Jiří Trnka

nar. 24. 2. 1912 + 30. 12. 1969
Letos uplynulo devadesát let od narození grafika, malíře, ilustrátora, jednoho ze zakladatelů českého animovaného filmu, jevištního výtvarníka. Narodil se v Plzni a výtvarný talent zdědil zřejmě po předcích z matčiny strany, ve které byli zruční řezbáři. Při studiu na reálce poznal prof. J. Skupu, později se přihlásil na UMPRUM. Po ukončení studia chvilku působil ve Skupově divadle, ilustroval knihy, především pohádky, neodolatelné jsou jeho ilustrace ke Karafiátovým Broučkům.
V roce 1945 se stává uměleckým vedoucím pražských ateliérů kresleného filmu, později známý jako studio "Bratři v triku". Půvabný emblém tří postaviček v titulcích vždy zaručoval půvab, kvalitu a vtip. Jeho filmové dílo je rozsáhlé, ať je to Císařův slavík, Árie prérie nebo Staré pověsti české nebo Osudy dobrého vojáka Švejka kongeniálně namluvené Janem Werichem. Ostatně pánové byli sousedy na Kampě. Jeden v domě, kde bydlil nějaký čas Josef Dobrovský, druhý v půvabném empirovém domku. Jiří Trnka k většině svých filmů psal scénáře. Autorem hudby byl převážně skladatel a přítel Václav Trojan. Jediným jeho literárním dílem je pohádková povídka Zahrada. Příběh pěti kamarádů provázených zvířátky a kamenným trpaslíkem. Prolíná se v něm skutečnost s dětským viděním světa.
Během svého života získal řadu mezinárodních cen a jeho dílo svou zvláštní poetikou bylo zjevením plným něhy a lásky. Kromě filmů a ilustrací zanechal řadu obrazů podobné poetiky, jakou má jeho ostatní tvorba. Čs. televize k výročí uvedla několik jeho děl i poslední zakázaný film Rukavice, který reflektuje ono tísnivé ovzduší v zemi po vstupu spřátelených vojsk.
Těsně před koncem roku 1969 -- 30. 12. Jiří Trnka v nedožitých 58 letech umírá. Nevím, zdali také proto, že jeho něžné srdce v mužném těle nemohlo unést předtuchu toho, co bude po násilné okupaci velkým bratrem následovat. Ale jeho dílo bude těšit generace malých i velkých.
PhDr. Jana Volfová
autorka je historička
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad