* Krajanský festival 2009 zahájen

9-10 2009 Aktuality česky
obálka čísla *

Ve čtvrtek 17. září byl v Praze slavnostně zahájen již třetí ročník Krajanského festivalu. Stalo se tak opět v Senátě Parlamentu ČR, v jeho nádherném Rytířském sále, a to zejména proto, že Stálá komise Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí je již tradičně partnerem festivalu. O jeho bohatém programu referuje v Českém dialogu Eva Střížovská, která se zúčastnila řady vystoupení jednotlivých souborů, které letos přijely z 10 zemí. Na tomto místě bych ráda zmínila jen průběh slavnostního zahájení.

Neobešlo se samozřejmě bez zdravic zástupců Senátu a Parlamentu ČR, z nichž nejpřesvědčivější a nejupřímnější pronesli asi Alena Gajdůšková a Marcel Chládek. Do zcela zaplněného Rytířského sálu byli pozváni kromě novinářů a organizačně či jinak se zúčastňujících osob především členové vystupujících souborů. A protože účastníků festivalu bylo letos více než 500, musela jeho ředitelka Věra Doušová spravedlivě volit, kdo se do těchto nádherných historických prostor podívá. Přednost dostali samozřejmě ti, kdo jsou na festivalu letos poprvé. Pro většinu účastníků festivalu, kteří sem přijíždějí například z Rumunského Banátu, z Ukrajiny či Bosny je totiž návštěva Prahy a ČR opravdu výjimečnou příležitostí. Ale svátkem je jistě i pro ty ostatní. To dosvědčilo i zahajovací vystoupení košického pěveckého sboru a dalších hudebníků z Košic, kteří v Senátu uvedli Otvírání Studánek Bohuslava Martinů, jehož 50. výročí úmrtí si letos připomínáme. Tento skladatel prožil většinu svého života v nedobrovolném exilu, ale se svou vlastí byl stále v kontaktu a jeho tvorba je prodchnuta láskou k českému a moravskému folkloru. Tak i v tomto působivém opusu, kdy ženský pěvecký sbor doprovázejí sólisté a čtyři hudebníci (na klavír, dvoje housle a violu). Pěvecký sbor, který vystupuje pod Českým spolkem v Košicích, nemohl zvolit lépe. Výsledný dojem byl velice silný a přispěly k němu procítěné výkony všech.

Druhým silným momentem zahájení Krajanského festivalu byla neplánovaná řeč jedné z účastnic, mladičké maminky z rumunského Banátu. Před zaplněný sál předstoupila v kroji, na ruce s nejmladší účastnicí festivalu, pětiměsíční dceruškou, v doprovodu asi čtyřletého synka.

A vyprávěla, jak přišlo první pozvání do Prahy před třemi lety, kdy byl synek také ještě maličký. Vedla již tehdy u nich doma taneční soubor, kde nadšeně učila své české krajany ale i zájemce jiných národností české tance, vychována rodiči k lásce k české pravlasti, ale také k práci a pokoře. Neváhala ani minutu a rozjela se tehdy na první ročník Krajanského festivalu. A dnes je zde již se dvěma ratolestmi, šťastná a vděčná za to, co ji rodiče naučili, k čemu ji vychovali, a za možnost zúčastnit se dalšího z festivalů v krásné Praze.

Potlesk všech se po tomto vystoupení mísil se slzami dojetí - a to bylo nejkrásnější zahájení.

Martina Fialková
Foto Věra Doušová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012