Chvála léta

Marně jsem doufal, že okurková sezóna, tak jako za starých časů, a navzdory předvolební nervozitě, vyžene politiku ze všech novin i časopisů, a my se konečně budeme plně věnovat své duševní obnově. Že nás alespoň v létě přestanou obtěžovat zprávy typu, co, kdo, kde a kdy o kom řekl, česká politika se totiž pohybuje většinou v rovině čistě verbální, a vyplní nás prázdninové prázdno na venku svým příjemným a plodným klidem. Že nás přestanou otravovat naše dvě státostrany, které se jako nezvaní hosté tak neúprosně zabydlily v našem domově. Jedna chce lákavými materiálními sliby rozvrátit naše (státní) finance, snad věří, že lze stvořit něco z ničeho, především však dobře ví, že na rozdíl od normálních zločinců, neponese žádnou odpovědnost. Ta druhá se zabydlila ve státní podnikatelské sféře, kasu rozvracet sice nechce, je to kleptokracie a proto uznává i veřejný majetek, chce však co nejvíc pro sebe. Miluje prázdé symboly podnikatelského luxusu: jachty, žrauty a kuličky (golfové). Nechá se nestoudně fotit s novozbohatlíky, jejichž jediným podnikáním jsou konexe. Nevím koho měl oslovit plakát s expremiérem a jeho kumpány v trenýrkách jako by se za nimi skrývali lobbisté - pasáci politiků. Snad aby byla učiněna zadost věčnému proroctví Izaiáše: „a kurevníky vám dám za vládce.“ Jen jedno nechápu: proč už dvacet let tyhle politické podnikatele volíme? Což voliči nechápou, že smyslem demokratického občanství už dávno není jenom pravo-levý spor, ale trvalá konzervativní vzpoura v srdci občana, jenž má tvořivě obnovovat stát, svůj druhý domov? Tentokrát tu třetí volitelná strana je, byť nevíme, jak dalece je konzervativní.
Teď však ven v letní den. Nervy se konečně zklidní, vnitřní neklid ustane a člověk začne konečně koukat do blba, což je nezbytný počátek, jak obrátit svou pozornost k přírodě a dalekému horizontu.
Příroda má zvláštní estetiku, jakousi podivnou přidanou hodnotu. Její tajuplnou mlčenlivou a studenou krásu nelidsky dokonalých uměleckých živých tvarů, barev a vůně nemůžeme nikdy pochopit, tak jako nepochopíme svůj vlastní letní bolný pohled do tajuplné dálky. Je často zlověstná (Perun a Thor) a jenom na polidštěném obraze se stává uměním. Proto tvrdí Oscar Wilde, že příroda napodobuje umění. Teprve když se zadíváme na svůj rodný kraj, spatříme dávno zasuté kontury z dětství, které se nám vtiskly do duše v onom zářivém prozření nad vlastní úžasnou a nevěřícnou existencí. Tehdy jsme se také stali přirozenými majiteli kopců, lesů a vod, nebes i hvězd. A pokud jsme nezapomněli, tak víme, že v pozadí našeho života se rozprostírá světelná propast bytí a nikoli jen „kolébka má i hrob můj“, jak zní žalozpěv národního básníka.
Vzpomínka na krajinu dětství nám připomene náš první útulný domov, zatímco příroda nás nelítostně upozorňuje, že jsme všichni cizinci a to dokonce i ve vlastní zemi.
Smyslem letního přemítání by neměla být ovšem nostalgie po ztraceném ráji, spleen či buddhistický odvrat od života. Mělo by nám připomenout kdo jsme, kam jdeme a jaký má náš krátký život tvořivý smysl. Pro někoho jsou prázdniny prázdné, pro jiného jsou velkou příležitostí nabrat odstup od veškerého hemžení a změnit svůj pohled na svět. Jestliže dnes v literatuře, ekonomice i politice převládá pocit zmaru a beznaděje, měli bychom si uvědomit, že každé zklamání je jen pouhá iluze. Naše důvody k vděčnosti a víra v prozřetelnost jsou silnější než naše síly. V každé krizi jsou ukryty počátky nových možností.
Alexander TomskýPro časopis Týždeň
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad