Odhalení pomníku a koncert!

9-10 2009 Aktuality česky
obálka čísla Sedm let trvalo, než se dílo zdařilo, ale sedmička je šťastné číslo...

V létě 2001 přišel do Mezinárodní českého klubu Vašek Židek, žijící v Německu, jinak bývalý plavec na dlouhé tratě (např. v roce 1975 40 km ze Slap do Prahy přes přehrady) s nápadem. On, Vašek vždycky nápady oplývá: Co kdybychom uspořádali k výročí úmrtí Karla Hašlera takový hezký vzpomínkový večírek. Někdo by zahrál jeho písničky, zazpívali bychom si je a zavzpomínali. Původně to mělo být cosi komorního. S podporou milé mladé kapely z Jižních Čech, kterou tam Vašek potkal při své dovolené a hned jí vymyslel název Archeus... Jenže nápady Václava Židka se množily s nápady a energií, vzniklé v klubu a výsledek?

9. prosince 2001 se konal v Divadle U hasičů velkolepý koncert, na kterém vystoupila kapela Šlapeto v čele s Ivo Zelenkou, Archeus, Pavlína Filipovská, Jiří Hanák, třetí syn Karla Hašlera Thomas, který přijel z USA, Gustav Oplustil, Hilda Hojerová-Čiháková a další. V první řadě seděl Jiří Suchý a mnohé další osobnosti, které přišly vzdát hold vlastenci a písničkáři Hašlerovi. Nechyběla ani jeho vnučka a pravnučka...

Zájem diváků byl tak obrovský, že byl problém usadit někde opozdilé čestné hosty z Ministerstva zahraničí a Magistrátu, kteréžko instituce na koncert finančně přispěly. Ale nakonec všechno dobře dopadlo. Koncert měl spád, lidé si rádi zazpívali „hašlerky“ spolu s vystupujícími umělci a nakonec potlesk nebral konce. A zase vznikl nápad! Ivo Zelenka, zpěvák Šlapeta řekl, že by si Karel Hašler zasloužil pomník. A že tímto vyzývá k založení společnosti, která by se o to postarala. A bylo to. Vzniklo občanské sdružení Písničkář, v jehož čele Ivo obcházel, psal, odepisoval, sháněl, dokladoval, zoufal i se nadějně radoval...

Koncert se po čase pro úspěch ještě opakoval ve Velkém sále Městské knihovny a tam už bylo jasné, že Písničkář, o. s., začíná žít a bojovat za svoji myšlenku.

Kdo se někdy snažil protlačit dobrou myšlenku přes byrokratickou hydru, musí před Ivo Zelenkou a dalšími, co ve svém volném čase pro to dělali co mohli a to naprosto nezištně, smeknout. Číním to zde v tomto článku a těším se, že se na odhalení pomníku a ještě předvečer před ním potkám s dalšími dobrými lidmi, kteří na úžasného Karlae Hašlera nemíní zapomenout.

Takže, nashledanou 30. října navečer v Městské knihovně v Praze a 31. října od 14. hodin na Starých zámeckých schodech, kde bude památník Karlu Hašlerovi odhalen.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012