Stalo se v březnu

5-6 2009 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. března

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb se jako mnoho politiků před ním potýká s problémem, co s vepřínem v Letech. Na tom místě stál za války pracovní tábor pro Romy. Odkup a likvidace objektů by stála 30 milionů korun.

2. března

Prezident České lékařské komory Milan Kubek prohlásil, že ženy jsou kvůli povinnostem v domácnosti horší lékařky. Méně slouží a méně se vzdělávají.

3. března

Chomutovská radnice chce nájemníky, kteří dlouhodobě neplatí za byt, vystěhovat do stavebních buněk. Týká se to hlavně romských rodin.

4. března

Americký prezident Barack Obama poprvé zpochybnil výstavbu protiraketového systému ve střední Evropě.

6. března

Prezident Václav Klaus prohlásil, že světoví politici jen zvyšují svou pomocí bankám v době krize špatnou situaci a paniku.

7. března

Odborná sekce školství při Ústředním výboru KSČM žádá, aby se ve školách mluvilo také o mnoha pozitivech, které Československu přineslo čtyřicet let komunistické vlády.

9. března

Režisér a výtvarník Václav Bedřich v roce 1965 namaloval znělku televizního Večerníčka – kluka s papírovou čepicí. Zemřel jako jeden nejneznámější (a pro většinu lidí bezejmenný) malíř v devadesáti letech.

10. března

Každý den přibývá v Česku tisíc lidí bez práce. Už jich je přes 400 tisíc!

11. března

Na ministerstvu životního prostředí a v okně poslaneckého klubu Strany zelených vlála tibetská vlajka, která připomněla 50. výročí protičínského povstání.

12. března

Prezident Václav Klaus se postaví do čela nově vznikající mezinárodní organizace, která popírá globální oteplování.

14. března

Prominentní agent StB Pavel Minařík kdysi plánoval atentát na Rádio Svobodná Evropa. České soudy ho po roce 1989 osvobodily pro nedostatek důkazů. Do vězení jde až nyní: dostal 4,5 roku za pojistný podvod, který pro svou firmu zorganizoval na Ukrajině v roce 1996.

16. března

Premiér Mirek Topolánek kritizoval zamítnutí vládního návrhu na zrušení ultrapravicové Dělnické strany.

17. března

Domů se musel vrátit Vietnamec Le Kim Thank, který na protest proti vyhoštění držel hladovku.

18. března

Synové prezidenta Václava Klause – Václav (39) a Jan (34) opustili Občanskou demokratickou stranu, protože „nehájí jejich zájmy“.

19. března

Většina Čechů si myslí, že mládí končí ve čtyřiceti letech. Tázaní ve věku od 18 do 29 let si však myslí, že mladým člověk přestává být už ve třiceti.

20. března

Bývalá bolševická prokurátorka Ludmila Brožová- Polednová (87) nastoupila do plzeňské věznice. Za podíl na vraždě Milady Horákové dostala šestiletý trest.

21. března

Na rozdíl od Ludmily Brožové-Polednové byli politici Josef Lenárt a Milouš Jakeš, spoluviníci srpna 1968, osvobozeni v soudních líčeních po roce 1989 pro nedostatek důkazů.

23. března

Obraz české malířky Toyen se prodal na pražském Žofíně za 20 milionů korun. „Spící“ je vrcholným dílem evropského surrealismu.

24. března

Bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec už nebude kandidovat do Evropského parlamentu a chce se věnovat domácí politice.

25. března

Padla vláda Mirka Topolánka! Byla u moci 795 dní a potopila ji opozice i zrada některých poslanců vládní ODS.

26. března

Mirek Topolánek označil za viníky pádu vlády prezidenta republiky Václava Klause, pražského primátora Pavla Béma (ODS) a poslance Vlastimila Tlustého (ODS). Ti všichni slavili její konec šampaňským.

27. března

Mirek Topolánek označil záchranný plán pro americkou ekonomiku za „cestu do pekel“. Bohužel to prohlásil na půdě europarlamentu.

28. března

Výtvarník David Černý označil prezidenta Václava Klause za hajzla, který je pro Česko větší ostudou, než jeho Entropa.

30. března

Kardinál Miloslav Vlk prohlásil, že při vyrovnání financí mezi státem a církví nejde o spravedlivé řešení, ale získání politických bodů.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012