Zůstat Čechem

V době, kdy se u nás vlastenectví příliš nenosí (pokud pomineme nacionální extrémismus), musíme obdivovat ty, pro něž se právě národní identita stala prvořadou záležitostí a dokonce úkolem. Uvažujeme-li o osudu ing. Alexandra Drbala, který se narodil na sovětské Ukrajině, ve svém oboru si získal jméno a postavení, může se nám zdát zvláštní, proč právě on cítil, že jeho domov je jinde. A že pro ten domov chce něco udělat.
Na svět přišel 4. prosince 1947 v Oděse jako potomek Drbalů z Prahy-Dejvic, kteří z ekonomických důvodů odešli z vlasti v 60. letech 19. století. Doufali, že se vrátí, ale následující historické události to znemožnily. Nepřesídlili ovšem na úplně neznámé území. V 18. století za vlády Marie Terezie nastal nový exodus nekatolíků. Exulanti odcházeli do Slezska, které bylo v té době zabráno protestantským Pruskem, ze Slezska do polské osady Zelow a odtud někteří migrovali na Volyň a z té potom na jih Ukrajiny, kde založili několik osad. Českobratrská rodina Drbalů tedy přišla mezi své, mezi České bratry a mezi Čechy, jejichž potomci si dodnes uchovali svou víru i svůj jazyk. Jak to bylo těžké, vědí jen oni.
Alexandr Drbal navštěvoval základní školu v české obci Bohemka Mykolajivské oblasti a poté střední školu ve Lvově. V roce 1966, po složení maturity s vyznamenáním, se stal posluchačem Fakulty geodetické Vysokého učení technického. V roce 1971 začal pracovat pro Hlavní správu geodezie a kartografie při Sovětu ministrů SSSR a od roku 1974 pracoval v Projekčním ústavu ve Lvově. V letech 1979 -- 1996 působil na katedře geodezie Vysokého učení technického. V SSSR byl také členem odborných společností při Akademii věd. V nezávislé Ukrajině je od roku 1990 členem astronomické skupiny fyziko-mechanické společnosti Tarase Ševčenka ve Lvově a zabývá se též dějinami geodezie. V České republice je členem Českého svazu geodetů a kartografů a Československé společnosti pro vědu a umění.
Kde bral čas a energii pro další aktivity, je jeho tajemstvím. Ale určitě se nespleteme, když za jeden ze zdrojů síly dosadíme hlubokou víru. Nevěřící netuší, jak je úlevné moci svěřit neřešitelné věci Bohu a soustředit se tak na to, kde můžeme být něco platni. Co jde udělat s tím, když vám zemřou tři děti ze čtyř a posléze i manželka, jako se to přihodilo Alexandru Drbalovi? Málo věřící by právě proto mohli na Boha zanevřít; skutečně věřící člověk se však většinou k Bohu ještě víc přimkne. Proč? Protože ví, že vše je úradkem Božím a na to nelze brát pozemský metr.
Ing. Drbal se zasloužil o obrození starých a vznik nových krajanských spolků na Ukrajině, např. České besedy ve Lvově, Českých bratří v Bohemce a České besedy v Oděse. Byl zakládajícím členem a prvním předsedou České národní rady na Ukrajině. Zastupoval také Lvovskou oblast v Radě představitelů občanských sdružení národnostních menšin. Staral se o navázání kontaktů Českých bratří na Ukrajině s Českobratrskou církví evangelickou v České republice i o výstavbu evangelického kostela -- Betlémské kaple v Bohemce.
Určitě je málo těch, kteří by si cenu Gratias Agit zasloužili víc než Alexandr Drbal. Cenu, kterou uděluje Ministerstvo zahraničních věcí ČR těm, kteří v cizině propagují dobré jméno naší vlasti. Návrh na její udělení podalo Centrum humanitární pomoci krajanům, které s ing. Drbalem začalo spolupracovat v době, kdy organizovalo humanitární potravinovou pomoc obyvatelům česko-ukrajinských obcí v oblasti Černobylu. Centrum zvlášť zdůrazňuje jeho úlohu při přesídlování Čechů z černobylské zóny do historické vlasti. Synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Smetana ve svém doporučení píše: "Bratr ing. A. Drbal je mužem s mimořádnou šíří vzdělání, je trpělivým a cílevědomým badatelem v oblasti náboženských dějin a především citlivým člověkem, kterému není lhostejný osud bližních ať na Ukrajině, či těch, kteří se vrátili do staré vlasti." Dr. Helena Dluhošová z Kanceláře prezidenta republiky uvádí, že v krajanských spolcích na Ukrajin se v posledních letech vyprofilovalo několik pozoruhodných osobností "... a právě ing. Drbal byl po řadu let klíčovou osobností česko-ukrajinských vztahů, iniciátorem kontaktů mezi krajanskými spolky navzájem a repatrianty z Ukrajiny v ČR, inspirátorem zaznamenání a uchování historie Čechů na Ukrajině." Kandidaturu podpořil i předseda Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Milan Špaček.
Skromný, nenápadný a vysoce užitečný inženýr Alexandr Drbal v polovině devadesátých let přesídlil do České republiky, stal se pracovníkem Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického ve Zdibech u Prahy, stará se o svou dceru, která navštěvuje Jedličkův ústav a studuje střední školu, publikuje v češtině a ukrajinštině ve prospěch rozvinutí česko-ukrajinských vztahů a šíření znalostí o České republice na Ukrajině.
Za jeho práci mu náleží dík nás všech.
-zei-
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad