3 x proč?

7-8 2009 Slovo redakce česky
obálka čísla

1) Náš premiér Jan Fischer má dvacetiletého syna Jana. Toho pár dní po nástupu nové vlády začala chránit policie. Čtyřiadvacet hodin denně. Na internetových serverech se totiž objevily stránky, které hanobí premiéra kvůli jeho židovskému původu. Cituji z Lidových novin: „Například na webových stránkách nejradikálnějšího neonacistického uskupení Národní odpor se píše, že nedávné zadržení deseti neonacistů diriguje sionistická vláda Žida Jana Fischera a každá jeho akce vyvolává protiakci.

Samozřejmě, že dvacetiletý student s ochrankou v patách je značně nápadný. I když ti pánové jsou skoro nenápadní. Ale rodina to respektuje, paní Fischerová je zatím bez ochrany. Paradoxní je, že premiér v několika rozhovorech přiznal, že k judaismu ho přivedl právě syn – ten chodí do židovské školy, snaží se stravovat košer a modlí se v synagoze. Komu to vadí?

2) Zatím jsme slyšeli na adresy našich představitelů mnohé nadávky a byla zpochybňována jejich inteligence i charakter. Na jarních předvolebních shromážděních se však objevil nový (neverbální) fenomén: házení vajec na cíl. Studentská recese přerostla v agresi a kdekoli se objevili představitelé sociálních demokratů, létala vajíčka. To, že Jiří Paroubek nedokáže oslovit mladou generaci a zesměšňuje ji, víme už dlouho. Škodí především sám sobě a své straně – takže komu tedy vadí?

3) Inspekce ministerstva školství „rozmluvila“ základní škole ve Valašském Meziříčí otevřít dvě první třídy, jednu z nich pro Romy. Děti si měly zvyknout na určitý režim, zlepšit se v češtině a jako druháci už měly být se svými „bílými“ kolegy jako rovnocenní partneři v jedné školní lavici. Podle ministerských úředníků i ochráncům lidských práv by to byla segregace Romů. Děti tedy budou namíchané a rozdíly se budou mazat mnohem hůř. To přece není budoucnost integrace! Tyto děti mají bohužel velkou „šanci“, že skončí ve zvláštní škole. Takže komu ten nápad opravdu vadí?

Resumé?

Na všechny tři otázky je možná odpověď v rozsahu eseje o lidské toleranci a schopnosti vážit si myšlenek jiného člověka. Nebo odpověď v rozsahu pár slov. Co třeba: „Čím menší mozek, tím silnější hlas“?

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012