Zdenik Šmíd - Proč bychom se nepřiznali aneb Jak to bylo doopravdy

Už před létem vyšla další útlá knížka autora nedávno zfilmované „vodácké bible“. Televizní seriál nesl stejný název jako autorova prvotina Proč bychom se netopili. Autor mnoha dalších úspěšných titulů napsal svoji nejnovější knížku jako odpověď na lavinu otázek, kterou ho zasypali čtenáři - diváci po odvysílání seriálu o vodácké partě. Jak to bylo doopravdy?
Kdo byl v knížce a ve filmu předlohou pro kterou postavu? Vznikly všechny ty vodáckým národem milované a citované příběhy a hlášky díky skutečným zážitkům autora nebo jsou jen výplodem jeho bujné fantazie a spisovatelského umění?
Televizní příběhy několika dvojic kamarádů a kamarádek jsou volnou kombinací z dějů dalších Šmídových knížek Proč bychom se nepotili a Proč bychom se netěšili, kde sledujeme osudy party po dvaceti letech.
I nová, vysvětlovací knížka má své typické „šmídovské“ kouzlo. Autorova zpověd´ probíhá formou fiktivního rozhovoru se zvědavou dívkou Ofélií, kterou známe i z první knihy.
Není o ní nikdy jisté, zda a v jaké podobě vlastně existuje. Šmíd s humorem odkrývá svoje zdroje inspirace, vzpomíná na skutečné události a přátele, z jejichž povah a vlastností pak kombinací vznikli literární Sumec s Lídou, Keny s Lucií, Bongo, Křižák i další... Ofélii ujišťuje, že skoro nic se nestalo přesně tak, jak si čtenář přečetl nebo viděl. Jen přibližně... Ale čtenář nemusí být zklamán, protože knížka je doprovozena množstvím černobílých, téměř historických fotografií z autorova archivu. Zachycují velmi dobře něco, co se i ve spisovatelské licenci podařilo přesně zachovat.
Sílu lidského kamarádství a jeho nejvyšší formy – přátelství, a taky kouzlo vodáckého sportu, při němž tyto svazky kdysi vznikly a vydržely po mnoho let.
A tak hledíme na staré neostré fotografie, zachycující pestrý vodácký život, který už z našich řek pomalu mizí. Lodě si vozíme auty a ne vlakem, zelené vodácké impregnované pytle nahradily umělohmotné barely a kotlík nad ohništěm na tábořišti také pomalu nevidět. A i ty řeky se nám někde jaksi „modernizují“, staré dobré šlajsny a sjízdné jezy mizí..
I přesto je ale tenhle Šmídův dokument , at´už se nám jeho zfilmovaná podoba líbila nebo ne, šťouchancem do zad. Nutí vzít pádlo do ruky, zamířit k nejbližší lodi a řece a zavolat hlasitě AHOJ!
Vydalo nakl. OlympiaHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad