* Stalo se v říjnu

11-12 2009 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. října

Češi dostanou odškodnění za majetek, o který přišly jejich rodiny na Podkarpatské Ukrajině. O kus státu jsme přišli v důsledku II. světové války a sovětské expanze do Evropy.

2. října

Vakcínou proti prasečí chřipce se odmítají nechat očkovat někteří lékaři. Je prý nedostatečně prověřená.

3. října

Strana zelených navrhuje, aby 30. červen byl Dnem odchodu okupačních armád z území někdejšího Československa – tedy významným, ale pracovním dnem.

5. října

Česko a Polsko jsou posledními evropskými zeměmi, které nepřistoupily k podpisu Lisabonské smlouvy. Irové ji v opakovaném referendu schválili.

6. října

Europoslanci rozhodli, že školáci budou kromě mléka dostávat zdarma na svačinu i ovoce. Nebudou tak tloustnout.

7. října

Velkostatek Agro na Zvíkově u Českých Budějovic nebude vypalovat telatům rohy. Staví se tak proti evropským chovatelům s odůvodněním, že „jen šťastné krávy dávají zdravé mléko“.

8. října

Po definitivním zrušení předčasných voleb si téměř polovina občanů myslí, že situace v Česku se vyvíjí nesprávně, jen 14% obyvatel je spokojeno.

9. října

Protiromsky orientovaná nacionalistická Národní strana přišla o svou předsedkyni. Petra Edelmannová bez udání důvodů rezignovala, ale „není to kvůli ztrátě či ochladnutí národovského entuziasmu“.

10. října

Ohlášené volby se nekonaly, v Brně však v sobotu přesně ve dvě hodiny odpoledne místo dveří volebních místností otevřeli nádoby s „politickým burčákem“. Členové strany TOP 09 jím původně chtěli oslavit volební vítězství. O prvenství soutěžilo devět burčáků, politické rvačky nebyly zaznamenány.

12. října

„Mafie z plzeňské právnické fakulty“ nejen rozdávala tituly známým a politikům za velmi podezřelých okolností (5 let fakulty vystudovali někteří géniové za dva prázdninové měsíce!), ale lidé z vedení fakulty jsou také podezřelí z manipulování konkurzních řízení. Tam šlo o stovky milionů korun...

13. října

Václavu Havlovi se nelíbí, že americký prezident Barack Obama chce nejdříve navštívit Peking a pak se teprve setkat s tibetským dalajlámou. Řekl, že „maličký nepatrný kompromis může vést k velkým osudovým kompromisům“.

14. října

Nepřátelství mezi předsedou ODS Mirkem Topolánkem a primátorem Prahy Pavlem Bémem (ODS) vrcholí: Topolánkova partnerka dostala výpověď z luxusního (a levného) městského bytu v Dušní ulici.

15. října

Sto šedesát lidí bylo odhaleno při zátahu na držitele dětské pornografie. Šestnáct specialistů sledovalo provoz na internetu celý rok.

Letošní náhlé mrazy mají svou první oběť: pod Barrandovským mostem zemřel bezdomovec. V Praze žije na ulici asi 3 500 lidí.

19. října

UNESCO vyjádřilo obavy, že tunelový komplex, který se staví pod Prahou, ohrozí její historické centrum a nenávratně je poškodí.

20. října

Americký prezident Obama, německá kancléřka Merklová, dalajláma i bývalý sovětský prezident Gorbačov promluví ze záznamu na pražském koncertě k 20. výročí pádu komunismu v Evropě.

21. října

Historikové objevili dokument (text přednášky ve studovně marx-leninismu v Praze z roku 1952), který posiluje podezření, že Milan Kundera udal agenta-chodce Miroslava Dvořáčka.

22. října

ČSSD podala návrh zákona, který by umožnil odebírat podezřele získané akademické tituly do pěti let po promoci.

23. října

V nemocnici v Karlových Varech zemřela třicetiletá žena na virus prasečí chřipky. Je to první oběť u nás, počet nakažených prudce stoupá.

24. října

Poslanci (na rozdíl od senátorů) trvají na snížení svých příjmů tím, že budou platit daně i z náhradních příjmů (auta, bydlení).

26. října

Pravicové radikály, zadržené v posledních dnech, cvičil příslušník českých ozbrojených sborů. Sdělil to policejní prezident O. Martínek.

27. října

Zemřel spisovatel Miroslav Švandrlík (77), autor knih o mladých mužích, kteří v padesátých letech nesměli kvůli třídnímu původu sloužit v armádě. Za trest byli zařazeni do tzv. pomocných technických praporů.

30. října

Jen 48,7% Čechů je podle průzkumů agentury Median hrdých na svou národnost. Že si musíme pomoci sami a nespoléhat na jiné státy si myslí 63,9% tázaných.

31. října

Do konce roku musí být vybrán nový ředitel pražské ZOO. Magistrát nechce přírodovědce, ale manažera. Dosavadní ředitel Petr Fejk nastupuje od ledna 2010 na místo ředitele České národní budovy v New Yorku.

Připravila
Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012