Oslava jazzu v Divadle U Hasičů

Sedmdesátiny Josefa Krajníka byly 7. září t. r. důstojně oslaveny v Divadle U hasičů. A jak jinak než hudbou... Sál byl zaplněn nadšenými posluchači a pódium předními jazzovými muzikanty, zpěvačkami a zpěváky. Písnička střídala písničku a sálem se nesly girlandy dixielandových a mainstreamových melodií a rytmů. Jako hosté si s oslavencovou kapelou zahráli a zazpívali nejen čeští jazzmani a zpěváci jako Jitka Vrbová, Eva Emingerová, Jana Koubková, Karel Vágner, mladý “Sinatra” Jan Šmigmátor, trombonista a zpěvák Josef “Bažik” Pavelka, cornetista Jiří Kotrč, trombonist Václav Fiala a další jazzmani. Lahůdkou bylo vystoupení Felixe Slováčka, který si “střihl” spolu s Michalem Zpěvákem členem obou Krajníkových formací skladbu W.de Azeveda- AMORADA. Zde došlo k reminiscenci jeho jazzového hecování s Tony Scotem v Pražské Lucerně, kde coby mladý jazzman proháněl svého staršího kolegu. Hlavní hvězdou večera byl přítel a kolega Josefa Krajníka legendární trombonista a kapelník Chris BARBER z Anglie, který přiletěl specielně kvůli Krajníkovu výročí. Chris Barber si celý večer velmi užíval a tak vystoupil s oběma kapelami, které šéfuje Josef Krajník. S OLD TIMERS Jazz Bandem si zahrál a zazpíval skladbu Spencera Williamse-Basin Street Blues. S Metropolitanem si zahrál a zazpíval spolu s Josefem Krajníkem legendární skladbu Paula Barbarina-Bourbon street Parade. Celý večer skončil velkým jam session za účasti všech učinkujících. Všichni hráli s velkou chutí a vděčné publikum je odměnilo bouřlivým potleskem. Úžasné zvláště bylo, že oba trumpetisté – jak oslavenec sedmdesátník Josef Krajník, tak angliký host Chris Barber (79!) hráli celý večer bez známky únavy. Že by trubka jako pilulka pro mládí? Ale asi nezáleží na nástroji, to spíš jazz sám...
MJB Praha trumpetisty Josefa Krajníka byl založen v r. 1972. Z původně dixielandového zaměření se léty postupně vykrystalizoval orchestr, který má v repertoáru skladby od dixielandu po mainstream. Přes některé personální výměny zůstává zvuk MJB díky nezaměnitelnému stylu hraní na trubku Josefa Krajníka stále stejný. Jeho styl vychází ze hry legendárního L. Armstronga, Roy Eldridge a dalších. Příchodem mladých hráčů nastal posun k modernějšímu přístupu k harmoniím a aranžmá jednotlivých skladeb. Zvláště rytmická skupina ve složení: piano-Radim Linhart, kontrabas- Daniel Kozel, el. Kytara- Václav Krejčí, bicí nástroje-Ladislav Šindler je motorem orchestru. Dominuje zvláště hra pianisty Radima Linharta, který patří k nové vlně mladých progresivních hudebníků. Jeho sólové výkony patří ke špičce současného interpretačního jazzového stylu. Na těchto základech tvoří svá sóla dechová sekce ve složení: trubka, tenor sax-klarinet, trombon. MJB je plně profesionální orchestr, jehož celoroční náplní je koncertování po celé Evropě.
Výjimkou nejsou též koncertní turné v Asii a účast MJB na největším dixielandovém festivalu v Sacramentu v USA. Díky své profesionalitě je MJB též perfektní doprovodný orchestr. Významná byla také spolupráce s vynikající zpěvačkou Beryl Bryden z Anglie, se kterou se MJB zúčastnil několika prestižních jazzových festivalů v Německu a následných turné. Z této spolupráce vznikla LP a MC u firmy Supraphon. V současné době doprovází špičkové jazzové zpěvačky Jitku Vrbovou a Evu Emingerovou, se kterými účinkuje v různých TV programech a na reprezentačních událostech jako gala večery a párty firem zvučných jmen. Převážnou náplní koncertů MJB je účast na mnohých jazzových festivalech po celé Evropě. Jsou to např. Worms, Hannover, Heidelberg, Regensburg, Mnichov, Norimberk, Drážďany, Berlín, Eisenach, Jena (Německo), Breda, Eindhoven, Hertogen-Bosch (Holandsko), Dondermonde, Brusel (Belgie),Kodaň (Dánsko), SanSebastian, Madrid a j.
-st-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad