Slovo šéfredaktorky

Tento týden žiji krajansky. Ve středu 16. září jsem zasedla v Senátu a poslouchala příspěvky moudrých pánů. Byly o nové knize Tomáše Grulicha a Stanislava Broučka Předpoklady a souvislosti formování moderní krajanské diaspory, o etnologických výzkumech Čechů v zahraničí, o spolupráci krajanů při profilování oboru apod. Musím říci, že většina příspěvků byla příliš dlouhá, spíš, jak to bývá, se páni chtěli poslouchat. Nevím například, proč vědecký pracovník Památníku národního písemnictví nám musel dlouze vysvětlovat, co znamená knižní jednotka, co knižní „box“ a poté vypočítával kolik jednotek a boxů přibylo do knihovny odtud a odtamtud. Přijatelnější by bylo, kdyby řekl: máme tady knihy od Milana Kundery, od Josefa Švoreckého atd., atd.. Dva věcné příspěvky byly od Miroslava Krupičky, ředitele Českého rozhlasu 7 – Krajané a ČR v mediálním světě a od Lucie Slavikov-Boucher. Pan ředitel nás provedl internetovou dálnicí a představil možnosti, jak vidět na webu co nejvíce krajanských časopisů, aktivit a událostí. Paní Lucie informovala o nově vzniklé možnosti jak učit děti v zahraničí česky. Při Českém centru v Paříži založila pro tyto děti jazykovou školu, která se postupně rozšířila do dalších zemí, například do Austrálie, a nyní usiluje o to, aby škola byla zařazena na úroveň českého vzdělávání.
Musím zde poděkovat Miroslavu Krupičkovi, Dagmar Takácsové z Košic a Vlastě Lazu z rumunského Temešváru za slova díků a podpory pro Český dialog a Mezinárodní český klub.
Potkala jsem na konferenci řadu báječných přátel a lidí z mnoha zemí. Paní Krausovou ze Súdánu, Zuzanu Hahn z Kanady, která usiluje o vytvoření protikomunistické informační „dálnice“, aby lidé v mnoha zemích věděli, o jaké zlo se jedná, Jaroslava Trombika z Nového Zélandu, M. Jiránka z Adelaide v Austrálii, starostu sokola Pavla Mrázka ze Švédska, přátele ze Švýcarska ze Slovenska, Německa, Rumunska, Ukrajiny, USA aj...
Následovala diskuse, do níž se mohli na 3 minuty přihlásit krajané. Hned první účastník, ing. Adolf Mocek probudil svým projevem sem tam dřímající. Přišel do ČR po „sametu“ z rumunského Banátu. Na pozvání naší vlády, ať se Češi z ciziny navracejí. Jaké však bylo jeho zklamání, když po letech v Rumunsku, kde byl cizincem, protože byl Čech, tady o sobě neslyší jinak, než že je Rumun. Stejně jako např. Vietnamci musí i on čekat léta na možnost získat občanství atd. Také ho mrzí, že zde lidé v hojné míře zahodili víru v Boha. „Bible kralická bylo to, co nás celé generace drželo pohromadě, abychom si uchovali sounáležitost k českému národu,“ řekl.
Ještě ostřeji to vyjádřil Charles N. Wiener ze Švýcarska: „To není ateismus (theo je odvozeno od výrazu bůh), to je ignorance,“ řekl tento Čech-žid-Američan-Švýcar, jehož vystoupení bylo velice věcné a vtipné.
Druhý den byl zahájen Krajanský festival, ale tom už viz str. 26.
Eva StřížovskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad