Karel Hašler na Starých zámeckých schodech

11-12 2009 Aktuality česky
obálka čísla

Před 130 lety 31. října se v Praze na Zlíchově narodil Karel Hašler, později slavný český písničkář, který ve své tvorbě velmi oslavoval Prahu.

Přesně na den tohoto výročí, v sobotu 31. 10., byl Karlu Hašlerovi odhalen pomník na Starých zámeckých schodech pod Pražským hradem. Tak dlouhá doba musela uplynout, abychom Hašlerovu osobnost důstojně připomenuli.

Už v roce 1910 vznikla poetická písnička, kterou si zanedlouho zpívaly tisíce Čechů.

Po Starých zámeckých schodech, po schodech z kamene, Každý večer panna chodí, za ruku se s hochem vodí, Srdce má zmámené...

Jejím autorem byl všestranně nadaný Karel Hašler, zpěvák, kabaretiér, filmový i divadelní herec, úzce svou uměleckou činnností spjatý s ideály svobodného Československa a TGM.

Tuto i mnoho dalších z několika set písniček, které Hašler složil, si rádi dodnes zazpíváme. Hašlerova Ta naše písnička česká se stala symbolem národního odporu během německé okupace a zůstala jím i později, v době totalitní nesvobody. A složil i další, písničky rozpustilé a žertovné, ale i ty s texty plnými odporu vůči fašistům, ale i komunistům, v jejichž chování rozpoznal už před válkou nebezpečí. Oběma režimy byla proto vzpomínka na Karla Hašlera cíleně potlačována. Pro svoji svobodomyslnost a lásku k vlasti zemřel umučen v Mauthausenu 22. prosince 1941.

Slavilo se a vzpomínalo

Celodenní oslavy s bohatým programem na Hašlerovu počest se v den odhalení pomníku zároveň Hašlerových 130. konaly v prostorách Starých zámeckých schodů, Svatováclavské vinice a vily Richter. Karel Hašler se tedy konečně dočkal. Až půjdete po Starých zámeckých schodech, rozhlédněte se a vzpomeňte také.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012