20. výročí pádu železné opony

Jedním z vrcholů podzimních oslav kulatého výročí Sametové revoluce v Chicagu bylo zahájení výstavy k 20. výročí pádu železné opony.
Symbolickým cinkáním klíčů a kravských zvonců a připomínkou Lennonova varování „Všichni jsme zapomněli, co jsme kdysi chtěli..“ byla dne 27.10.2009 v prostorách Generálního konzulátu ČR v Chicagu slavnostně zahájena výstava „20. výročí pádu železné opony,“ kterou generální konzulát chicagské veřejnosti připomíná 20. výročí Sametové revoluce a každoroční státní svátek ČR. Akce se zúčastnilo cca 150 - 200 hostů z řad krajanské komunity, místního diplomatického sboru v čele s doyenkou Patricí Maza-Pittsford a další VIP. Pozdravná poselství zaslali další veřejní činitelé jako senátor Richard Durbin (D), vedení Cook County a chicagský starosta Richard M.Daley, který při této příležitosti vyhlásil 17. listopad „dnem uctění památky Sametové revoluce a jejích hodnot“ v Chicagu („Velvet Redux Day in Chicago“ – Proklamace z 27.10.09).
Výstava byla připravena Vojenským historickým ústavem a připomíná nejen pád železné opony, ale i vesměs tragické pokusy Čechů a Slováků o její překročení na cestě za svobodou. Na vernisáži byly také promítnuty krátký snímek Petra Síse ke knize „Zeď“ a sestřih dobového televizního zpravodajství České televize pod názvem „Něžná revoluce.“ Generální konzul Marek Skolil ve svém projevu zdůraznil, že události roku 1989 byly zásadním geopolitickým předělem posledního půlstoletí, s jednoznačně pozitivním přínosem nejen pro sjednocenou Evropu, ale i pro USA. Oslavované výročí i výstava se u přítomných hostů setkaly se zjevným zájmem, mnozí návštěvníci, nejen z řad krajanů, vyjádřili přání seznámit se s obsahem výstavy i v tištěné podobě. Výstava bude v prostorách generálního konzulátu otevřena pro veřejnost do 23. 12. 2009.
Oslavy 20. výročí Sametové revoluce v Chicagu byly zahájeny dne 15.10. na chicagské Northwestern University diskusním večerem k současnému kulturnímu vývoji ve střední a východní Evropě za účasti české autorky Petry Hůlové a dalších autorů ze střední a východní Evropy (Ferenc Barnas /Maďarsko/, Drago Jančar /Slovinsko/).
Program dvouměsíčních oslav VELVET REDUX zahrnuje vedle výstavy také několik kulatých stolů a besed na místních univerzitách (Northwestern, University of Chicago, DePaul University), výroční Gala večer v režii American Friends of the Czech Republic za účasti chicagského starosty a chicagskou premiéru filmu „Občan Havel“ režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka. Generální konzulát ČR v Chicagu oslavy připravil a koordinuje ve spolupráci s výše uvedenými univerzitami, s nevládní organizací American Friends of the Czech Republic, Pražským výborem partnerského programu Chicago Sister Cities a filmovým klubem Gene Siskel Film Center.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad