Za Karlem Hašlerem

9-10 2009 Aktuality česky
obálka čísla

V pátek dne 14. 8. 2009 se uskutečnila prohlídka přípravy pomníku Karla Hašlera v kamenické dílně v Zalešanech u Kolína. Pomník po dlouhých peripetiích, ale za vydatné houževnatosti o. s. Písničkář v čele s Ivo Zelenkou, z jehož hlavy také nápad vyšel, se blíží k realizaci. Odhalen má být v říjnu, u příležitosti Hašlerova narození, na Starých zámeckých schodech pod Pražským hradem za účasti primátora a dalších význačných osob. Především však za účasti lidí, kteří mají rádi jak „hašlerky“, tak se chtějí poklonit památce tohoto legendárního skladatele, zpěváka, herce a opravdového českého vlastence, který zahynul v koncentračním táboře Mauthausen 21. ledna 1941.

Již před rokem jsme informovali o zajímavém filmu, v němž Hašlerův třetí syn Thomas hledá v Praze stopy svého otce. Průvodcem filmu je Arnošt Lustig a režiséry jeho syn Josef Lustig a Marek Jícha, který stál zároveň za kamerou. Bohužel, tvůrci zatím nesehnali dost peněz na to, aby nechali vyrobit film v patřičných kopiích pro široké pole zájemců, kteří si již o film napsali. My jej zatím v rámci Mezinárodního českého klubu promítáme v Městské knihovně a pod.

Podle posledních zpráv by se mělo slavnostní představení filmu konat koncem roku či začátkem příštího v Národním divadle, kde Karel Hašler kdysi účinkoval.

-es-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012