Kulturní prostor ve Sladovně v Písku

3-4 2009 Ostatní česky
obálka čísla

V roce 2006 byla založena Městem Písek obecně prospěšná společnost Sladovna Písek s cílem vytvořit ze Sladovny kulturní prostor s hlavním zaměřením na dětského návštěvníka. Nově vzniklé výstavní prostory byly vybudovány ve zrekonstruovaném průmyslovém objektu, který byl určen pro výrobu a skladování sladu. Budova má dvě podlaží ukrytá pod úrovní stávajícího nádvoří s vchodem od řeky Otavy. Další patra, v nichž jsou rozlehlé sály pro skladování, zrání a sušení sladu, byla na tehdejší dobu vybavena velmi moderní technologií. Sladovna byla založena v r. 1862, za druhé světové války se zde skladovalo obilí pro německou armádu, po osvobození zde byli ubytováni ruští vojáci. Provoz sladovny byl v roce 1973 ukončen a budova začala sloužit jako sklad. V roce 1995 převzalo město Písek budovu od jihočeských pivovarů a zasadilo se o její rekonstrukci, která trvala sedm let.

V roce 2005 získalo město Písek příspěvek z Evropských strukturálních fondů na projekt „Regenerace historického jádra města Písek na břehu řeky Otavy mezi Kamenným mostem a Putimskou branou“. Tento projekt zahrnoval i opravu objektu Sladovny a jejího nádvoří. Další finanční prostředky byly poskytnuty ze státního rozpočtu a z rozpočtu města Písku. Celkové náklady na veškeré opravy dosáhly cca 200 milionů korun.

V současné době vznikají ve Sladovně dvě stálé expozice. Expozice Radka Pilaře, píseckého rodáka a ilustrátora Čtvrtkova Cipíska, a expozice ilustrací pro děti. V budoucnu zde naleznete i expozici animovaného filmu včetně tvůrčí dílny.

Mimo zmíněné prostory je k disposici šest výstavních sálů, které jsou určeny výměnným výstavám s hlavním zaměřením na rodiče s dětmi. Kulturní nabídku zpestřují také víkendové workshopy, semináře, koncerty. Probíhají zde dlouhodobé kurzy fusingu a leptání skla, děti ze základních škol se mohou v době vyučování seznámit s technikami drátování, korálkování, twist artu a základů origami. Na programu výtvarných dílen je také tvůrčí fotografie, ruční knižní vazba, modrotisk, šitá batika, bižuterie, dřevěné šperky, výroba porcelánových panenek, akvarel, plstění a jiné. Účastníci workshopů představí svá díla na výstavě Povedlo se…, která potrvá do 26. dubna 2009.

Helena Karasová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012