Krtci větrají, bude jaro...

3-4 2009 Ostatní česky
obálka čísla

...pravila moje maminka dnes na procházce kolem Vltavy. Nešly jsme samozřejmě po žádném z pražských nábřeží, tam by se krtci asi těžko provrtali vrstvami betonu, asfaltu nebo mezi žulovými kostkami. Zato podél trojských břehů se to hnědými a kyprými hromádkami jen hemží. Kačeny pohupující se na hladině vypadají zamilovaně a i v okolních zahrádkách se objevují první signály. Krtiny tu jsou pilnými majiteli někde už uhrabány a u plotů nenápadně rozkvetly jehnědy.

Předjarní Trojou - tip na výlet

A protože všichni na hory nejezdí a někteří už mají zimy právem plné zuby, řekla jsem si, vida ty krtčí předzvěsti jara, že tahle trasa je právě vhodná jako tip na procházku či projížďku v březnových dnech.

Místo a cíl? Cesta budiž nám cílem. Mám na mysli několik km dlouhou, nedávno krásně vyasfaltovanou trasu kolem pravého břehu řeky, od Trojského mostu vedoucí až k Drahani. Pokračovat můžete ale i dál, i když už jen po staré kamenné navigaci nebo po souběžné silničce v původním stavu.

A nyní už jsme u těch dopravních prostředků, z nichž nejoblíbenější jsou zde kola, kolečkové brusle, kočárky a kolečkové lyže v tomto pořadí, o pěšácích se psími průvodci nemluvě. Nástup tedy třeba u ZOO. Tentokrát se ale vyhněte nástrahám dravé i jiné zvěře, zahradě se vyhněte obloukem a zamiřte k řece. Vydejte se směrem na sever ...spolu s tažnými ptáky, ti právě přilétají z jihu stejným směrem, a týmž směrem mizí také u nás hostující severští havrani. Koho ještě potkáte? Černé kormorány, kteří nedávno osídlili vltavské břehy a ve velkých i malých hejnech tu loví. A také všudypřítomné lysky, kachny a labutě. Ale nad hlavou vám zakrouží i káně nebo jiný dravec.

Pokračujeme k Drahani

Za zády přes řeku máme dominantu a symbol Prahy 6, němého svědka Šakalích let, dejvický hotel Internacional. Projíždíme či procházíme oblastí zvanou Podhoří, malebným koutem, kde se do stráně šplhají starobylé vily a jejich zahrady, prokukuje ještě listím nezarostlá kaplička, řídké osídlení je tu doplněné zahrádkami. Mezi nimi vyniká zajímavou rozlehlou dvojkřídlou stavbou provozní budova botanické zahrady. Proč a kým byla – odhadem již před 70 – 80 lety postavena, zatím jen hádám. Tato výletní část Prahy končí doztracena posledními domky, které se více či méně krčí pod prvohorními trojskými skalami. Skály mají zvláštní načervenalou barvu a jsou nejstaršími svědky pražské historie. Někde na jejich výšinách plály strážní ohně už v době, kdy se Trojskou kotlinou probíhali mamuti. Každý, kdo ze severu připlul po řece, musel zde, na prahu budoucí Prahy složit pravěkým strážcům clo ze svého zboží – kožešinu, váček soli, bronzový šperk. My si můžeme zaplatit místo cla malé občerstvení u trojského převozníka, který už se těší, až obleče své jarní pruhované tričko. Zatím převáží ještě v beranici a zateplené kazajce.

Předjarní tečka za výletem

Těch přibližně 5 km, které jsme ušli (ujeli) od trojského mostu nebo 4 km od ZOO můžeme pak ještě natáhnout až k Drahaňské rokli či k dalšímu přívozu do Roztok. A odtud do Prahy vlakem. Anebo z Troje můžeme zvolit únikovou cestu do civilizace vzhůru do kopce nad trojský psí útulek. Nefalšovaným lesem se vyšplháme do sídliště Bohnice a odjedeme do centra autobusem. Třetí varianta cesty zpět je nejromantičtější: přívozem - jezdí denně do 20 hodin - od trojského útulku do Sedlce a odtud po druhé straně řeky znovu po vlastní ose. Na trojské skály nad řekou je totiž skoro hezčí pohled odtud. Po pravé straně nad sedlckými domky budete mít železniční trať a nad ní pomaličku rašící bukové háje, kam stojí za to se vydat až v dubnu, květnu.

Před sebou na kopci další upomínka jara – starobylý kostelík sv. Matěje, kde vznikly legendární pražské pouti. A už jen kousek – a od suchdolské křižovatky nás kterýkoli autobus odveze za 7 minut na Dejvickou. Chcete tedy zkusit podle našeho návodu pozměnit staleté pořekadlo? Březen – do bot si vlezem? Ať už jsou to boty na kolo, ty s vlastními kolečky anebo pohodlé výletní...

Maf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012