Čeština ve Westu

Kurz češtiny začal 14. září v texaském městečku West a pokračuje každé pondělí po dvanáct týdnů ve West Community Center.
Minulé jaro sedmdesát studentů úspěšně dokončilo kurz češtiny pro začátečníky. Byli ve věku od 15 až do 80 let a většinou měli české kořeny. Učitel Joe Janečka očekával, že by mělo přijít 25 studentů, ale 78 studentů se přihlásilo na první lekci.
Každá lekce zahrnovala výslovnost, gramatiku, čtení a slovíčka, dále přednášky o českých dějinách, například husitské války, české legendy, třicetiletou válku, Bitva u Zborova a další.
Kurz českého jazyka ve Westu v Texasu ukončilo v dubnu sedmdesát studentů úspěšně. Každý žák dostane vytisknutou lekci a CR-ROM, aby se učili výslovnost mimo lekci a doma.
Kurz je zdarma, podmínkou je jen zájem naučit se česky. Podobné lekce se konaly v Dallasu, Ft. Worth, Ennis.
Manželé Joe a Alice Janečkovi s pomocí McLennan-Hill pobočky Czech Heritage Society of Texas (Společnosti českého dědictví) tyto kurzy organizují.
Jana M. VaculikJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad