Děti v Daruvaru dostaly od ČSÚZ nové hřiště

Od konce září si děti z české školky Ferda Mravenec v chorvatském Daruvaru hrají na novém hřišti. Jako jeden ze svých největších projektů posledních let realizoval toto hřiště Československý ústav zahraniční.
„Udělali jsme radost sto třiceti dětem z české mateřské školky v Daruvaru i jejím vyučujícím“, komentuje zahájení provozu na novém hřišti odpovídajícím nejvyšším evropským standardům předseda Československého ústavu zahraničního Jaromír Šlápota. „Děti jsou nadšené z nejrůznějších prolézaček, houpaček a domečků, které vyrobila z akátového dřeva česká firma Tomovy parky z Turnova,“ potvrzuje ředitelka školky Zdena Kutilová.
Před třemi lety byl na místě dnešního hřiště nevábný prázdný dvorek za školkou, do které chodí 130 dětí a panuje v ní vpravdě rodinná atmosféra. Když tehdy členové delegace ČSÚZ, kteří přijeli do Daruvaru oslavit dožínky, viděli situaci, napadlo je, že by se právě tam dalo vybudovat dětské hřiště, které by sloužilo nejen školce, ale i veřejnosti. Od myšlenky k realizaci uplynuly tři roky, protože ČSÚZ musel dokončit již zahájené finančně náročné projekty, jako byla rekonstrukce tělocvičny české školy ve Vídni a další. Úkolu se ujali členové ČSÚZ ing. Jiří Musil a ing. Petr Klapka, zajistili vypracování projektu, vybrali českého výrobce zařízení a v Daruvaru našli firmu Emgrad k provedení základových prací a terénních úprav. „Všem za to patří velký dík“, zdůrazňuje předseda ČSÚZ.
Hřiště je sice již v provozu, ale ještě se počítá s dodáním laviček pro maminky, které sem odpoledne mohou chodit s dětmi a, jak informovala ředitelka školky, ČSÚZ slíbil dodat další vybavení hřiště podle zájmu dětí a vyučujících.
Svaz Čechů v Chorvatsku si zajišťuje dorost
Krajanská komunita v Chorvatsku patří mezi nejlépe organizované a také nejsystematičtěji pečující o zachování a rozvoj českého jazyka. Svaz Čechů v Republice Chorvatsko, který sdružuje občany českého původu, provozuje v Daruvaru a v Končenici dvě mateřské školky a dvě osmileté školy a v Daruvaru je navíc české oddělení gymnázia. Do škol, kde se všechny předměty vyučují česky, chodí víc než 500 dětí, další desítky se češtinu učí fakultativně. „Výukou češtiny je tak zachyceno asi 12 procent české populace v Chorvatsku,“ uvádí předsedkyně Svazu Lenka Janotová.
Krajané v Daruvaru systematicky zajišťují potřebný počet nových žáků do českých škol právě nabídkou přitažlivého prostředí v mateřských školách. Rodiče, kteří dají své děti do české školky, je pak rádi zapisují i do české školy. Není to ale vždy tak bez problémů. Před dvěma lety městská rada v Daruvaru nepovolila v české školce vytvoření další skupiny, přestože školka na to nežádala dodatečné finanční prostředky. Přísun nových žáků do prvního ročníku české osmileté školy tak byl ohrožen. Od letošního roku má město nové vedení s pozitivnějším vztahem k rozvoji života národních menšin a ředitelka školky může plánovat i přístavbu jeslí.
Pro udržení a rozvíjení češtiny má bezpochyby velký význam dobrá vybavenost českých škol. Československý ústav zahraniční se proto již víc než deset let systematicky stará o modernizaci veškerých zařízení sloužících výuce. Pravidelně poskytuje moderní techniku, jako jsou počítače, promítací a čtecí zařízení, učebnice a další materiál pro výuku, doplňuje knižní fond školních knihoven nejen o české, ale i chorvatské knihy. V polovině října finančně zajistil speciální nábytek pro počítačovou třídu a finančně přispěl, spolu s městem Daruvar a županstvím, na modernizaci školní jídelny, aby odpovídala evropským hygienickým normám.
České školy v Daruvaru a Končenici jsou díky této péči jedny z nejmodernějších v Chorvatsku.
HebrČeskoslovenský ústav zahraniční Karmelitská 25, 118 31, Praha 1 E-mail: krajane@csuzkrajane.cz Web: www.csuzkrajane.cz
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad