Stalo se v dubnu

5-6 2009 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. dubna

Začal platit tzv. náhubkový zákon, který zakazuje novinářům zveřejňovat odposlechy, osobní údaje a některé informace o pachatelích. Zasloužili se o to poslanci ODS a ČSSD. Takže kdo ví, jak bude vypadat příští Stalo se a politický fejeton...

3. dubna

Přísná bezpečnostní opatření, která připravujeme na návštěvu amerického prezidenta Baracka Obamy, překvapila i Američany.

4. dubna

Exprezidenta Václava Havla chce na své pražské návštěvě vidět Barack Obama.

6. dubna

Americký prezident Barack Obama byl v Praze jen 24 hodin, ale nadchl celé město. Hrad a jeho okolí bylo narváno lidmi.

7. dubna

Novým premiérem se stane šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer. Strany ODS, ČSSD, Zelení a KDU-ČSL se nemohou dohodnout, co chtějí.

8. dubna

Jihočeský kraj zrušil své rozhodnutí a souhlasí nyní se stavbou dalších dvou bloků jaderné elektrárny v Temelíně.

9. dubna

Soukromé rádio uspořádalo v Českých Budějovicích reklamní akci a rozhazovalo na náměstí poukázky na sto tisíc korun. V tlačenici bylo zraněno 26 lidí.

10. dubna

Od včerejška máme dva premiéry: šéfa odstupujícího kabinetu Mirka Topolánka a nastupujícího osmého premiéra Jana Fischera.

11. dubna

Bohumil Ďuričko dostal od soudu za vraždu Václava Kočky ml. 12 a půl roku vězení. Vražda se stala na křestu knihy šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

12. dubna

Češi slaví Velikonoce tím, že zdobí byt, nakupují beránky a gruntují. Na Moravě jsou Velikonoce svátkem křesťanským a chodí se do kostela. Na koledu chodí všichni.

13. dubna

Nový překlad Bible do češtiny trval patnáct let a vyvolal vlnu nespokojenosti. Česká biskupská konference tvrdí, že nerespektuje liturgickou terminologii a moderní jazyk není dost uctivý.

15. dubna

Každý dvacátý pacient v Evropské unii dostane v nemocnici nějakou infekci a 37 tisíc jich na ni ročně zemře.

16. dubna

Nonstop čtení Lisabonské smlouvy připravuje v Olomouci 250 lidí – každý přečte jednu stránku.

17. dubna

Do čela nové vlády se dostali bývalí normalizační komunisté! Novým ministrem zahraničí se stane Jan Kohout a vicepremiérem pro evropské záležitosti Štefan Fule.

18. dubna

Exprezident Václav Havel se zastal odstupujícího premiéra Mirka Topolánka. Řekl, že ČSSD mu vrazila kudlu do zad v době, kdy Česko předsedá Evropské unii. Označil Paroubkův čin za pitomost.

20. dubna

Teroristický útok zápalnými lahvemi na domek početné romské rodiny na severu Moravy měl za následek totální vyhoření objektu. Popálení byli rodiče a dvouletá holčička.

21. dubna

Rusové byli vyloučeni z privatizace Českých aerolinií. Vládní kabinet prověřoval všechny účastníky také z hlediska geopolitického rizika.

22. dubna

Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pozatýkal špičky ruskojazyčné mafie v Česku a jejich „kmotra“ – arménského podnikatele.

23. dubna

Již několikrát „definitivně odešel“ a znovu se vrátil k hokeji světoznámý brankář Dominik Hašek. Je mu 44 let a nyní bude hrát za Pardubice.

24. dubna

Češi pozvali na summit s Evropskou unií Bělorusko, ale ne prezidenta Alexandra Lukašenka osobně. Prezident Václav Klaus dokonce prohlásil, že by ho nepřijal a ani by mu nepodal roku.

25. dubna

V Praze byl zatčen americký hlasatel rasismu David Duke. Bývalý vůdce Ku-Klux-klanu k nám byl pozván na dvě přednášky pravicovými radikály. Mezi jeho „hity“ patří i popírání holocaustu.

26. dubna

České cestovní kanceláře ruší vzhledem k nebezpečí nákazou prasečí chřipkou zájezdy do Mexika. Problémy budou s návraty těch, kteří v této zemi už jsou.

27. dubna

Nejlepšími městem pro život v Česku jsou po důkladném zkoumání všech aspektů Praha, Olomouc a Český Krumlov.

28. dubna

Návrh nového občanského zákoníku, který právníci připravovali osm let, měl nahradit zastaralou normu z roku 1964. Premiér v demisi prohlásil, že by jej sněmovna nestačila do voleb projednat a proto jej nepředloží.

29. dubna

Prasečí chřipka způsobila, že Češi vzali útokem lékárny. Kupují protivirový lék Tamiflu.

30. dubna

Prezident Václav Klaus podpořil snahu Turecka o vstup do Evropské unie. Je mezi evropskými politiky jedním z mála...

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012