Stalo se v červenci

9-10 2009 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. července

Šest měsíců předsedalo Česko Evropské unii. Teď nás vystřídalo Švédsko.

2. července

Otáčivé hlediště, které přitahovalo turisty i milovníky divadla, zůstává v zámeckém parku v Českém Krumlově i nadále. Park je zařazen do světového kulturního dědictví a UNESCO udělilo výjimku na provozování točny do roku 2016.

3. července

Nová politická strana TOP 09, reprezentovaná Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem, se do podzimní volební kampaně spojí s hnutím Starostové a nezávislí.

4. července

Bylo oznámeno, že v rámci zářijové návštěvy České republiky navštíví papež Benedikt XVI. pražský kostel Panny Marie Vítězné, kde je i světově proslulá soška Pražského Jezulátka.

5. července

Bývalý disident Stanislav Penc uveřejnil na adrese www.svazky.cz unikátní databázi spolupracovníků StB i lidí, které komunisté prověřovali.

8. července

Internetová databáze se jmény lidí, kteří se zapletli s StB, kvůli obrovskému zájmu zkolabovala.

9. července

Stovky osobností veřejného a kulturního života kritizují nadcházející volbu nového ředitele České televize. Podle jejich názoru je volba zmanipulovaná politickými stranami.

10. července

Prezident Václav Klaus vetoval balíček, který měl zamezit škodám, způsobeným celosvětovou ekonomickou recesí. Podle jeho vyjádření jde především o posílení podniků automobilového průmyslu, který má silný vliv v našich politických stranách.

13. července

V severočeském pohraničním městě Dubí fungovalo v době největšího rozmachu na padesát nevěstinců s asi čtyřmi stovkami prostitutek! Teď tam skomírají poslední čtyři bordely – zákazníci z Německa a Rakouska nemají peníze.

14. července

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se cítí dotčen kritikou svých vřelých vztahů s premiérem Vladimírem Putinem, se kterým se setkal na návštěvě Ruska. Vynadal Karlu Schwarzenbergovi i bývalému velvyslanci v Rusku Luboši Dobrovskému.

15. července

Kanaďané zavedli víza pro naše občany a nic nám nebyla platná ani žádost, aby se nás Brusel zastal. Do Kanady totiž opět začaly přijíždět rodiny českých Romů a žádat o politický azyl.

16. července

Politikové a intelektuálové ze střední Evropy poslali dopis prezidentu Baracku Obamovi. Obávají se, aby v rámci dohod Amerika- Rusko nepřestaly být hájeny zájmy našeho regionu. Za Česko podepsal mj. i exprezident Václav Havel.

17. července

Na Staroměstském náměstí se porvali taxikáři a pražští strážníci. Magistrát taxikářům zrušil tamní stanoviště. Právě zdejší drožkáři byli nejdražší v Praze a jejich ceny se staly pověstnými mezi zahraničními turisty.

18. července

Expremiér Stanislav Gross (býval i šéfem ČSSD) patří k velmi bohatým expolitikům. Nyní např. prodal svůj třetinový podíl ve společnosti Moravia Energo za 110 milionů korun. Koupil jej před dvěma lety zhruba za 13,5 milionu!

20. července

Papež Benedikt XVI. bude na své návštěvě v Česku mluvit anglicky. Naši církevní představitelé se totiž obávají reakcí na papežovu rodnou němčinu. Německy bude papež mluvit podle přání prezidenta Václava Klause při jejich setkání na Hradě.

21. července

Velký přítel českých gayů a lesbiček, kanadský velvyslanec Michael Calcott, končí svou misi. Je jedním z mála diplomatů, kteří přiznávají svou odlišnou sexuální orientaci.

22. července

Rada Českého rozhlasu odvolala ředitele rozhlasu Václava Kasíka. Důvody jsou jak programové, tak finanční.

25. července

V Praze je pozdvižení v nemocnici na Královských Vinohradech. Z koupaliště u Staré Boleslavi tam přivezli romského mladíka, který se topil a je v kritickém stavu. Do města se sjíždějí příbuzní z celé Evropy.

27. července

Českou přírodu ohrožují dopravní stavby (např. kruhové objezdy) a satelitní městečka s obřími supermarkety. Mizejí rostliny i zvířata, krajinu okupuje beton.

28. července

KSČM je rozhádaná: je výhodné se za minulé zločiny omluvit a získat tak možnost spolupráce s ostatními politickými stranami? Podzimní volby se blíží!

30. července

Ve věku 88 let zemřel bojovník za demokracii a studentský vůdce z roku 1948 Josef Lesák. Komunistický režim jej za jeho činnost uvěznil. Loni byl J. Lesák vyznamenám za zásluhy o rozvoj demokracie a lidská práva.

31. července

Politickou scénou otřásá skandál: v Itálii se „náhodou“ sešli na dovolené šéf ODS Mirek Topolánek, místopředseda ČSSD Milan Urban a exministr za ODS Aleš Řebíček. V novinách se objevily fotky od neznámého autora, v politických stranách se zatím všichni uchýlili do tajuplného mlčení.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012