Hana Orgoníková pro Český dialog - O volbách i jiném

9-10 2009 Rozhovory česky
obálka čísla

V srpnu se na naši redakci obrátila poslankyně Ing. Hana Orgoníková (ČSSD), představitelka ČSSD Královehradeckém kraji, kde vede její kandidátku, s prosbou. Do rálovéhradeckého kraje budou přičítány hlasy všech voličů ze zahraničí. Ing. Hana Orgoníková apelovala na krajany, kteří chtějí letos volit do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, aby se včas zaregistrovali. Datum nejpozdější registrace na příslušném zastupitelském úřadu bylo stanoveno na 31. srpna 2009 (v té době se ještě počítalo s termínem voleb 9. a 10. října, nyní je vše jinak). Této její prosbě jsme vyhověli a na webovou stránku www.cesky-dialog.net jsme obratem umístili informaci do Aktualit. V době, kdy jsme tuto aktualitu připravovali, vznikl také tento zajímavý malý rozhovor s paní poslankyní.

Český dialog je časopisem nezávislým, ale redakci a čtenáře jistě zajímá, jak se ČSSD staví například k již tak dlouho diskutovanému tématu korespondenční volby, která je možná již ve většině vyspělých zemí, jen stále ne u nás?

Domnívám se, že na zákonu, který bude upravovat korespondenční volbu, respektive volbu pomocí internetu, budeme spolupracovat. Rozhodně je to posun kupředu, snad by mohlo dojít i ke zlevnění voleb. Touto formou dlouhodobě pracuje například Estonsko a nemá problémy.

Když už kandidujete v kraji, kam budou přičítány hlasy krajanů, mohla byste říci, jakým způsobem se hlasy krajanů ze zahraničí sčítají a jak se s nimi zachází?

Zastupitelské úřady odešlou volební hlasy našich občanů v zahraničí na Ústřední kontrolní komisi v ČR a ta je pak přičte k volebním hlasům v kraji, který byl v této souvislosti vylosován.

Pokud vím, nedávno vstoupil v platnost zákon, kterým se zmirňují majetkové křivdy občanům ČR za majetek, který zanechali na území Podkarpatské Rusi v souvislosti s jejím smluvním postoupením Sovětskému svazu. Tento zákon jste vy předkládala, odůvodňovala a obhajovala v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Možná i toto bude některé krajany zajímat a týkat se jich?

Je to tak. Na tomto území žilo mnoho Čechů, kteří absolutně nemohli za to, že bylo po válce postoupeno SSSR. Museli zde zanechat své majetky, nemovitosti, hospodářství...

Byla jsem předkladatelkou zákona, informace o tom všem se dají najít na mých webových stránkách, které jsou součástí webových stránek PS PČR.

Při přepočtech hodnoty majetku byl použit koeficient 10, tedy odhady hodnoty majetku z r. 1947 byly vynásobeny deseti. Náhrady, které budou poskytnuty do výše 2 milionů se budou týkat maximálně asi 200 lidí, ale i tak je to důležitý zákon.

Paní poslankyně, vy osobně máte dost špatné zkušenosti s minulým režimem. Jak vnímáte časté koketování ČSSD s komunisty?

Ano, mám s komunisty vlastní zkušenosti, nemohla jsem kvůli nim studovat. Rodiče měli hospodářství, takže byli v padesátých letech označeni za kulaky a já musela jít místo studií do zednického učiliště. Byla jsem tam jediné děvče a jeden rok jsem se učila v oboru zedník. Jsem tím možná rarita mezi našimi poslanci. Dnes již se tomu mohu smát, ale tehdy to příliš k smíchu nebylo. Teprve potom, až jsem byla potrestána, jsem mohla jít studovat Střední průmyslovou školu stavební v Havlíčkově Brodě a odtud na ČVUT Praha na stavební fakultu. Ale co mělo být trestem, to mi velmi pomohlo v mé profesi. Také proto jsem udělala prohlášení o tom, že odmítáme totalitu v jakékoli podobě a nebudeme spolupracovat s komunisty. Natočila jsem je i pro krajany v Chicagu prostřednictvím internetové televize v Hradci Králové. Tento slib je i součástí našeho prohlášení z posledního sjezdu ČSSD. Ráda bych také připoměla, že ČSSD je nejstarší existující politickou stranou v České republice, byť její ideály byly 40 let pošlapávány KSČ. Oceňuji skutečnost, že mohly přežít právě díky našim krajanům, žijícím v zahraničí.

Děkuji za rozhovor Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012