Novinky z Portálu

Barbara Hansen Čechová Nápady pro rozvoj a hodnocení klíčových kompetencí žáků
Kniha pomáhá převést ideu klíčových kompetencí do praxe a nabízí návody, které vedou žáky například k sebehodnocení, aktivitě, řešení problémů a tvořivosti. Tzv. klíčové kompetence se staly výzvou současného českého vzdělávání a autorka s nimi také tak pracuje – přehledně analyzuje jednotlivé oblasti a složky a představuje podmínky pro rozvoj klíčových kompetencí žáků. Učitelům základních i středních škol publikace nabízí inspiraci, jak v hodinách pracovat s portfoliem žáků a studentů a uměním, jak je v sebehodnocení také podporovat. Klasické známkování dává poměrně jednoznačnou zpětnou vazbu při výkonech žáků založených na paměti, práci s čísly apod., ale například v oblasti komunikačních dovedností je situace složitější.
Praha, Portál 2009Roman Chytilek, Jakub Šedo, Tomáš Lebeda, Dalibor Čaloud - Volební systémy
Publikace podává široký přehled o volebních systémech. Věnuje se jak teoretickým otázkám (klasifikace volebních systémů, historie jejich zkoumání, kvantitativní techniky výzkumu, problematika volebního inženýrství a volebních reforem), tak analýze jednotlivých podtypů volebních systémů (většinové, semiproporční, proporční, smíšené). Na konkrétních příkladech autoři představují mechaniku fungování jednotlivých volebních systémů i jejich účinky v kontextu s demokratickým prostředím jednotlivých zemí. Zvláštní pozornost je věnována vývoji volebního zákonodárství v českých zemích od roku 1848. Součástí knihy je i podrobný encyklopedický přehled volebních systémů do dolních komor různých zemí světa.
Praha, Portál 2009Gary D. Fenstermacher, Jonas F. Soltis - Vyučovací styly učitelů
Autoři představují tři základní typy přístupu učitelů k vyučování. Manažerský přístup chápe učitele jako manažera učení a získávání znalostí, dovedností, vědomostí a kompetencí. Tzv. facilitační přístup mají učitelé, kteří se zaměřují na rozvoj a péči o jedinečné schopnosti a osobnostní rysy každého žáka, podporují jeho autenticitu. Přístup „svobodného“ vzdělávání pohlíží na učitele jako na osvoboditele ducha. Renomovaní autoři analyzují silné a slabé stránky každého z přístupů a ilustrují je řadou příkladů. Jejich cílem je umožnit učiteli kriticky zhodnotit svůj vlastní vyučovací styl, porozumět jeho přednostem a nedostatkům, případně – u studentů učitelství – uvědoměle si svůj styl vytvářet.
Praha, Portál 2008(tom)
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad