Ivan Pop - Dějiny Podkarpatské Rusi v datech

Autor, historik (mj. hlavní autor velké encyklopedie o Podkarpatské Rusi, která vyšla v Kanadě anglicky a na Ukrajině rusky), přináší chronologicky řazený výklad dějin této sužované země. Esejisticky psaný text si všímá jak historických událostí a politického vývoje hlavně ve dvacátém století s důrazem na období první republiky, tak i dalších aspektů: ekonomických, národnostních, kulturních. Text provázejí názorné ilustrace (veduty měst a hradů, typy lidových staveb, portréty, artefakty atd.). Kniha je pojata chronologicky, text se dělí do 13 bloků podle časových úseků, a to od pravěku po konec roku 2004. Esejisticky psaný text, který si všímá nejen politických událostí, ale i ekonomiky a kultury, provází na 400 názorných ilustrací. Knihu uzavírají tabulky světských i církevních představitelů a jmenný rejstřík – slovníček (se základními údaji, tj. životními daty a charakteristikou). Publikace nabízí všem zájemcům o problematiku Podkarpatské Rusi knihu rusínského historika I. Popa (od 90. let žije v exilu v České republice), která je vůbec první ucelenou kronikou dějin území jihokarpatských Rusínů. Tato látka zatím nebyla nikdy uceleně zpracována, proto její faktografickou a koncepční bázi si autor vytvářel zcela originálně, i když v návaznosti na dějiny středoevropského regionu.
Vydalo nakl. LIBRIv edici Dějiny států v datech
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad