chodu, je součástí pravicového vidění světa a také základem "nejkapitalističtějšího" státu, který se stal kolébkou novodobého pojetí svobody - USA. Úspěchy USA jsou založeny na osobní iniciativě v ekonomické oblasti a liberární politice v komerční sféře. Proti komerčnímu světu však stojí svět neziskového sektoru, který je neméně respektovaný. " To je malý úryvek z článku předsedkyně Unie svobody Hany Marvanové v dnešních Lidových novinách. Jako jedna z mála politiků prosazuje možnost občanů na chodu státu.
    Do EU jen s Benešovými dekrety. Zabránit revizi poválečného vypořádání se sudetskými Němci chce předseda ODS Václav Klaus pomocí zvláštní klauzule ve smlouvě mezhi Českem a EU. Ohlásil to na tiskové konferenci, kde řekl, že písemně požádal premiéra Miloše Zemana, aby jeho vláda zvážila, zda by smlouva o přistoupení ČR k EU neměla obsahovat právní pojistku "bránící úvahám o revizi poválečného uspořádání".
25.   Městský soud v Praze potvrdil podmíněný trest pro vydavatele Hitlerovy knihy Mein Kampf Michala Zitka. Za vydání knihy soud Zitka odsoudil na tři roky s podmíněným odkladem na pět let a k pokutě dva miliony korun.
26.   Čeští vojáci v protiteroristické misi Trvalá svoboda se začali přesouvat do Kuvajtu.
    Československá obchodní banka neodváděla z příjmů firem na Kajmanských ostrovech daně, a poorušovala tak české předpisy.
27.   Ačkoliv létání vrtulníkem po republice označoval dříve český premiér za aroganci moci, nyní se jí vesele zúčastňuje. Na zasedání vlády v Karlových Varech přiletěl Miloš Zeman s Janem Kavanem vrtulníkem také. Ministři vlády se po svém zasedání setkali s občany, které do největšího lázeňského sálu Thermal svezla aautobusy z celého kraje karlovarská organizace ČSSD. Setkání bylo inzerováno v místním tisku údajně soukromou firmou. Premiér na setkání s občany uvedl, že o takové inzerci nic neví.


Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012