Architektura konečně jinak

11-12 2009 Aktuality česky
obálka čísla

S velkou slávou byla v Praze-Dejvicích otevřena budova Národní technické knihovny. Před rokem jsme plně žili diskusemi a hádkami o podobu Národní knihovny na Letné, kterou navrhnul tragicky zemřelý architekt Jan Kaplický. Technická knihovny není tak extravagantní. Je to obří čtverec s oblými rohy a skleněnou fasádou, vysoký 21 metrů a má šest nadzemních podlaží.

Je krásná svou jednoduchostí a vůbec se netluče se starou zástavbou Dejvic. Je součástí areálu vysokých škol technického směru, kde jsou několikapatrové budovy s přednáškovými sály, laboratořemi a zázemím pro studenty i profesory. Za jejich okny jsou však vilky a obytné domy, které se desetiletí sžívaly s touto příjemnou (kdysi okrajovou) čtvrtí Prahy.

Knížek v ní je 1,7 milionů, volně v policích 700 tisíc a navštívit by ji mělo ročně skoro milion lidí. Stála 2,25 miliardy korun. Velká čísla? Ano, důležitější pro nás je však fakt, tato stavba dostala ještě před svým otevřením cenu Klubu za starou Prahu pro nejlepší novostavbu v historickém prostředí. To se nikdy nedalo říci o Nové scéně Národního divadla, která stojí už na Národní třídě. Její fasádu tvoří skleněné dlaždice, které v době 1982-1983 vyráběli ve sklárnách Kavalier. Je jich tam skoro pět tisíc, jedna váží skoro 42 kg a hned po svém „odhalení“ nás všechny naštvala. Nectila prostředí, nectila materiál... Byla jen šeredná. Říkali jsme ji „včelí úl“ nebo „barák televizních obrazovek“.

Občas jsem tam byla v hořejším patře na tiskové konferenci Národního divadla. Ti, kteří tam zkoušejí nebo hrají, si stěžují na dvě věci: skleněná fasáda nebrání rámusu z rušné ulice, ale zato v létě se příšerně rozpaluje. Teď se Nová scéna vrací do náručí Národního divadla a to chce vyvolat diskusi, co s touto budovou. Taky bude oznámena soutěž na novou fasádu

Doufám, že se jí zúčastní i studio Projektil Architekti, které vymyslelo dejvickou krásu. I když – zase se střetne tradice a moderna. Rozhodování to bude těžké, ale snad ne tak nekonečné, jako diskuze o dostavbě Staroměstského náměstí.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012