Pastelka ve Vídni se rozvíjí díky ČSÚZ

Česká škola Školského spolku Komenský ve Vídni, kterou navštěvuje přes 400 žáků, je unikátní. Vyučuje se na ní v češtině, slovenštině a němčině a žáci povinně studují ještě další jazyk, takže když školu po maturitě opouštějí, plynně ovládají jazyky čtyři. V posledních pěti letech je ale tato škola unikátní také svým výtvarným kroužkem. Značnou zásluhu o to má Československý ústav zahraniční v Praze, který od roku 2004 pro tento kroužek zajišťuje pedagoga a potřebné materiálové vybavení.
„Československý ústav zahraniční si klade za cíl především podporovat národní uvědomění krajanů realizací projektů v oblasti kultury a vzdělávání“, říká předseda ČSÚZ Jaromír Šlápota. „Výtvarné vyjadřování je charakteristickou součástí národní kultury a proto jsme se rozhodli podpořit rozvoj projektu výtvarného kroužku v české škole ve Vídni“, dodává. Ve škole Komenský existuje již řadu let vedle povinné výtvarné výchovy také výuka nepovinná ve výtvarném kroužku, a to za vydatné pomoci Československého ústavu zahraničního v Praze, která umožňuje, že za pobyt v kroužku žáci nemusí platit.
Ve školním roce 2008/2009 vyučovala ve výtvarném kroužku ing. Simona Dunglová. „ČSÚZ mne oslovil a já jsem s radostí přijala, protože práce s dětmi mne vždy velice těšila a uspokojovala. A díky podpoře z ČSÚZ jsem se s dětmi mohla pustit do prací, které by se jinak nemohly realizovat. ČSÚZ koupil totiž škole dílenský grafický lis a keramickou pec, což zcela zásadně změnilo a obohatilo výtvarnou výuku žáků“, uvedla o svém působení ve Vídni.
Do kroužku, který si děti nazvaly Pastelka, se hned na začátku přihlásila řada zájemců o výtvarnou tvorbu. „Uvědomuji si, že se do takové zájmové činnosti vždy přihlašují děti, které mají dané předpoklady, výtvarný cit a výtvarka jako taková je prostě baví. Často jsou to děti z uměleckých tvůrčích rodin, to se na nich okamžitě pozná“, uvádí ing. Dunglová. Ale během školního roku přicházely další a další děti. Kroužek dostal od školy k dispozici část ateliéru a také velikou nástěnku v 5. patře školní budovy, kde členové kroužku své práce průběžně vystavovali. Stal se prostě neodmyslitelnou součástí české školy ve Vídni. Ing. Dunglová navíc pravidelně psala články a poskytovala fotografie do školního časopisu, takže o činnosti kroužku měla celá škola průběžně informace. „V kroužku Pastelka malujeme a vyrábíme. Teď zrovna pracujeme na projektu Boty. Namalovali jsme boty a máme k nim vymyslet příběh. Myslím, že ti, kteří chodí do Pastelky, to moc baví a vždy se těší, že se v úterý zase setkáme“, informovala ve svém příspěvku do školního časopisu jedna z žaček Milica Radojkovič.
A nejen to. Členové kroužku iniciovali literárně výtvarnou soutěž i pro ostatní žáky. Soutěžní práce pak spolu s pedagogy vyhodnotili a odměnili místo známek vlastnoručně vyrobenými keramickými hvězdičkami. Vítězové dostali navíc drobné dárky, které opět financoval ČSÚZ, a nejlepší práce byly vystavené na čestném místě - na nástěnce vedle ředitelny školy.
Na konci školního roku bylo v atelieru jasně vidět, co práce členové kroužku udělali. Ateliér byl plný dětských výtvarných prací, ať v tužce, barevné tuši, malbě temperou, přírodním uhlem, prvních linorytů, maleb podzimního parku v suchém pastelu, režných i glazovaných keramických prací atd. atd. Ale přínos výtvarného kroužku Pastelka není jen v těchto hmatatelných výsledcích. „V kroužku se sejdou děti z různých tříd, vytvoří kolektiv, pracují často společně na daném zadání. Hodně se mě ptají, diskutují mezi sebou, prosazují své názory i postoje. Možná poprvé ve svém životě musí obhájit před ostatními svoji práci“, vysvětluje ing. Dunglová hlubší význam nepovinné výtvarné výuky pod vedením pedagoga z České republiky, kterou v české škole ve Vídni umožnil Československý ústav zahraniční. Členové kroužku zjišťují, že v něm příjemně stráví odpolední čas, protože zadání probíhají formou hry. Navíc se naučí a vyzkouší si hodně nového. „Jsem přesvědčená, že výtvarný kroužek, stejně jako jakákoliv vedená mimoškolní činnost, má svůj veliký význam v životě dítěte, obohacuje je a jako taková má být podporována“, zdůrazňuje pedagožka, která žáky české školy ve Vídni učila vidět a tvořit českýma výtvarnýma očima.
Československý ústav zahraniční
Karmelitská 25, 118 31, Praha 1
E-mail: krajane@csuzkrajane.cz
Web: www.csuzkrajane.cz Ing. Simona Dunglová a Hebr
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad