Návštěva Švédska

Po několikaletém domlouvání jsem spolu se svou přítelkyní malířkou Lidkou Lojdovou přijala pozvání švédsko-československé společnosti do hlavního města této severské země. V žádném severském státě jsem nikdy nebyla, byla jsem velmi zvědavá. Dlužno říci, že návštěva byla krásná, nejenom díky nádherné přírodě a Stockholmu, o němž se někdy říká, že je Benátkami severu, ale především díky našim krajanům, kteří tam léta žijí. Nejen pečlivě, ale velmi přátelsky se o nás postaraly rodiny Jiřího a Lídy Koutných a Rosetty Bengston, kulturní manažerky.
Ukázaly nám nejen přírodu a její krásy, ale i hlavní město s jeho poklady. Největší atrakcí kromě královského hradu je Národní galerie a pak muzeum válečné lodi Vasa, která se potopila v okamžiku, kdy byla v roce 1628 spuštěna na vodu. Byla vyzdvižena až ve dvacátém století. Přednáška z historie, o kterou jsem byla požádána, se týkala třicetileté války a obrany, kterou na svou obhajobu napsal Jan Ámos Komenský před svou smrtí. Potěšil mne plný přednáškový sál a doufám, že jsem ani já nezklamala poslouchače.
-jv-Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad