Kulturní prostor ve Sladovně v Písku

V roce 2006 byla založena Městem Písek obecně prospěšná společnost Sladovna Písek s cílem vytvořit ze Sladovny kulturní prostor s hlavním zaměřením na dětského návštěvníka. Nově vzniklé výstavní prostory byly vybudovány ve zrekonstruovaném průmyslovém objektu, který byl určen pro výrobu a skladování sladu. Budova má dvě podlaží ukrytá pod úrovní stávajícího nádvoří s vchodem od řeky Otavy. Další patra, v nichž jsou rozlehlé sály pro skladování, zrání a sušení sladu, byla na tehdejší dobu vybavena velmi moderní technologií. Sladovna byla založena v r. 1862, za druhé světové války se zde skladovalo obilí pro německou armádu, po osvobození zde byli ubytováni ruští vojáci. Provoz sladovny byl v roce 1973 ukončen a budova začala sloužit jako sklad. V roce 1995 převzalo město Písek budovu od jihočeských pivovarů a zasadilo se o její rekonstrukci, která trvala sedm let.
V roce 2005 získalo město Písek příspěvek z Evropských strukturálních fondů na projekt „Regenerace historického jádra města Písek na břehu řeky Otavy mezi Kamenným mostem a Putimskou branou“. Tento projekt zahrnoval i opravu objektu Sladovny a jejího nádvoří. Další finanční prostředky byly poskytnuty ze státního rozpočtu a z rozpočtu města Písku. Celkové náklady na veškeré opravy dosáhly cca 200 milionů korun.
V současné době vznikají ve Sladovně dvě stálé expozice. Expozice Radka Pilaře, píseckého rodáka a ilustrátora Čtvrtkova Cipíska, a expozice ilustrací pro děti. V budoucnu zde naleznete i expozici animovaného filmu včetně tvůrčí dílny.
Mimo zmíněné prostory je k disposici šest výstavních sálů, které jsou určeny výměnným výstavám s hlavním zaměřením na rodiče s dětmi. Kulturní nabídku zpestřují také víkendové workshopy, semináře, koncerty. Probíhají zde dlouhodobé kurzy fusingu a leptání skla, děti ze základních škol se mohou v době vyučování seznámit s technikami drátování, korálkování, twist artu a základů origami. Na programu výtvarných dílen je také tvůrčí fotografie, ruční knižní vazba, modrotisk, šitá batika, bižuterie, dřevěné šperky, výroba porcelánových panenek, akvarel, plstění a jiné. Účastníci workshopů představí svá díla na výstavě Povedlo se…, která potrvá do 26. dubna 2009.
Helena KarasováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad