Stalo se v srpnu

9-10 2009 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. srpna

Komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf byl zvolen na další období a tak se vyhne obvinění z ublížení na zdraví. Předloni autem porazil ženu, která utrpěla lehčí zranění.

2. srpna

Papežův automobil bude při jeho návštěvě v Česku řídit český policista z ochranné služby.

3. srpna

Čím vyšší vzdělání má česká žena, tím víc si rozmýšlí mít děti. A jen 17% vysokoškolaček plánuje tři a více dětí. Bezdětných žen je skoro 8%!

4. srpna

Rod Kolowratů odmítl prodat státu jedinou dochovanou insignii Moravského markabství – ceremoniální meč. Stříbrná zbraň je v majetku rodu 300 let, bude však vystavována.

5. srpna

Předáci odborů předpokládají, že tisíce lidí zastihne po návratu z dovolené výpověď. Česko tak postihne druhá vlna nezaměstnanosti. Uvažuje se také o zkrácené pracovní době.

6. srpna

V předvolební kampani použije ODS nové logo: v modrém srdci letícího ptáka. Některým straníkům však připomíná oblíbené srdíčko exprezidenta Václava Havla.

7. srpna

Národ diskutuje o dopise, který v roce 1971 poslal Karel Gott šéfovi československých komunistů a prezidentovi Gustávu Husákovi. V něm prosí o odpuštění, že zůstal v zahraničí na „zkušební“ emigraci. Autorství dopisu Gott popřel. Údajně byl jeho autorem tehdejší pracovník vydavatelství Supraphon O. Bukovský – to oznámil jeho syn.

8. srpna

Třicet procent respondentů věří v předvolebním průzkumu agentury Factum Invenio předsedovi nové strany TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Těsně za ním se umístil šéf ČSSD Jiří Paroubek, o třetí místo se dělí Mirek Topolánek (ODS) a Vojtěch Filip (komunisté).

10. srpna

Ředitel pražské ZOO Petr Fejk oznámil, že chce opustit zvířata a stát se manažerem - ředitelem České národní budovy v New Yorku.

11. srpna

Prezidentův tajemník Ladislav Jakl oznámil, že už teď je jasná povolební koalice ČSSD a ODS. Jiří Paroubek i Mirek Topolánek se výjimečně shodli a označili jej za blázna.

12. srpna

Jen lékaři mohou posoudit chyby lékařů a proto by podle názoru České lékařské komory měla policie řešit žaloby jen v těch nejzávažnějších případech.

13. srpna

Kdysi měla každá rodina alespoň jednu síťovanou nákupní tašku. Původní český vynález z počátku 20. století nebyl patentově chráněn a tak si jej nyní zaregistroval podnikatel Zdeněk Červinka. České síťovky vyrábějí v Číně, kde je pracovní síla velmi laciná. Firma Ahold z Nizozemí si jich už objednala deset milionů a chce jimi nahradit proklínané igelitky.

14. srpna

Konečně se dočkáme upřesnění, kolik a jakých drog může mít člověk u sebe „pro vlastní použití“. Podle nařízení vlády by to mělo být maximálně pět tablet extáze, 50 gramů marihuany, pět papírků LSD nebo tři gramy pervitinu.

15. srpna

Po čtyřech měsících byli dopadeni čtyři žháři, kteří hodili do domku romské rodiny zápalné lahve. Ve Vítkově tehdy spalo osm lidí, dvouletá holčička byla těžce popálena. Policie vyslýchala i osm skinheadských sympatizantů ze stejné party.

16. srpna

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se nechal slyšet, že „není vhodné zaměstnávat lidi z jiných kultur“. V Česku žije přes 61 tisíc Vietnamců.

17. srpna

Obec Rohozné na Jihlavsku odmítla v referendu vybudování hlubinného úložiště vyhořelého radioaktivního paliva. Stát se snaží najít pozemek od roku 1993, stavět by se mělo až v roce 2050. Zatím se odpad skladuje v kontejnerech v elektrárně v Dukovanech.

18. srpna

Z České republiky byli vyhoštěni dva diplomaté z Ruska - jeden z nich byl zástupcem vojenského přidělence. Ruský ministr zahraničí odmítl obvinění, že pracovali jako špioni a označil akt za „další provokaci“.

19. srpna

Česká komora architektů zaslala politickým stranám dopis se žádostí, aby do svých volebních programů zařadily také pravidla architektonických soutěží. Z 1800 zakázek za poslední rok jich prošlo soutěží jen dvacet!

20. srpna

Dva týdny před příjezdem papeže, 11. září, navštíví Česko tibetský duchovní vůdce dalajláma. Zúčastní se Konference o míru, demokracii a lidských právech v Asii.

22. srpna

Mirka Topolánka na předvolební akci v jihomoravských Hustopečích zasáhl kámen. Na předsedu ODS skupina čtyř výtržníků házela i vajíčka. Podle poznávací značky na autě byli pachatelé z Prahy.

23. srpna

Opět se odkládají státní maturity na středních školách. Pravděpodobně o rok - pokud to nebude jinak. Studenti se bojí přílišné náročnosti a protestují. Od Evropské unie jsme na projekt státních maturit dostali 200 milionů korun.

24. srpna

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb oznámil, že od roku 2011 by měla fungovat nová instituce: Agentura pro začleňování nepřizpůsobivých komunit do společnosti. Ročně by měla dostat 400 milionů korun.

25. srpna

Své 70. narozeniny oslaví Karel Gott také v USA. Oznámil, že v České národní budově na Manhattanu bude mít koncert a také tam představí své malířské pokusy.

26. srpna

Průměrný věk dítěte, které v Česku poprvé zkusí drogy, je 15 let! Nejmladšímu, šestiletému dítěti, píchali heroin jeho sourozenci. Mezi mladistvými narkomany je také čím dál víc žloutenky a pohlavních nemocí. Znalci přiznávají, že selhávají preventivní programy na školách.

27. srpna

Prezident Českých aerolinií Radomír Lašák nabídl zaměstnancům svoje odstoupení z funkce. Naopak piloti by si měli dobrovolně snížit platy o třetinu (takže za rok asi o 750 tisíc) a ostatní zaměstnanci o 15%. Škrty v platech by ušetřily ročně víc než miliardu korun.

28. srpna

Prezident Václav Klaus údajně poprvé v životě podepsal petici: text, který žádá účinnější zásahy pro kůrovci v šumavském národním parku.

29. srpna

Pokles zisku ohlásila naše největší loterijní společnost Sazka - 771 milionů korun. Naopak největší tuzemská tabáková společnost Philip Morris má vyšší zisk oproti loňsku o 81,2%, tj. 1,1 miliardy korun.

30. srpna

Ministerstva obrany a zahraničí předloží koncepci pomoci Afgánistánu. V plánu je posílení rekonstrukčního týmu a opětovné vyslání polní nemocnice.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012