Stalo se v březnu

1. března
Ministr pro lidská práva Michael Kocáb se jako mnoho politiků před ním potýká s problémem, co s vepřínem v Letech. Na tom místě stál za války pracovní tábor pro Romy. Odkup a likvidace objektů by stála 30 milionů korun.
2. března
Prezident České lékařské komory Milan Kubek prohlásil, že ženy jsou kvůli povinnostem v domácnosti horší lékařky. Méně slouží a méně se vzdělávají.
3. března
Chomutovská radnice chce nájemníky, kteří dlouhodobě neplatí za byt, vystěhovat do stavebních buněk. Týká se to hlavně romských rodin.
4. března
Americký prezident Barack Obama poprvé zpochybnil výstavbu protiraketového systému ve střední Evropě.
6. března
Prezident Václav Klaus prohlásil, že světoví politici jen zvyšují svou pomocí bankám v době krize špatnou situaci a paniku.
7. března
Odborná sekce školství při Ústředním výboru KSČM žádá, aby se ve školách mluvilo také o mnoha pozitivech, které Československu přineslo čtyřicet let komunistické vlády.
9. března
Režisér a výtvarník Václav Bedřich v roce 1965 namaloval znělku televizního Večerníčka – kluka s papírovou čepicí. Zemřel jako jeden nejneznámější (a pro většinu lidí bezejmenný) malíř v devadesáti letech.
10. března
Každý den přibývá v Česku tisíc lidí bez práce. Už jich je přes 400 tisíc!
11. března
Na ministerstvu životního prostředí a v okně poslaneckého klubu Strany zelených vlála tibetská vlajka, která připomněla 50. výročí protičínského povstání.
12. března
Prezident Václav Klaus se postaví do čela nově vznikající mezinárodní organizace, která popírá globální oteplování.
14. března
Prominentní agent StB Pavel Minařík kdysi plánoval atentát na Rádio Svobodná Evropa. České soudy ho po roce 1989 osvobodily pro nedostatek důkazů. Do vězení jde až nyní: dostal 4,5 roku za pojistný podvod, který pro svou firmu zorganizoval na Ukrajině v roce 1996.
16. března
Premiér Mirek Topolánek kritizoval zamítnutí vládního návrhu na zrušení ultrapravicové Dělnické strany.
17. března
Domů se musel vrátit Vietnamec Le Kim Thank, který na protest proti vyhoštění držel hladovku.
18. března
Synové prezidenta Václava Klause – Václav (39) a Jan (34) opustili Občanskou demokratickou stranu, protože „nehájí jejich zájmy“.
19. března
Většina Čechů si myslí, že mládí končí ve čtyřiceti letech. Tázaní ve věku od 18 do 29 let si však myslí, že mladým člověk přestává být už ve třiceti.
20. března
Bývalá bolševická prokurátorka Ludmila Brožová- Polednová (87) nastoupila do plzeňské věznice. Za podíl na vraždě Milady Horákové dostala šestiletý trest.
21. března
Na rozdíl od Ludmily Brožové-Polednové byli politici Josef Lenárt a Milouš Jakeš, spoluviníci srpna 1968, osvobozeni v soudních líčeních po roce 1989 pro nedostatek důkazů.
23. března
Obraz české malířky Toyen se prodal na pražském Žofíně za 20 milionů korun. „Spící“ je vrcholným dílem evropského surrealismu.
24. března
Bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec už nebude kandidovat do Evropského parlamentu a chce se věnovat domácí politice.
25. března
Padla vláda Mirka Topolánka! Byla u moci 795 dní a potopila ji opozice i zrada některých poslanců vládní ODS.
26. března
Mirek Topolánek označil za viníky pádu vlády prezidenta republiky Václava Klause, pražského primátora Pavla Béma (ODS) a poslance Vlastimila Tlustého (ODS). Ti všichni slavili její konec šampaňským.
27. března
Mirek Topolánek označil záchranný plán pro americkou ekonomiku za „cestu do pekel“. Bohužel to prohlásil na půdě europarlamentu.
28. března
Výtvarník David Černý označil prezidenta Václava Klause za hajzla, který je pro Česko větší ostudou, než jeho Entropa.
30. března
Kardinál Miloslav Vlk prohlásil, že při vyrovnání financí mezi státem a církví nejde o spravedlivé řešení, ale získání politických bodů.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad